Sfaturi sa raman insarcinata...va rog din suflet

2209 comentarii 1 2 ..... 232425 ..... 73 74 Înainte ›
0
10-10-2013, ora 08:52
ligiia
Nu este medic/terapeut
ligiia
vai Luiza saracuta de tine, insanatosire grabnica iti doresc.si eu am facut o luna acelasi tratament ca si tine dar sub monotorizare.sim-apus medicul sa-mi iau pregnyl injectabile iar cand era momentul favorabil sa le fac mi-a tras tzeapa ca nua fost la cabinet sa mi dea acordul sa le fac (era intr-o vineri) m-am dus luni si deja foliculul dominant era deja prea mare de 30 mm ca sa mai fac pregnylul...s-a facut deja chist dar vad ca in cazul tau este mult mai grav...mi-a mi-a venit la timp ciclul si luna aceea am si ramas insarcinata...cu aj lui Dumnezeu am 11 saptamani...sunt bine cu exceptia greturilor care inca nu m-au lasat...sa aveti grija de voi!v-am pupat
0
10-10-2013, ora 21:53
Criystina86
Nu este medic/terapeut
Criystina86
Dragele mele, azi este a doua zi de intarziere a menstruatiei si mi-am facut un test si a iesit POZITIV! Sotul meu e inca sub efectul socului. Va doresc la toate sa aveti doua linii pe test!!!
0
11-10-2013, ora 00:05
Criystina86
Nu este medic/terapeut
Criystina86
Ca simptome, pot doar sa mentionez o foame inexplicabila, oricat as fi mancat nu ma saturam, o pofta de sana dimineata, crampe abdominale si lipsa menstruatiei.
0
11-10-2013, ora 09:24
Mon1
Nu este medic/terapeut
Mon1
Criystina86...Felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiii.sarcina usoara. La mine zilele astea sunt fertile...fac teste de ovulatie si abia astept spre sfarsitul lunii s ava pot da si eu o veste ca a ta. Va pup
0
11-10-2013, ora 09:33
Mon1
Nu este medic/terapeut
Mon1
Criystina86...dar parca si luna trecuta aveai ceva simptome..acum ai o singura zi de intarziere.lamureste-ma te rog si scz daca nu am inteles. Ce test de sarcina ai facut (ca sa stiu ce-mi iau si eu)?
0
11-10-2013, ora 14:18
Criystina86
Nu este medic/terapeut
Criystina86
Mon1, eu in fiecare luna aveam simptome :)) Cred ca mi le induceam, dorinta era enorma de a vedea doua liniute incat uneori mi le si inchipuiam. Menstruatia trebuia sa imi vina pe data de 9. Mi-am luat temperatura bazala imediat cum m-am trezit si era 37 grade. Stiam ca in ziua aia nu imi vine, pentru ca temperatura trebuia sa fie mai scazuta. Pe data de 10, iarasi cum m-am trezit mi-am luat temperatura si aveam 37, 2.
Spre dupa-amiaza m-au luat niste stari de greata, dar le-am ignorat, ma gandeam ca iarasi imi induc simptome.
Seara, am gasit un test MINUT prin casa (era ramas de la testele de ovulatie care iti da un test de sarcina gratuit). L-am facut pe la ora 20 si a iesit CLAR pozitiv.
Dimineata l-am repetat cu SHURE CHECK si au aparut cele doua liniute foarte clare.
Tin sa mentionez ca in ziua cand trebuia sa imi vina ciclul am inceput sa am mancarimi la sani (pe care le-am ignorat, crezand ca mi se pare)
Am prestat cu sotul meu numai o data, in ziua imediat dupa ovulatie. (ziua 15) Nu prea am avut timp de noi luna aceasta si nu ne asteptam, dar minunea a venit!
Acum am dureri abdominale suportabile si greata dimineata.
Nu am facut niciun fel de tratament, am intrerupt pastilele in luna APRILIE si abia in OCTOMBRIE, acum au aparut cele doua liniute. Cu rabdare si credinta in Dumnezeu minunile apar.
0
11-10-2013, ora 14:23
Mon1
Nu este medic/terapeut
Mon1
Ma bucur tare mult pentru voi...creca e adevarat ca atunci cand te astepti mai putin ti se intampla.sper ca azi sa am test ovulatie pozitiv, maine sa prestez si la sf lunii cand ar tb sa-mi vina CM-ul sa imi faca o bucurie sa NU VINAAAA...te pup si sarcina usoara
0
11-10-2013, ora 16:47
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Cristiana ma bucur enorm pentru tine, sa dea Dumnezeu sa ai sarcina usoara!te pup
0
11-10-2013, ora 16:55
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Fetelor eu is in pragul disperarii...miercuri am iesit din spital cu starea, , ameliorata, nu m-i s-a facut eco si nici nu m-i s-a mai dat treteament de continuare acasa...deci cam dezamagita.
In fine chestia e ca de ieri am avut iarasi dureri de ovare, mai ales cel stang, asa ca azi am fost la un cabinet privat in Arad unde m-i s-a pus acelasi diagnostic, ovare polichistice, lichid in cantitate medie in spatiul douglas si binenteles internare din nou in spital, de data asta la arad.
Am refuzat categoric, deoarece e departe de casa fara Luca eu nu rezist si plus ca nu cred ca nu exista si tratament la domiciliu.
Pe medicul care m-a internat aici in orasul meu l-am sunat de dimineata si i-am zis ca tot ma doare burta mi-a zis, , ti-am zis de la inceput sa mergi la Arad, , si cam atat...
Deci prin urmare l-am sunat din nou pe dr ala batran care mi-a dat tratamentul, mi-a zis ca sa ne vedem maine si sa-mi explice cum sta treaba.
Pana acum 2 medici spun la fel unul contra lor...nu mai stiu ce sa cred, acum m-a lasat ovarul stang si ma inteapa putin prin dreptul.
Poate par paranoica dar tin la sanatatea mea si intreb in stanga si in dreapta.
Nu reusesc sa gasesc un medic de incredere!
Maine am sa incerc sa mai cer o parere a unui alt medic renumit...
Totusi ce mi-a zis doctora de la Arad m-a ăus pe ganduri, si anume ca ea banuiete o sarcina, desi mi-am facut un test si a aratat negativ cred ca e preoce sa-l fac, e doar ziua 25 a cm.
Sunt total in ceata si nu stiu dupa cine sa ma iau.
Tratamentul ce l-am luat in spital a fost foarte bun dar nu suficient asa mi-a zis doctorita.
Ati avut vreuna lichid mult in sacul douglas?
va pup
0
11-10-2013, ora 17:23
Criystina86
Nu este medic/terapeut
Criystina86
Eu te sfatuiesc sa NU apelezi iar la medicul care te-a adus in starea asta, care ti-a facut stimulare fara monitorizare. Nu fa aceeasi greseala.
Eventual vezi va internetul e umplut de numere de telefon ale medicilor din diferite orase. E imposibil sa nu gasesti unul.
0
11-10-2013, ora 18:05
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Am vb acuma cu o asistenta de la o doctorita ginecolog foarte renumita, si m-a calmat foarte mult.
Mi-a zis ca e normal sa ma doara ovarele fiindca sunt cu chisturi si sunt marite, ele o sa se retraga de la sine fiindca sunt tanara si organismul raspune bine, lichidul din burta nu pune probleme mari, caci nu sunt balonata si nici in cantitate mare nu e ca altfel as fi cat o gravida in 4-5 luni, nu am probleme de respiratie si nci nu m-am ingrasat, nu am ameteli sau stari de voma.
Sii plus ca si ea mi-a zis ca e foarte probabil sa fi ramas gravida si de aici pot fi si durerile de ovare(specifice sarcinii).
Recomandarea ei a fost sa apelez la doctorita cu care lucreaza ea, sa nu fac mult efort, sa beau multe fluide si sa-mi fac tot la 2 zile test de sarcina, chiar daca imi vine cm, e foarte probabil sa fie peste sarcina din cauza ovarelor marite.
Eh ce sa va zis mi-a luat o piatra de pe suflet.
M-a incurajat si mi-a zis ca a vazut multe cazuri de hiperstimulare si toate s-au terminat cu bine.
Ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine si daca tot chinui macar sa ma aleg cu o minune.
Va pup!
0
11-10-2013, ora 20:56
Criystina86
Nu este medic/terapeut
Criystina86
Luisa sa dea Dumnezeu sa fie cu ochisori ! Multa sanatate!
0
11-10-2013, ora 21:17
ioanamihaela
Nu este medic/terapeut
ioanamihaela
luisa pai nu ti-au facut analizele in spital sa vada concret daca esti sau nu gravida; ca la beta sigur iese daca esti sau nu;
oricum iti doresc sa fie cum vrei tu!
sunt sigura ca iti vei reveni repede si oricum, chair daca nu e acum, tu esti tanara si in curand sigur vine si surioara sau fratiorul pentru baietelul tau;
Crystina felicitari din tot sufletul! sarcina usoara, la termen cu un bebe sanatos, voios si mancacios!
0
12-10-2013, ora 10:38
Criystina86
Nu este medic/terapeut
Criystina86
Mihaela multumesc! Si eu va urez tuturor sa apara cele doua liniute. Pe test. Moni, cum a iesit testul de ovulatie?
0
12-10-2013, ora 12:02
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Fetelor cu un curaj nebuna am mers azi sa ma intalnesc cu doctorul ce mi-a dat rtatamentul.
Si ce sa aflu de la el...
Ca de la clomifen nu am avut cum sa fac hiperstimulare dupa 14 zile de la prima pastila luata, si ca dufastonul da la unele femei dureri de burta, mai ales la cele sensibile, si la consult mi-a zis ca ovarul dret e in limite normale fara chisturi, ovarul stang e putin marit, dar fara chisturi, lichidul din sacul douglas e in cantitate normala.
Ce-i drept ca nu m-a durut defel la consult nici ovarele nisici burta.
El banuieste ca tratamentul a fost o reusit si totusi as fi insarcinata.Uterul e marit si din moment ce eu am intrerup tratamentul cu dufaston acum 8 zile trebuia sa-mi vina ciclu, altfel e semn iarasi de sarcina.
Mi-a recomandat sa iau dufaston din nou ana luni si luni sa repetam un test de sarcina.
Mi-a enumerat vreo 10 cazuri ca ale mele toate cu reusita, si toate au avut ceva dureri ca mine.
Si durerile alea mari au fost din cazua ovulatiei, deoarece ovulul a fost mai bun si mai maricel.
El zice ca asta nu a fost hiperstimulare(daca era asa faceam sigur o hemoragie) ci doar o reactie a organismului la clomifen, 4 din 10 femei fac o imflamatie pelvina.
Ba chiar mai mult mi-a zis ca daca sarcina s-a prins e normal sa am mici crampe abdominale(asa am avut si la prima sarcina pana pe la 6 saptamani).
Deci sper sa aiba dreptate, lun osa imi repet un test.Si apoi o sa vad cine a avut dreptate, el sau ceilalti medici.
Va pup
0
12-10-2013, ora 13:09
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Mihaela nu mi-au facut decat examenul de urina care a iesit bun si hemoleucograma care a iesit si ea buna.La noi un beta hcg dureaza cam 7-8 zile deoarece laboratorul trimite analiza mai departe, asa ca nu s-au stresat sa mi-o faca.
Oricum Luni vor fi 28 de zile de la ultimul cm, si daca intradevar ieri s-a produs nidatia(cum presupune medicul de azi) pe luni ar trebui sa iasa pozitiv testul, daca nu cel tarziu miercuri.Asa ca nu am decat sa astept.

Am uittat sa zic, el mi-a zis ca daca de azi incep iar cu dufastonul daca e sarcina ma ajuta sa o mentin si daca nu e imi va declansa ciclul menstrual.

Intradevar si doctorita la care am fost ieri la arad mi-a zis ca am uterul marit...
deci ramane sa astept sa vedem ce va fi.
pupici
0
12-10-2013, ora 13:24
alexacris
Nu este medic/terapeut
alexacris
buna, ma alatur si eu voua imi doresc inca un copil enorm de mult.pe scurt sa va spun povestea mea, am 36 de ani in curand fac 37 mai am un baiat cate va face 10 ani in curand si mi mai doresc inca un copil.am ramas insarcinata cu baiatul foarte usor prin metoda cea mai veche adica prin fereala, acum dupa aproape 10 ani mai vreau inca un bebe dar se pare ca e mai greu acuma.imediat dupa nasterea baiatului mi am pus sterilet pe care l am tinut 5 ani, dupa scoaterea steriletului doctorul mi a recomandat sa iau un an de zile anticonceptionale yasmine pt reglarea menstruatiei ca mi venea de 2 ori pe luna. intre timp am ramas singura si nu am mai luat nimic.de un an si ceva traiesc o frumoasa poveste de dragoste si am hotarat sa avem un bebe.dar pana sa ne hotaram am mai luat anul trecut din septembrie pana in ianuarie antibebe yasmin am facut pauza si apoi am mai luat in iunie si iulie cand ne am hotarat gata ca e momentul pt un bebe.sotul meu lucreaza in afara si vine o data la o luna jumate acasa pt 2 saptamani.mentionez ca ultimul blister de antibebe nu l am mai terminat in iulie mai aveam 4 pastile pt ca nu vroiam sa fiu la menstruatie cand venea sotul acasa. citisem cazuri care au ramas imediat dupa antibebe dar la mine nu a fost sa fie am fost tare dezamagita, din cauza ca nu am terminat patilele am avut un ciclu dereglat mi a venit o data la 30 zile o data la 20 zile si acuma la 31 zile apoi a venit acasa in septembrie si nici de data asta nu am avut noroc am sperat pana in ultima clipa sa nu mi vina ciclul chiar mi a intarziat cateva zile dar tot mi a venit.acuma mai vine acasa in decembrie si sper sa am noroc atunci, mi am facut in primavara papa nicolau analiza secretiei si eco vaginal si doctorul m a asigurat ca totul e bine sa stau linistita dar eu nu pot sta va spun sincer ca imi doresc atat de mult si gandul numai la asta imi sta, am inceput de ieri sa mi iau temperatura sa vad si eu cand am ovulatie daca reusesc sa mi dau seama si atunci as vrea sa mai merg sa fac un eco sa vad daca intr adevar am ovulatie daca se vede ceva, daca ma puteti ajuta cu sfaturi ceva gandul numai la asta imi este sper ca atuni cand vine sotul meu acasa in decembrie sa fie in perioada de ovulatie, sa am un bebe...
0
12-10-2013, ora 14:06
Criystina86
Nu este medic/terapeut
Criystina86
Draga mea, in primul rand bine ai venit printre noi.
Apoi, inainte sa ramai insarcinata trebuie sa stii cateva lucruri esentiale despre cum functioneaza corpul tau.
Dupa cum deja stii, poti ramane insarcinata doar in perioada ovulatiei sau in preajma acesteia.
Ovulatia NU se vede la ecograf.
Mai multe despre acest subiect gasesti aici:

http://www.femeilor.ro/ovulatia-ce-inseamna-ovulatia-23.html

http://www.copilul.ro/fertilitate/ovulatie/Ovulatia-si-perioada-fertila-a4407.html

...si mai gasesti link-uri.

Daca ai menstruatie neregulata cea mai buna metoda de stabilire a perioadei ovulatorii sunt testele de ovulatie sau luarea temperaturii bazale zilnice. In perioada ovulatiei temperatura va creste si va ramane asa 2 -3 zile. Iti recomand sa tii un grafic al temperaturii incepand cu prima zi a menstruatiei (chiar daca e un pic neplacut)

Apoi iti recomand sa NU intri in panica. Eu am intrerupt pastilele in luna APRILIE si in FIECARE LUNA, in preajma ovulatiei si in ziua ovulatiei prestam amandoi dar nu a fost sa fie decat acum in octombrie cand nu am avut timp sa fim impreuna decat in ziua de dupa ovulatie (ziua 15 la mine, la un ciclu regulat de 28 zile) si am ramas.
E adevarata vorba ca STRESUL REACTIONEAZA CA UN CONTRACEPTIV. In luna cand nu am fost stresata, pentru ca nu ma asteptam, atunci s-a intamplat.
Cu o monitorizare si o cunoastere a corpului tau sigur visul tau se va implini!
0
12-10-2013, ora 14:20
alexacris
Nu este medic/terapeut
alexacris
felicitari pt bebe si o sarcina cat mai usoara, am inceput sa mi iau temperatura de la inceputul ciclului mi a venit pe 10 si sunt deja nerabdatoare sa vad daca reusesc sa mi dau seama cand am ovulatie, si pana in decembrie cand vine sotul meu sa am si norocul sa fiu si in perioada de ovulatie, ca probabil pana acuma nu am fost, nu stiu ce sa zic..ma simt foarte trista si din cauza serviciului sotului meu ca nu avem prea mult timp pt noi dar cu ajutorul lui dumnezeu sper sa reusim si atunci cand va veni acasa sa am mai mult noroc.
0
12-10-2013, ora 14:28
Criystina86
Nu este medic/terapeut
Criystina86
http://mybebe.md/vizualizare/temperatura_bazala_si_interpretarea_graficelor

Acest link te va ajuta sigur! Succes.
0
13-10-2013, ora 11:46
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
De ieri am inceput sa iau cate 2 pastile de dufaston pe zi, sunt in ziua 27 si inca nu am cm, oare dufastonul nu pacaleste organismul?adik sa nu-mi vina si din cauza ca il iau?sau din contr, ar trebui sa-mi provoace menstra?
Tinand cont ca cm era reglat la 24 de zile nu mai stiu ce sa cred.
0
13-10-2013, ora 11:58
Criystina86
Nu este medic/terapeut
Criystina86
Luisa nu stiu ce sa iti raspund pentru ca nu am luat niciodata Duphaston. Dar am gasit aici un link cu diferite probeleme si intrebari despre el.

http://www.medipedia.ro/Forum/ForumSectiuni/tabid/65/aft/29805/afpg/2/Default.aspx
0
13-10-2013, ora 13:53
alexacris
Nu este medic/terapeut
alexacris
mie duphastonul nu mi a priit, mi a dat si mie doctorul sa iau in primavara pt reglarea ciclului si mai rau mi l a dreglat in a doua luna de duphastone nu mi a mai venit ciclul chiar ma gandeam sa nu fiu insarcinata dar de unde mi a venit dupa intarziere de 3 saptamani, se zice ca duphastonul declanseaza menstruatia dar la mine nu.trebuia sa iau 3 luni dar nu am mai luat a treia luna.tebuia sa iau din a 18 zi de la ciclu timp de 10 zile cate o pastila si cum le terminam trebuia sa vina ciclu.
0
13-10-2013, ora 14:30
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Si in prima luna ti-a venit la timp?sau la cate zile ti-a venit?la 28?of nu putem sti niciodata cum reactionam, cfiecare femeie e in felul ei.
Mie cel mai lung ciclu mi-a fost de 29 de zile, niciodata nu am serit peste :) decat cu bebe :)
0
13-10-2013, ora 14:36
alexacris
Nu este medic/terapeut
alexacris
in prima luna da dar in a doua luna nu mi a mai venit am fost la doctor mi am facut un eco atunci si mi a zis ca deocamdata sa nu le mai iau sa astep sa vad cand imi vine ciclul si mi a venit dupa 3 sapt.eu pana sa iau duphastone nu am avut probleme cu ciclul chiar imi venea la timp, dar i am spus doctorului ca mi se intampla sa mi vina si de doua ori pe luna mai rar ce i drept si el a considerat ca duphastonul ma va ajuta.
0
13-10-2013, ora 14:37
alexacris
Nu este medic/terapeut
alexacris
normal trebuia sa mi vine la 28 de zile dupa duphastone nici eu nu ma asteptam sa nu mi vina atunci 3 saptamani
0
13-10-2013, ora 14:37
alexacris
Nu este medic/terapeut
alexacris
in primavara am fost la un control sa vad daca e totul ok pt ca mi doresc copil si asa mi am facut papa nicolau secretia vaginala si eco iar doctorul mi a prescris duphastone timp de 3 luni de zile si acid folic, a zis el pt reglarea menstrei dar nu a fost bun pt mine.am renuntat sa mai iau a treia luna si am mai luat 2 luni de antibebe pt reglare si acum de trei luni sper sa vine si bebe cat mai repede
0
13-10-2013, ora 14:58
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Cristiana am citit pe forum ca dufastonul ingroasa endometrul, deci cum la mine ar trebui sa fie ingrosat bine ar trebui sa-mi declanseze ciclul in 2-3 zile, maine ar trebui sa-mi iasa la test daca e sau nu bebe, sau cel tarziu miercuri la 30 de zile.
Sper sa nu ma dereglez cu totul si eu...oricum i-am zis medicului k no sa mai iau nicio pastila nimic.
Acum nu-mi ramane decat sa astept, mi-e frica pe maine sincer.
Nici nu-mi vine sa-mi fac test :(
Cred ca m-am saturat de atatea dezamagriri si sperante desarte.
0
13-10-2013, ora 14:59
Luisa23
Nu este medic/terapeut
Luisa23
Ligia in luna in care ai luat clostilbegyt nu ai avut crampe abdominale sau dureri de ovare ?nu ti-a dat si dufaston?
Si ovulatia nu s-a mai produs?sau?
Si pt chist nu ti-a dat tratament?
Si cati foliculi t-i s-au format in luuna aia?
0
13-10-2013, ora 16:54
Mon1
Nu este medic/terapeut
Mon1
Cristina am avut test de ovulatie pozitiv Vineri pe la 17 - un T pronuntat fata de C.
Sambata am facut din nou pe la 12 si ambele linii erau la fel. L-am repetat pe la 15 si deja era negativ, si astfel mi-am dat seama ca voi ovula aseara sau azi-noapte...Sa vedem ce va fi la sf lunii :)
Adaugă un comentariu / răspuns
2209 comentarii 1 2 ..... 232425 ..... 73 74 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •