Sfaturi sa raman insarcinata...va rog din suflet

2209 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 73 74 Înainte ›
0
24-09-2012, ora 17:35
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
ce tampenie mare, nu pot sa cred asa ceva, avem niste psihiatri in tara asta de tot c.., cum sa-ti zica asa ceva si sa te descurajeze in halul asta, nu pot sa cred.parerea mea este sa mergi si la alt medic si sa nu crezi astfel de tampenii...tu trebuie sa ai incredere in tine si cu siguranta va trece totul de la sine cand nici nu realizezi
eu si bebelusa suntem foarte bine o sa mai adaug zilele astea poze pe fb cu burtica mea pe care o adorrrrrrrrr..am o fetita foarteeeeeeee activa si ma trezeste pe fiecare dimineata cu miscarile ei si-mi face fiecare zi minunata
te pup dulce si te astept cu vesti bune.va pup pe toate fetelor si va astept cu vesti despre voi
0
25-09-2012, ora 09:03
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
ma bucur enorm pentru tine!!!! lasa ca si eu o sa ma fac bine...sunt in proesul de a ma face bine!! sa-mi trimiti un mesaj pe fb sa vad si eu burtica. te puuuuup "va pup"
0
25-09-2012, ora 09:10
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
cand imi voi pune poze iti voi da un mesaj, ma bucur ca esti mai optimista asa si trebuie, eu azi am o molesala in corp asa m-am trezit sper sa nu ma ia vreo raceala
0
25-09-2012, ora 12:33
simonyka_23
Nu este medic/terapeut
simonyka_23
buna numele meu este simona am 22 de ani si nu am folosit niciodata anticonceptionale pana acum.eu si iubitul meu ne-am hotarat sa facem un bebe dar vad ca nu reusim.am inceput sa iau luna asta acid folic, branca ursului si femibion mi le-a recomandat de la farmacie, oare o sa reusesc sa raman insarcinata?mi-as dori din tot sufletu sa fac testul si sa apara 2 liniute
0
25-09-2012, ora 12:40
simonyka_23
Nu este medic/terapeut
simonyka_23
maslinica sa sti ca si eu am avut atacuri de panica foarte grave dar am urmat o cura cu niste pastile foarte bune se numesc benosen se gasesc la orice farmacie si nici scumpe nu sunt, luam cate una seara inainte de culcare timp de 6 luni, mie mi-au trecut acele atacuri din care simteam ca inabunesc.bine eu in acest timp am baut cam 1 litru daca nu 2 litri de ceai de tei pe zi apa nu o mai gustam.dar am reusit.bafta poate te ajuta cu ceva
0
25-09-2012, ora 14:08
Alinaflor
Nu este medic/terapeut
Alinaflor
Buna fetelor...vin cu vestea buna...sunt insarcinata...:)) sunt foarte fericita, dar pe de alta parte foarte inspaimantata, deoarece de vreo 2 zile gasesc pete maronii pe chilot...am inteles ca la unele femei se intampla asta, dar imi este groaznic de teama, mai ales ca am mai pierdut o sarcina in 2009, si tot asa a inceput totul...azi ma duc la medic, sunt atat de curioasa de ce imi va spune...luyzza, tu ai patit asa la inceputul sarcinii?
0
26-09-2012, ora 06:34
Alinaflor
Nu este medic/terapeut
Alinaflor
Buna din nou...am fost la medic aseara...si am gemeni...:)) nu-mi vine sa cred...sunt asa de incantata, nici n-am putut dormi...sunt la inceput, am 5 saptamani, inca nu le bateau inimioarele, peste 2 saptamani ma duc la un nou control si vom vedea atunci ce si cum...referitor la petele maronii, mi-a spus dr. sa nu-mi fac probleme, atata timp cat nu devin rosii...sunt normale la unele femei...:) va pup si va doresc si voua numai bine...sa dea Dumnezeu ca toate fetele care-si doresc cu ardoare sa ramana insarcinate sa li se implineasca dorinta...:)
0
26-09-2012, ora 09:50
Nattalitza
Nu este medic/terapeut
Nattalitza
Alinaflor. felicitari!!!!! Imi inchipui cit de mare este fericirea ta acum. Sa ai sarcina usoara iar bebe-ii sa fie cumintei si sa nu iti dea prea multe batai de cap. Astept si eu aceast aveste deja de vreo 5 luni dar nimik. parca ma dezamagesc pe zi ce trece...uneori ma iau lacrimile pe dinainte dar.noroc de sot...el imi e cel mai bun alint.Oare cind voi veni si eu cu vesti din astea? Sunt cele mai placute noutati..Ma bucur mult pentru tine...
0
26-09-2012, ora 11:18
Alinaflor
Nu este medic/terapeut
Alinaflor
Multumesc din suflet...eu am ramas dupa 7 luni de "lucrat" intens, adica cu teste de ovulatie si alte cele...ca de fapt, noi nu ne protejam de un an si ceva...si de abia acum ramas insarcinata...eu cred ca a avut un cuvant de spus si faptul ca in luna august am fost la Sovata, am stat 4 zile acolo...am mai auzit fete care ziceau ca au ramas imediat dupa Sovata...cu siguranta, in curand, o sa vii si tu cu vesti bune...incet-incet, toate o sa ne vedem visul implinit...
0
26-09-2012, ora 12:21
Nattalitza
Nu este medic/terapeut
Nattalitza
Nici nu stiu ce sa mai cred.De fapt, ma gindesc uneori ca s-ar putea ca problema sa fie in noi...suntem doar cite o luna, una juma impreuna, apoi 3 iar suntem departe unul de altul.nici nu stiu ce sa mai cred.De fapt in timpul asta in care suntem impreuna, mergem tot dupa metoda calendarului.Nu ne pretejam deja de 1 an si nu am luat conceptionale...Cred totusi ca problema in faptul ca tb sa fim alaturi zi de zi sau cit mai des.
0
27-09-2012, ora 18:48
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
Aniflor felicitariiiiiiiiiiiiiiii...Doamne de cand mai astept o veste de la una din voi si iata ca usor usor toate vom deveni mamici la tine ce sa zic fericirea e dubla bravo iubita mea sa ai sarcina usoara si bebei sanatosi si sa ne tii la curent cum decurge sarcina, in legatura cu petele maronii am avut si eu la inceputul sarcinii si sunt absolut normale atata timp cat nu devin rosii exact cum a zis si medicul.eu am avut pete maronii si pe la 8 sapt si totul era in regula...si dureri de burtica mai aveam ca si cum asteptam sa-mi vina cm asa era senzatia dar sunt normale...bine la momentul ala si eu dadeam fuga la medic ca ma speriam dar mai bine mergi la medic sa-ti zica ca e totul okk decat sa stai si sa fie ceva grav..dureri de burta eu mai am si acum ptr ca se mareste uterul si e normal dar mai iau no-spa si scobutil si mai trec
Doamneeeeeeeeeeeee chiar ma bucur ptr tine din tot sufletul sa ne ajute D-zeu sa fie totul bine pana la capat...pup burticuta cu bebelusi si te astept cu vesti
0
27-09-2012, ora 18:50
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
Simonika 23 eu cred ca ar trebui sa mergi sa faci si niste investigatii ginecologice si sa nu mai iei orice zice una de la farmacie, eu nu as avea incredere...daca ai citit din urma mesajele ai sa vezi prin cate am trecut eu sa am bebelusa te pup si iti doresc mult noroc
0
01-10-2012, ora 12:21
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
dragele mele, eu in ultimul timp am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine!! mai am unele impresii cum ca ma doare in partea stanga, dar incerc sa trec peste si sa-mi vad de viata mea ca si pana acum. cert este ca nu am mai facut atac de panica (Slava Domnului)

alinaflor, FELICITARI DRAGA MEA!!! ma bucur enorm pentru tine...ai grija de bebelusii tai!! sanatate multa

simonika_23, iti multumesc pentru sfaturi..daca ai trecut prin ceea ce trec eu acum, inseamna ca stii prin ce trec si cat de nasol este...dar cu ajutorul lui Dumnezeu am sa trec si peste asta! sanatate multa, draga mea..si sper ca in curand sa vii si tu cu o veste buna pe acest forum. sa auzim numai de bine!!

nattalitza, nu dispera...minunea va aparea atunci cand vrea ea...sper doar sa nu se lase asa mult asteptata!!


luyzza, cred ca burtica ta s-a facut maricica. inca astept poze sa va vad! pup

va pup pe toate fetelor! va doresc sanatate si multa rabdare..timpul le va rezolva pe toate!
0
01-10-2012, ora 15:50
Alinaflor
Nu este medic/terapeut
Alinaflor
Fetelor, eu vin cu vesti proaste...de ieri sangerez, de fapt ieri am sangerat destul de mult, cu cheaguri...am fost la dr si mi-a zis ca unul se absoarbe si poate ca vom reusi ca celalalt sa se mentina...eu sunt speriata, dar sper din tot sufletul ca macar unul din bebei sa fie ok...imi pun toata speranta in Dumnezeu...:(
0
02-10-2012, ora 11:21
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
alinaflor, nu dispera!!! ai incredere in Dumnezeu..roagate draga mea, o sa fii bine si tu si bebe!! important este sa nu te superi si sa-ti pastrezi calmul!! te puup si sper din inima sa fii bine.
0
02-10-2012, ora 13:32
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
scumpa mea Aniflor incearca sa fii cat mai calma stiu ca este greu si eu as fi la fel de speriata dar cu siguranta teama si stresul dauneaza, roaga-te mult la D-zeu si cu siguranta va fi bine...asculta toate indicatiile medicului si sa nu faci nici un fel de efort, imi pare foarteeeeee rau ca trebuie sa treci prin asta, iti doresc multa sanatate si sa te ajute D-zeu
0
02-10-2012, ora 15:41
adela ade
Nu este medic/terapeut
adela ade
Buna, fetelor.numele meu este adela si incerc si eu de sapte luni sa raman insarcinata, fara niciun rezultat insa..analizele sunt ok, ciclul este regulat. doar niste probleme cu ovulatia am avut, dar ginecologul mi-a dat un tratement pe care l-am urmat, dar degeaba...si mai am o problema...de cand incercam sa facem un bebe, am inceput sa am dureri premenstruale(cred ca asa trebuie sa le spun), doar ca nu le am doar cu 2-3 zile inainte, ci, cu 10-11 zile inainte de menstruatie...nu inteleg de ce...nu stiu daca este si acesta un motiv pt care nu raman insarcinata. am intrebat ginecologul, dar nu prea m-a lamurit...sper ca nu am pus intrebari aiurea, dar nu prea stiu cu cine sa mai vb despre asta...va multumesc mult...:)
0
05-10-2012, ora 22:35
byabianca
Nu este medic/terapeut
byabianca
Buna! Sunt noua pe forum. Am intrat pe forum din nevoia de a vorbi cu alte femei care au aceeasi problema. Ma numesc Bianca si am 39 de ani. am fost mereu sanatoasa şi am crezut ca atunci cand ma voi hotari sa fac un copil acesta va veni cand vreau eu. Din nefericire tarziu mi-am gasit jumatatea si ne-am hotarat sa avem un copil dar nu a fost asa...am incercat un an...adica 4 luni(pentru ca el nu-i in tara). Am facut amandoi controale medicale ne-au zis ca suntem in regula, sanatosi. Problema e ca de Craciun ne intalnim din nou si am vrea sa reusim de asta data.
Va rog sfatuiti-ma ce sa fac pentru a ramane insarcinata.Mentionez ca am fost la doi doctori ginecologi si amandoi mi-au spus ca e in regula, nedandu-mi niciun tratament.Va multumesc...şi astept sfatul vostru.
0
06-10-2012, ora 11:09
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
byabianca bine ai venit pe forum si iti doresc din suflet sa se intample minunea si sa ai un bebe cat mai curand, eu una nu cred ca la un control ginecologic de rutina se poate vedea daca sunt sau nu probleme de infertilitate desi orice medic cam dupa un an si ceva de incercari fara succes incepe investigatiile, la tine problema este alta...petreci foarte putin timp cu sotul si probabil atunci cand va intalniti dorinta si stresul de a se intampla sunt mari si poate fi si asta o cauza...nu stiu ce sa zic in cazul tau...eu timp de 2 ani de zile am asteptat minunea care o port acum in burtica dar am muncit la propriu luna de luna fara nici un fel de pauza...bine nu zilnic, calculam perioadele fertile.daca petreci cu sotul cateva luni pe an e mai greu...iti doresc mult succes
Adela ade eu aveam un disconfort, adica o durere cam ca cea de la menstruatie si in timpul ovulatiei si ma tine acea durere pana imi venea ciclu, asa ca ma gandesc ca acele dureri pe care le ai cu 10 zile inainte de cm sa nu fie defapt perioada fertila...multa bafta iti doresc si tie
0
06-10-2012, ora 13:43
byabianca
Nu este medic/terapeut
byabianca
Multumesc de raspuns. Sigur suntem constienti ca petrecem putin timp eu si sotul impreuna, dar timpul de a deveni parinti pt noi este cam intarziat şi doctorii nu ne-au dat niciun tratament. Şi noi calculam perioadele fertile si ne vedem mai ales atunci pentru a ne da o sansa. De Craciun suntem din nou impreuna 4 sapt...speram intr-un sfat cu ce as putea sa fac pana atunci (tratamente, vitamine, in afara de acidul folic) pentru ca atunci sa reusim conceperea bebelusului mult dorit. Ginecologii (doi diferiti) au spus ca nu e cazul inca de analize si de vorbit de infertilitate.Credeti ca ar trebui sa cer o a treia parere?..
0
06-10-2012, ora 13:54
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
buna.
da, dupa umila mea parere cred ca ar trebui sa ceri si ce-a de-a treia parere!!!!! ar fi cazul sa gasesti un medic care sa inteleaga ca timpul nu asteapta pe nimeni...mai ales ca petreceti si asa prea putin timp impreuna... asta cred eu. te pup si sper sa ramai cat mai repede insarcinata!!
0
06-10-2012, ora 14:02
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
o a treia parere nu strica, eu una nu-ti pot recomanda nimic numai medicul poate face asta...eu zic sa nu iei nimic fara prescriptie medicala ptr ca nici eu nu luam chiar si o vitamina luata de capul nostru poate face mai mult rau decat bine daca nu e luata cand trebuie...stai de vorba cu medicul si spune-i de timpul putin pe care il petreci cu sotul tau si intr-adevar ptr ca ai o anumita varsta tu nu-ti poti permite sa mai astepti un an jum cat asteapta un cuplu normal pana sa inceapa investigatiile...esti din Bucuresti??
0
06-10-2012, ora 18:44
byabianca
Nu este medic/terapeut
byabianca
buna!...din nefericire sunt din Bacau. Sunt hotarata sa merg la un alt doctor desi nu stiu in ce perioada a CM sa ma duc.Multumesc mult pentru raspunsuri, ma simt mult mai linistita avand parerile voastre.
0
06-10-2012, ora 18:57
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
ti-as fi recomandat o doctora din bucuresti care pe mine m-a ajutat ff mult nici eu nu sunt din buc dar totusi mergeam la ea, acum am renuntat din motive financiare si am ales sa-mi urmareasca sarcina o doctora de la mine din oras desi regret enorm ca nu am mai putut merge la ea
0
07-10-2012, ora 01:16
ana, ana
Nu este medic/terapeut
ana, ana
Felicitari Aniflor ma bucur enorm pt tine!! ciao lyuzza ciao maslinica ciao tuturor fetelor noi ! nu am mai intrat de mult pt ca lucrez cam mult in ultimul timp si sunt destul de obosita si stresata..la mine minunea inca nu a venit..dar pot sa zic ca luna asta am descoprit ca faceam calcule cam aiurea..aiurea nu dar se vede ca organismul meu face glume, , ca sa va explic..eu stau in italia si mam decis intr-un sfarsit sa imi cumpar testul de ovulatie cu aparate si teste PERSONA( nu stiu daca este in romania, probabil tre sa fie si acolo )..si facand teste cum zice acolo zi de zi am zis ca cine stie am trecut deje d eovulatie si alea alea...ca sa vad ca in ziua 17 a ciclului menstrual imi apare outzul ce indica ca tre sa urmeze ovulatia cam intre 24 si 36 de ore..ce sa va zic mai mult...deci eu ovulatia nu o am exact la jumatatea ciclului desi este regulat dar o am mai tarziu si dupa calculele ce le faceam..corecte in mod normal nu era bine...ma bucur macar ca am descoperit lucrul asta...poate am mai multe sanse de acum incolo sa reusesc sa raman gravida..oricum va zic ca am ramas proasta cand am vazut testul de ovulatie pozitiv cand deja nici nu mai speram..de acum incolo luna de luna aparatul asta ma va ajuta sa indentific mai bine zilele fertile ! in reste ce sa va mai zic...mai am o sapt si intru in vacanta si in sf dupa doi ani merg si eu in tara abia astept..sa merg la baile felix sa fac ceva sedinte de relax total si poate asa o sa reusesc sa concep si bebe asta mic ce se lasa tare asteptat, , va pup pe toate si sa speram si ca va mai veni careva cu ceva veste buna !!!.. Aniflor ai grija de tine si de bebei si stai calma sunt sigura ca totul va fi bine !!! pop la toate !!!
0
08-10-2012, ora 11:38
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
Ana iti doresc un concediu placut si ma bucur ca ai depistat ziua ovulatiei dar sa stii ca eu aveam un cm foarte regulat dar ovulatia nu era in aceeasi zi oscila de la luna la luna intre ziua 14-15 si 16...multa bafta iti doresc
0
22-10-2012, ora 16:06
Mona82
Nu este medic/terapeut
Mona82
Buna ziua,

Incerc si eu de cativa ani sa raman insarcinata( in ultimul an mai intens) si as avea nevoie de cateva incurajari.Nu am cu cine sa vorbesc deschis.
Toti ma intreaba mereu daca am ramas...M-am saturat de teste cu o singura liniuta.
Atat analizele sotului meu cat si ale mele sunt bune.
Am facut si Hysterografie laparoscopic si a iesit ca trompele mele sunt in regula.Daca are cineva intrebari despre aceasta interventie chirurgicala, raspund cu placere.
Acum iau Pergotime echivalentul lui Clostibegytului, aceasta este prima luna, verific ovulatia cu teste si astept poate o sa se intample minunea.
Acum astept ovulatia.
Nu stiu de ce nu pot ramane insarcina, am devenit frustrata...Ma simt prost si fata de sotul meu si vreau sa evit sa fac din o partida de amor doar o folosinta pentu a ramane insarcinata.Desi de multe ori doar la asta ma gandesc.
0
23-10-2012, ora 10:05
Nattalitza
Nu este medic/terapeut
Nattalitza
Buna tuturor!!Va felicit inca o data pe cele cu 2 liniute pe test, rindu-va sarcina usoara si liniste!!
Am tot citit si citesc in continuare despre Branca Ursului, atiti pe forum cit si pe alte pagini. Multe din voi spun ca a fost de folos in scopul conceptiei. Eu sunt din RM, si am toto intrebat prin citeva farmacii despre aceasta planta si imi spun ca nu o au. Poate ca aici nu e, sau poate are alta denumire?Nici nu mai stiu..Poate stiti voi, ma puteti ajuta?Si..inca una...trebuie de luat aceasta planta la recomandarea medicului sau e posibil si din proprie initiativa?Va multumesc anticipat.
0
23-10-2012, ora 17:49
caty29
Nu este medic/terapeut
caty29
buna ziua!din primavara eu cu sotul meu ne-am gandit sa mai avem un copilas, mai avem o fetita de 6 ani si 8 luni, eu sunt predispusa la injectii urinare, cistite, mentionez ca acum de cateva zile(de joi si pana duminica) am facut cistita si de la farmacie am luat sumetrolim, cate 4 pastile pe zi, asa mi s-a recomandat, am luat tratamentul 3 zile, 10 pastile, apoi am citit la prospectul si am vazut ca nu e indicat sa fie luat in sarcina si nici cand vrei sa ramai insarcinata, cat timp trebuie sa astept sa dispara efectul medicamenteler?Injectiile urinare incetinesc procesul de fertilizare?va multumesc
0
24-10-2012, ora 11:56
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
Natalitza branca ursului nu gasesti in farmacii ci la plafare
Mona 82 iti doresc mult succes sa ti se implineasca visul de a deveni mamica sincer nu stiu ce sa te sfatuiesc ptr ca invesstigatii vad ca ai facut...dar poate fi vorba si de o incompatibilitate intre soti...eu dupa 2 ani am reusit si acum am o bebelina in burtica de 27 de saptamani...roaga-te mult la D-zeu ca fara voia Lui nimic nu se intampla
Adaugă un comentariu / răspuns
2209 comentarii 1 2 ..... 91011 ..... 73 74 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •