Sfaturi sa raman insarcinata...va rog din suflet

2209 comentarii 1 2 ..... 252627 ..... 73 74 Înainte ›
0
20-10-2013, ora 12:54
alexacris
Nu este medic/terapeut
alexacris
ma confrunt cu o problema acuma azi am observat o sangerare si cu un cheag mic de sange, daca v ati mai confruntat cu asa ceva sunt in a 11 zi de la ciclu...
0
20-10-2013, ora 16:38
mihaela05
Nu este medic/terapeut
mihaela05
buna fetelor!in legatura cu sangerarea lui alexacris, vreau sa spun ca si eu am aproape in fiecare luna o sangerare la contactul sexual in ziua 11, 12...si mia spus doctorul ca de la ovulatie.nu stiu ce sa zic de la ce o provenit la tn, asa din senin!va pup si intrati mai des pe forum
0
20-10-2013, ora 16:43
mihaela05
Nu este medic/terapeut
mihaela05
si sa mai spun ceva in legatura cu rh negativ si cumnata mea avea rh negativ si el poztiv si se spune ca dupa o nastere a doua iese cu handicap, nu stiu!dar ei i sa scimbat in pozitiv din a 3 luna de sarcina si e bn bebele!nu stiu daca la toata lumea e la fel !
0
20-10-2013, ora 19:37
alexacris
Nu este medic/terapeut
alexacris
buna mihaela, rh ul nu are cum sa se schimbe poate s a gresit prima oara si nu e adevarat ca la al doilea copil iese cu handicap sunt persoane care au facut si cate 3 sau 4 copiii important este sa te duci la doctor sa ti sarcina sub control. poate da iese asa daca neglijezi sa te duci la doctor pe toata perioada sarcinii si lasi in voia sortii.eu am rh negativ cel putin asa mi a iesit la prima sarcina acuma cine stie analiza rh ului se poate si gresi au mai fost cazuri dar ca sa se schimbe singur nu are cum.
0
22-10-2013, ora 23:40
andrushk90
Nu este medic/terapeut
andrushk90
Buna fetelor. Am citit mesajele voastre si tare mult imi doresc si eu un bebe :( sunt de 8 ani cu prietenul meu, vrem sa ne casatorim la vara, am incercat sa raman insarcinata dar nimic :( nu am cm regulat si ma gandesc, ca ar putea fi o problema :-?? Am fost de doua ori la doctor o data in Romania si o data in Italia. Mi-au zis acelasi lucru : pot ramane insarcinata in orice moment pt ca sunt in regula... Mi-au dat anticonceptionale pt reglarea cm, dar nici nu vreau sa aud de ele!! Din cate stiu de la verisoarele mele si prietene, anticonceptionalele iti regleaza menstra atat timp cat le administrezi dupa ce le-ai intrerupt vine iar neregulat :( Ultima menstra a fost pe 1 oct pana pe 5. Am avut pe 12 si pe 19 contact cu speranta ca poate, poate ceva de undeva iese :) e posibil oare sa fi ramas? :(( ioi ca tare mult mi-as dori. Va pup, astept un raspuns :*
0
24-10-2013, ora 20:52
mihaela05
Nu este medic/terapeut
mihaela05
pt alexacris!eu am zis de rh ca asa am auzit pen cumnata ca a avut negativ si ca acuma are pozitiv ca i sa schimbat in tpul sarcini!pbiectez nu stiu cum e cu rh asta!eu am B3 pozitiv!!!fetelor mai scrieti vad ca nu mai prea intra nimeni pe forum!va pup
0
24-10-2013, ora 20:54
mihaela05
Nu este medic/terapeut
mihaela05
andrushk90 de cat timp incerci sa ramai insarcinata?ai luat vreun tratament ceva?anticonceptionale?la cate zile ai cm!
0
25-10-2013, ora 09:15
alexacris
Nu este medic/terapeut
alexacris
buna mihaela, e posibil ca prima oara sa fi gresit analiza la rh si sa fi iesit negativ de schimbat nu are cum sa se schimbe ca am intrebat doctorul pt ca si eu am negativ asa mi a iesit la prima sarcina, mie sangerarea aceea a fost de fapt un alt ciclu venit la nici doua saptamani mai abundent, am fost la doctor am facut eco am si 2 noduli fibromatosi foarte mici si mi a zis ca nu e nici o problema nu mi va face probleme la sarcina ca sunt foarte mici, iar faptul ca mi a venit ciclul mai devreme e o dereglare mi a zis ca sunt femei care o data pe an au un ciclu mai abundent si mai des intr o luna, acuma astept urmatorul ciclu sa vad daca mi vine cum trebuie, mi a dat sa iau si duphastone din a 16 zi de ciclu dar nu stiu daca sa l iau ca am mai luat o data si mi l a dereglat, doctorul zicea ca ajuta sa ramai mai repede insarcinata dar nu stiu ce sa zic...
0
25-10-2013, ora 11:40
andrushk90
Nu este medic/terapeut
andrushk90
mihaela05, nu iau anticonceptionale, desi doctorita mi le-a dat ca sa imi reglez cm, prefer sa ma tratez cu ceaiuri si plante medicinale decat pastile.. Tot doctorita mi-a zis ca daca le iau 4 luni o sa am cm regulat dupa ce le intrerup voi avea din nou cm neregulat :( asa ca... Am inceput de cateva zile sa iau acid folic, farmacistul mi-a zis ca il poate lua si sotul... Nu stiu cand imi va veni menstra trebuia sa vina ieri dupa calculele mele ca nu e regulata vine ba la 28, 21, 30. Mi-am luat test de ovulatie astept uratii intai apoi incerc... De aproape un an incerc sa raman:(( poate, poate imi da D-zeu si mie o minuna mica si scumpa. Succes fetelor! Doamne ajuta sa ne bucuram toate de un bebe al nostru :*
0
26-10-2013, ora 12:27
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Andruska nu te indopa cu boabe de tot felul...acidul folic e bun, dar nu forta si cu alte pastile ca n-are rost.Eventual daca vrei poti sa iei 2-3 vitamine si minerale si tu si sotul tau pe saptamana.
Lasa sa vina de la sine, nu te stresa si nu-ti fa tot felul de ganduri rele cum ca ai avea ceva.
Trebuie doar rabdare si relaxare.
Uite saptamana trecuta am vazut un caz care 5 ani n-a ramas gravida, apoi a ramas si la nici 2 ani e gravida din nou, fara nici un tratament.
Cati ani ai?daca esti din 90 ca si mine nu e cazul sa te necajesti :)
In decembrie am si eu un an de cand incerc sa am al 2-lea copil, si acum pur si simplu nu ma mai intereseaza cand raman si daca mai raman.am toata viata inainte.
Te pup si numai bine!
0
26-10-2013, ora 16:53
andrushk90
Nu este medic/terapeut
andrushk90
Luisa23 multumesc pt sfaturi sincer incepeam sa ma gandesc serios ca as avea probleme.. Sper totusi sa nu fie nimic grav, in decembrie venim in Romania si voi merge cu sotul la medic din nou macar sa fiu sigura ca e totul in regula apoi ce o vrea D-zeu.
0
27-10-2013, ora 18:14
mihaela05
Nu este medic/terapeut
mihaela05
buna andrusk90 tin sa spun ca e bn ce tia spus si luisa nu te indopa cu medicamente si eu am luat acid folic si cred ca ma apuc sa iau iarasi ca e bn dar alt cva nu iau am luat duphaston si ma cam dereglat!si eu am un an de incercari in decembrie si nimic cam dupa un an si ceva e problema zice doctorul va pup si succes la toate la ce va doriti!!!!!!!!!
0
27-10-2013, ora 19:52
andrushk90
Nu este medic/terapeut
andrushk90
mihaela nu iau nimic in afara de acid folic.. Multumesc oricum 😊. Succes! Sa dea Domnul sa avem burtici :*
0
30-10-2013, ora 12:23
zuzy1982
Nu este medic/terapeut
zuzy1982
Buna fetelor, va citesc tuturor mesajele in speranta ca vreuna a gasit solutia..dar se pare ca nu.
Merg la doctor, fac analize..toate ies bune, atat ale mele cat si ale sotului..rezerva ovariana are o valoare minunata...dar degeaba.
Acum astept sa imi vina CM(sunt in ziua 40), dar la cat de dereglat e nici nu ma sperie, si sa ma programez la HSG.
Dar ce ma fac daca si asta iese bine? Ce imi mai ramane de facut?
Am luat si tincturi..si pastile naturiste, am facut monitorizari, stimulari hormonale si nimic..simt ca nu mai pot...si financiar ma usuca toate astea, dar nu conteaza cand stiu care e scopul.
Voi ce ati mai facut? ce analize sa-i mai cer? Ce sa mai fac?
PS: Am Rh negativ si sotul pozitiv si ovare polichistice, de unde si menstra neregulata...

multumesc si va pup pe toate
0
30-10-2013, ora 13:43
andrushk90
Nu este medic/terapeut
andrushk90
zuzy1982, daca zici ca ai ovare polichistice si RH-ul diferit de al sotului, clar asta e problema. Si eu am cm neregulat vine cand vrea muschii lui, dar mie din analize etc nu mi-a iesit nimic la ovare toti medicii imi zic sa nu imi fac griji ca pot ramane insarcinata oricand, cu toate astea, nu raman!!!!! Na, poate nu sunt eu in masura sa iti dai cele mai bune sfaturi atata timp cat si eu ma scald cam in aceleasi ape din pacate 😞. Dar parerea mea e sa rezolvi cu ovarele, sa faci un tratament ceva... Te pup, succes!!
0
30-10-2013, ora 13:53
zuzy1982
Nu este medic/terapeut
zuzy1982
Andrushk90 iti multumesc pentru raspuns.
Tratament pt ovarele mele este cu anticonceptionale dar asta nu rezolva decat atat timp cat le iau.
Am incercat cu tinctura de zmeur ca am auzit ca e buna pt asta, dar deocamdata nu am nici un rezultat. Tu ai luat ceva?
0
30-10-2013, ora 15:07
andrushk90
Nu este medic/terapeut
andrushk90
Tot anticonceptionale mi-a prescris medicul, dar nu le iau sub nici o forma!!! Poate fi si asta o chestie pt ca in momentul in care iei anticonceptionale ovulatia nu se produce deci nici vb de sarcina. Daca as incepe sa le iau mi-as lua gandul de la un bebe si nu asta e scopul meu... Si asa nu raman dapai sa le mai iau :-j. Te pup :*
0
30-10-2013, ora 15:20
zuzy1982
Nu este medic/terapeut
zuzy1982
offf...atatea probleme
Noi care ne dorim ne chinuim sa-i facem si abia daca reusim si altele care nici macar nu si-i doresc ii fac pe banda si-i arunca..e nedreapta viata, dar n-avem ce face.
Asteptam sa imi vina si sa fac HSG sa vedem daca iese ceva acolo.
Mi-a spus prietena mea, care sta in SUA, ca acolo pt ovare polichistice se prescrie METFORMIN, care este un antidiabetic dar ajuta la ovarele polichistice. Stie careva ceva despre asta?
0
30-10-2013, ora 18:13
andrushk90
Nu este medic/terapeut
andrushk90
zuzy1982, prea multe nu stiu despre acest medicament stiu ca se gaseste si aici in Italia si ti-as putea zice doar ca sindromul ovarelor polichistice e una dintre conditiile patologice asociate hiperglicemiei pt care terapia cu METFORMIN garanteaza doar un sensibil ameliorament. Studiile caracterizeaza mecanismul de actiune al acestui medicament ca este in gradul de a mari expresia GLUT4 pe suprafata celulei granuloase in presenta insulinei imbuntatind uptak-ul de glucoza usurand cresterea foliculului. Cam asta e ceea ce stiu eu oricum daca te hotarasti sa le iei intreaba medicul inainte. Scuzati greselile, dar scriu de pe telefon 😁 Greu cu tecnologia asta ehh 😊 va pup.
0
11-11-2013, ora 11:19
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Buna fetelor, nimeni nu mai da niciun semn????
S-a luat iar o pauza lunga pe forum.
O sa sparg eu gheata.Cum va simti?Ceva noutati?
Mie mi-a venit cm la 22 de zile, s-a dereglat cu totul.De luna viitoare o sa iau contraceptive timp de 3-6 luni pana m-i se regleaza cm.
A trecut un an cu mult stres incat m-am decis ca mai astept cel de-al 2-lea copil.Eu am un inger care imi umplersufletul de bucurie si uneori simt ca el e tot ce mi-am dorit.
Va doresc succes tuturor si va sustin din tot sufletul.
Pupici!
0
12-11-2013, ora 16:00
andrushk90
Nu este medic/terapeut
andrushk90
Buna feteleee😊 ce mai faceti? Inca nu stiu daca bebe e pe drum sau nu, dar de ceva timp am niste simptome de nu stiu ce e cu mine. Menstra nu mi-a venit cu toate ca e dereglata niciodata nu mi-a intarziat 43 de zile ca acum :-?? Mi-ati putea da un sfat ceva? Am niste greturi oribile si apa daca beau vomit, sanii ma cam dor, dar nu s-a schimbat culoarea mameloanelor asa cum am auzit la altele, am dureri abdominale, o singura data am gasit cateva picaturi de sange si am crezut ca imi vine cm, dar nu a mai xontinuat sa curga. Unele imi zic ca s-ar putea sa fiu insarcinata, altele zic ca pot fi si simptome premenstruale. Nu mi-am facut inca testul ca am o friiiicaaaa!!! Am facut unul la inceputul lunii si a iesit negativ. Matusa mea mi-a zis sa repet testul poate era prea devreme, dar mi-e frica :((( ca e atata timp de cand astept puiul asta si mereu negativ, negativ, negativ!! Off nu mai inteleg. ioi :((
0
17-11-2013, ora 23:09
alinamihai
Nu este medic/terapeut
alinamihai
Buna seara fetelor. Am citit si eu cateva din mesajele voastre si sa stiti ca ma regasesc in multe :). am 27 ani si de 1 an de zile ne chinuim sa facem si noi un bebe. acum locuim in germania si am reusit sa merg la un medic aici (cat de cat ne-am inteles) si am aflat ca am lispa unui hormon care ajuta la prinderea sarcinii. diagnosticul l-am primit acum 2 luni si tot de atunci mi-a dat sa iau vitamine "orthomol natal", iar luna aceasta m-a chemat la un nou control in ziua 14 a cm. sper sa imi dea un tratament care sa ma ajute, dar as incerca si cu branca ursului. problema e ca nu stiu daca ar fi in regula sa iau si vitaminele, daca as incepe si cu tinctura de branca ursului. sper sa tinem legatura
0
16-12-2013, ora 18:43
ELLA09
Nu este medic/terapeut
ELLA09
BUNA ZIUA ma lupt cu problema ca nu pot ramane insarcinata de vreo 3 ani.Am avut mai multe probleme chisturi pe ovare ciclu neregulat la medicul la care mergeam imi dadea doar anticonceptionale si imi spunea ca se vor elimina..Intradevar chisturi au disparut dupa vreo 4 ani de anticonceptionale de 2ani iau tratament sa raman INSARCINATA dar mi sa mai depistat ca am prolactina marita si rh negativ.Spre bucuria noastra anul asta in martie am aflat ca sunt insarcinata exact atunci cand ma asteptam mai putin eram in culmea fericiri.Sotul meu radia de fericire.Dar intr o dimineata cand am mers la bae am vazut ca sangerez disperata am mers la medic si in urma unui eco mia spus ca sarcina sa oprit in evolutie la 8 saptamani desi atunci eu aveam 13 deci va dati seama ca am stat cu el mort 5 saptamani fara nici un sintom.mia facut un chirotaj si mia spus sa stau linistita ca voi mai ramane insarcinata.DAR NIMIC INCA imi poate spune cineva voi mai ramane insarcinata daca ma chirotat atunci? va rog sa ma ajutati sunt disperata ne dorim enorm un bebe.vreau sa va spun ca de la chirotaj am ciclu la 28 de zile
0
17-12-2013, ora 18:49
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Buna Ela, daca odata ai ramas insarcinata inseamna ca poti avea copii, deci e de bine :)
Prima sarcina e mai cu risc sa se opreasca, dar toate fetele care au patit ca tine la a 2-a sarcina nu au mai avut probleme.
Pentru prolactina marita ti-a dat tratament?nasa mea avea ceva de genu si stiu ca luate ceva pastile.
Nu mai lua tratamente pt a ramane insarcinata, nu sunt bune, daca odata ai reusit reusesti si a 2-a oara :)
Nu te stresa in primul rand :)
Te pup si numai bine!
0
17-12-2013, ora 18:52
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
AlinaMihai, lipsa hormonului care?progesteron?de obicei el este de vina, dar sunt si altii.
Ia tratamentul care t-i l-a prescris medicul si nu lua absolut nimic fara sa-l intrebi in plus.Nu sti ce efecte pot avea amestecate.
Postarea ta e de acum o lun, ai ceva noutati?
Te pup si numai bine!
0
17-12-2013, ora 18:53
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Restul fetelor ce mai faceti?nici-o noutatea?Eu inca astept :) sper sa apara si la mine ce-a de-a 2-a minune.
Va pupacesc pe toate!
0
02-01-2014, ora 13:31
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Fetelor nu-mi vine sa cred dar sunt MAMICAAA din nou!
Cred ca am cam o lun caci azi e prima zi de intarzaiere :) sunt in culmea fericirii!
Va pup si va doresc la toate sa fiti mamici.Sper sa am o sarcina usoara! Va pupacesss
0
16-01-2014, ora 18:43
ligiia
Nu este medic/terapeut
ligiia
woww felicitari Luisa!!!! ma bucur ft mult pentru tine.Dumnezeu sa-ti ajute.noi suntem bine...avem 25 de saptamani deja...e baietel...numai bine!pupici
0
30-01-2014, ora 13:36
Luna83
Nu este medic/terapeut
Luna83
Buna fetelor,
si eu sunt una dintre voi care asteapta cu nerabdare ziua in care vor aparea doua liniute pe test..in fiecare luna e la fel, testul iese negativ :(
inca nu am luat nici un fel de tratament, medicul mi-a spus sa mai incerc, ca sunt sanatoasa.. dar asteptarea asta e asa de grea!!
0
27-02-2014, ora 15:49
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Ligia felicitari :* Sa dea Dumnezeu sa vina intr-un ceas bun si sa fiti sanatosi.
Eu din pacate am pierdut sarcina nu stiu care a fost cauza...
Te pup si ar fi frumos sa intram mai des pe forum.
Adaugă un comentariu / răspuns
2209 comentarii 1 2 ..... 252627 ..... 73 74 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •