Sfaturi sa raman insarcinata...va rog din suflet

22-02-2012
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Buna!Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii, sfaturi, orice..sunt disperata :(
Din luna Decembrie 2010 eu si sotul meu ne-am hotarat sa trecem la un alt pas din viata adica de a concepe un bebe.Incercarile au fost nenumarate, si din pacate bebele nici in ziua de azi nu a vrut sa vina :(.
Din 15Ian. am inceput sa iau antibebe (Desorelle) deoarece am auzit ca in momentul in care renunti la ele sau chiar le intrerupi si nu termini o folie intreaga, sunt mai multe si mai mari sanse de a ramane insarcinata.Este adevarat?
Intrebarea mea la care am nevoie de un raspuns este urmatoarea: Daca dupa ultima pastila din folia pe care o iau acum nu fac pauza de 7 zile si continui prin a mai lua cateva pastile (deoarece sotul meu vine acasa doar in 4 martie si ultima pastila o iau in 3 martie), si dupa de exemplu 3 pastile din urmatoarea folie le intrerup de tot am sanse sa raman insarcinata sau sansele sunt foarte mari de a-mi deregla organismul?Va rog din suflet sa imi dati un raspuns, sunt disperata, imi pierd orice speranta cum ca as putea avea un copil...sincer.Va rog sa ma ajutati.
Va multumesc!
2209 comentarii 12 ..... 73 74 Înainte ›
2
22-02-2012, ora 10:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este absurd: va doriti un copil, dar luati anticonceptionale. Nu stiti, oare, ca anticonceptionalele insele pot da si dau frecvent sterilitate ?
In loc de tratamente hormonale, ar fi mai bine sa faceti un consult homeopatic. Este de asteptat ca homeopatul sa va recomande si cateva analize foarte simple, pentru a exclude rarele cauze de infertilitate la care un tratament de prima alegere este altul.
0
22-02-2012, ora 13:54
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Sfatul meu este sa nu intrerupi niciodata folia de anticonceptionale intrucat iti va da dereglari hormonale si alte probleme precum chist ovarian, etc, nicidecum nu te va ajuta sa concepi un copil.
Daca renunti la anticonceptionale dupa 2, 3 pilule atunci la 3 zile dupa intreruperea lor iti va veni DIN NOU menstruatia, intrucat organismul este indecis si nu mai stie ce sa faca. Anticonceptionalele pacalesc organismul oarecum, facandu-l sa creda ca este insarcinat, iar in momentul acela de 7 zile ( timp in care nu se mai administreaza anticonceptionalele) vine menstruatia intrucat aportul de hormoni este stopat.
Daca iei cateva pilule si renunti la blister, atunci tot ciclul menstrual este dereglat iar menstruatia vine la scurt timp dupa intrerupere, respectiv, 3, 4 zile, avand efectul pilulei de a doua zi si cauzand dereglari hormonale relativ grave.
Sa nu faci niciodata acest lucru.
Mergi la medic pentru un tratament de fertilitate intrucat e clar ca sunt niste probleme daca in decurs de mai bine de un an de incercari sarcina nu s-a instalat.
0
22-02-2012, ora 14:32
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Da intradevar Dl M.D, este absurd ceea ce fac eu dar am inceput sa iau anticonceptionale deoarece foarte multe persoane mi-au recomandat acest lucru pentru ca la fel au ramas si ele insarcinate.Au incercat luni-ani de zile sa conceapa bebele, dar fara nici un rezultat.Au luat anitbebe iar imediat dupa ce au renuntat la ele au si ramas insarcinate.Iar acest lucru m-a incurajat si pe mine sa decurg la aceasta metoda.Se pare ca am facut o prostie.
Otilia107 sa sti ca mi-ai deschis ochii prin ce raspuns mi-ai dat, deoarece daca nu imi spunea cineva acest lucru cred ca le intrerupeam chiar de azi avand in vedere ce mi-a zis Dl.M.D.. :). Continui folia pe care o am acum...si in momentul in care o termin, renunt la ele de tot, dupa care cred ca mai bine ar fi sa merg totusi sa imi fac niste analize, controale(desii la control am fost si totul era in regula cel putin asa mi-a zis Dl.Doctor)
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.Mi-ati fost de mare mare ajutor.

Vreau sa va mai intreb ceva.Acidul folic trebuie luat la recomandarea doctorului?
1
22-02-2012, ora 18:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, acidul folic se poate lua fara recomandare de la doctor si este bine sa fie luat in etapa preconceptionala, adica inainte de a ramanea insarcinata.
0
22-02-2012, ora 21:19
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Si pot sa incep din urmatoarea zi de dupa ultima pastila de anticonceptional?
Am inteles ca acidul folic este de vreo doua sau trei tipuri.(am intrebat la farmacie si asa mi s-a zis, nu stiam de care sa iau asa ca am decis sa intreb mai bine aici)
Ati putea sa imi recomandati dv.de care sa iau?
Si inca ceva...daca iau in acelas timp acid folic si branca ursului, ar fi vreo problema?
Poate sunt absurde intrebarile mele dar va rog sa ma credeti ca nu mai stiu ce sa fac pentru a ramane insarcinata.
Va multumesc! :)
1
23-02-2012, ora 08:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Acidul folic este aceeaşi substanţă din clasa vitaminelor B. Ceea ce diferă este denumirea comercială a produsului. Mai sunt pe piaţă combinaţii de acid folic cu altceva, de exemplu cu fier.
Ceea ce vă trebuie dv este acid folic de 5 miligrame, de două ori pe săptămână, să zicem: miercurea şi sâmbăta. Este preferabil să îl luaţi la distanţă de mese.
Se poate începe oricând, se poate asocia cu brânca ursului.
Pentru a rămânea însărcinată, spuneam că un consult homeopatic ar fi util. Este o metodă cu care am avut adesea succes. Nu în 100 % din cazuri, dar în majoritatea lor.

Ceea ce am observat la multe cupluri este o anumită nerăbdare, o impetuozitate care urmează hotărârii de a avea copii. Cuplurile vor copii atunci şi sunt mirate când trec câteva luni iar copilul îndrăzneşte să nu vină. Ani de zile s-au ferit de copii şi au privit cu groază eventualitatea unei sarcini, iar acum vor să vină copilul cât mai repede, ajungându-se la o atitudine aproape obsesională, care în niciun caz nu prieşte sarcinii şi vieţii de cuplu în general. Trebuie să vedem în copii un dar de la Dumnezeu, pe care se cuvine să îl aşteptăm cu încredere şi răbdare.
0
25-02-2012, ora 23:14
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Va multumesc din suflet pentru ajutor si pentru sfaturi.
Nu am privit niciodata cu groaza eventualitatea unei sarcini, chiar din contra, eu vroiam sa incepem a concepe bebele imediat dupa nunta dar ne-a cam incurcat putin liceul meu si anumite lucruri personale, infine.
Oricum mi-au fost de mare mare ajutor recomandarile, sfaturile si ajutorul dumneavoastra.O sa incep tratamentul cu vitamine, de Luni si tot in cursul saptamanii viitoare am sa merg sa fac si acel consult homeopatic.Apoi...las totul in voia Domnului.
Cand voi avea rezultatul pozitiv in ceea ce priveste sarcina, promit ca veti fi primii carora voi da vestea :)

Multumesc inca o data :)
0
13-04-2012, ora 12:59
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
andreea_90 ce s-a mai intamplat? ai fost la medic? sper din suflet ca minunea voastra sa vina mai repede! te pup.multa sanatate!!
0
19-04-2012, ora 20:02
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu o lamurire: in ziua 13-a a ciclului menstrual am avut contct sexual, in urmatoarele 2 zile am avut scureri roz, rosii si maro plus ca am o sensibilitate la sani si sunt un pic mariti.Are cineva idee ce inseamna? Ma gandesc sa nu fie o problema, eu vreau sa raman insarcinata si mentionez ca inca nu mi-a iesit rezultatul la analizele pt sarcina. Am avut in trecut candida dar alte simptome de vreo boala nu am. Pot fi semne ca as fi putut ramane insarcinata? Multumesc mult si astept un raspuns
0
21-04-2012, ora 18:16
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Maslinica, din pacate nu am reusit sa merg la doctor pt k am plecat in Belgia impreuna cu sotul meu.Peste o luna si o saptamana ne intoarcem in tara, sau, eu s-ar putea sa merg mai repede(nu stiu inca).
Minunea inca nu s-a produs :((, tot speram in continuare dar incet incet imi cam pierd orice speranta.Continui sa iau Branca Ursului, acid folic de 5mg, ceai de napraznic, miere de albine cu scortisoara, dade dade vine bebe.Branca Ursului ii dau si la sotul meu.Problema e ca el nu poate sa ia numai o data pe zi deoarece este sofer de tir si BU contine 50% alchool si ii dau numai seara cand termina cu condusul.Poate anul acesta ma voi bucura insfarsit si eu de burtica :)

Veraiona, eu zic parerea mea.Mie una cel putin mi se pare cam repede sa apara simptome de sarcina la doua zile de la contact.Analizele pt sarcina cand le-ai facut?la cat timp?
Poate te ajuta cu mai multe informatii Dl M.D, si pe mine m-a ajutat si sper sa am rezultate pe viitor :)
0
05-05-2012, ora 11:10
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
de doi ani astept si eu un bebe si nu vrea sa apara, am facut investigatii si eu si sotul se pare ca probleme medicale nu sunt, iau acid folic de 2 luni la recomandarea medicului meu ginecolog dar nu mi-a zis ce gramaj sa iau...eu iau o pastila pe zi de 5mg este cumva prea mult? am citit mai sus ca se iau 5mg de 2 ori pe saptamana...multumesc anticipat pentru raspuns
0
05-05-2012, ora 19:31
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Luyzza2000, nu este deloc prea mult sa iei 5mg/zi.Sa spun pe termeni mai babesti, in cazul in care aceste 5mg pe zi, sunt prea mult pt organismul tau, acesta va elimina 'excesul' prin urina, avand urinari mai dese.
Cum scrie si in prospect: 'Un aport excesiv de acid folic este urmat de cresterea eliminarii urinare'.
Asa ca nu trebuie sa iti faci griji in privinta asta:).
Domnul M.D mi-a recomandat mie sa iau decat de doua ori pe saptamana acid folic de 5, probabil din cauza ca eu mai iau si alte medicamente ajutatoare la conceptie.Parerea mea.poate ma insel.
Eventul daca ai observat ca de cand ai inceput sa iei acid folic, urinezi mai des, poti sa reduci administrarea acestuia, luand o pastila la doua zile.
Multa sanatate si sper ca Bunul Dumnezeu sa iti indeplineasca dorinta de a avea un bebe :)
0
08-05-2012, ora 11:39
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
multumesc mult pentru sfaturi sa stii ca acum ca mi-ai zis de urinari mai dese asa este dar eu puneam totul pe seama rinichilor ca am niste probleme cu rinichii iti doresc din suflet acelasi lucru D-zeu sa va dea un bebe cat mai curand astept vesti
0
09-05-2012, ora 14:25
laura.patea@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
laura.patea@yahoo.com
va rog sa ma sfatuiti si pe mine in legatura cu ceva:imi doresc sa raman insarcinata, dar nu reusesc nici cum, am o fetita de 4 ani si jum.dar imi doresc cu ardoare inca un copil, am fost la medic, mi s-au facut analize care au iesit in regula, mi-a recomandat un test de ovulatie si aici este problema nu-mi iese decat o liniuta chiar si in perioada care am socotit-o eu a fi cea de ovulatie.as putea sa fac un tratamrnt de stimulare a ovulatiei, si daca da in ce consta? va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns sau sfaturi
0
10-05-2012, ora 12:47
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
laura.patea sincer as vrea sa-ti dau o solutie la problema ta dar din pacate sunt si eu in aceeasi situatie, de doi ani incerc sa raman insarcinata, iar cu un an in urma am inceput investigatiile dar se pare a nu fi o problema medicala nici la mine si nici la sot, as vrea sa gasesc si eu un medic care sa-mi spuna si altceva decat sa am rabdare, adica sa ma ajute cumva cu vreun tratament doctora la care ma duc nu mi-a dat decat acid folic sa iau 3 luni si apoi daca nu raman in astea 3 luni sa le intrerupt, bineinteles ca nu am ramas, la un nou control mi-a zis sa iau magneziu cu vit b6 sa ma mai linisteasca sa nu mai fiu asa stresata si obsedata de faptul ca nu raman, nu stiu ce sa mai zic dar cred totusi ca o problema este si daca este cineva care stie un medic care m-ar putea ajuta cumva in sensul sa-mi dea un tratament, doamna doctor a mea imi spune mereu sa am rabdare dar cata rabdare sa mai am ca sunt totusi 2 ani de rabdare...va multumesc
0
10-05-2012, ora 17:33
laura.patea@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
laura.patea@yahoo.com
da asa m-au sfatuit si pe mine sa am rabdare si sa tot incerc, de disperare am schimbat in toamna si medicul care culmea este si mai calm, iar al lui calm ma enerveaza la culme, si sincer m-am cam saturat de controale la care sa-mi spuna ca totul e o.k, si sa dau milionul!!!!!!!!!!!!!eu acuma mi-am pus nadejdea in d-zeu si poate o sa fie bine!!!!!!!!!!!
0
10-05-2012, ora 19:33
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Luyzza2000, cu siguranta voi venii cu vesti aici.Doamne ajuta sa vin cat mai repede, la fel si tu :)
Laura.patea.probabil tu nu ovulezi atunci cand consideri tu sau cand iti indica 'calculatoarele de oulatie de pe net'(in cazul in care te ajuti de ele).E posibil sa ai ovulatie mai repede sau mai tarziu de cat ai calculat tu.
Ce vreau sa te intreb este daca ai CM regulat?
Din a cata zi de CM ai inceput sa faci testele de ovulatie?
Le-ai facut in fiecare zi de cand ai inceput sau doar unu si apoi ai facut pauza o zi doua?
Eu recomand ca o data incepute testele de ovulatie, sa se continue 10 zile facand in fiecare zi un test(dar niciodata cu prima urina de dimineata).
In pachetul cu testele de ovulatie se afla si un 'manual de utilizare' daca as putea sa ii spun asa.unde trebuie sa fie un tabel cu zilele ciclului menstrual.La un ciclu menstrual de X zile se incepe testarea din ziua Y.
Ex.La un CM de 27 zile..se incepe testarea din a 10-a zi..
Iar in privinta stimularii ovulatiei.din pacate nu pot sa iti dau vre-un sfat sau informatie, deoarece eu inca nu am ajuns la asa ceva si nu prea am cunostinta de acestea :)
Ma bucur ca ai incredere in Bunul Dumnezeu si iti pui toata nadejdea in EL.La fel sunt si eu.Ma rog in fiecare seara Lui si ii cer prin rugaciuni sa imi indeplineasca si mie aceasta dorinta de a avea bebe :).Am si niste rugaciuni foarte frumoase pentru asa ceva.Daca vrei, as putea sa iti trimit un mail cu acestea.Spune-mi doar la ce adresa de mail :).
Multa sanatate...si Doamne ajuta sa vi cu vesti noi :*
Intarziu cu raspunsurile deoarece nu am tot timpul net.Eu sunt pe TIR cu sotul meu si nu prind de fiecare data net.Pana cand voi merge acasa, voi avea internet cand si cand:)
Pupici:*:*:*
0
11-05-2012, ora 13:26
laura.patea@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
laura.patea@yahoo.com
draga andreea_90, mi-am facut testul doar luna asta, nu am ciclu regulad, dar am urmat instructiunile de pe prospectul acela, mi-am facut din ziua a 9 a si pana intr-a 14, si parca in a 14 iesa ceva asa sters la a 2 a liniuta, o sa-mi mai fac si luna viitoare dar tot sper ca nu va mai trebui.-.sa sti ca nu am fost si nu sunt o bisericoasa dar cred in d-zeu si in minunile lui, am fost sfatuita de preotul de la noi sa citesc in fiecare seara acatistul sf. ioachim si ana, si sa crezi cu tarie.nu credeam ca va fi asa complicat ptr. ca prima data am ramas insarcinata foarte repede, dar uite ca acum...te pup
0
12-05-2012, ora 10:35
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
De obicei ovulatia se produce la jumatatea ciclului menstrual.Dar avand in vedere ca nu ai un CM regulat, dupa cum ti-am spus si mai sus.se poate sa ovulezi mai repede sau mai tarziu de ziua 14-a de exemplu.Sfatul meu e ca pe viitor sa faci 10 teste de ovulatie(daca mai e cazul)sper sa nu mai fie :), pt ca asa incepand din ziua a 9-a, cand faci ultimul test e chiar in ziua a 14-a si tu poate ovulezi in ziua 17.Asta ramane la decizia ta daca vei face sau nu:)
Ti-am trimis mail-ul promis.Rugaciunile le-am atasat nu ti le-am scris in mail.
Ca sa te mai ajut putin, iti mai trimit un mail cu un link, unde scrii ultimele menstre din ultimele 3 luni si acolo iti indica cu aproximatie cam ce durata are ciclul tau.26-27-28..zile si plus...perioada de ovulatie...aproximativ :)

Pupici :*:*:*:*
Va astept cu vesti...Luyzza si Laura :*:*:*
0
12-05-2012, ora 13:27
laura.patea@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
laura.patea@yahoo.com
mersi mult andreea, am primit mail-ul tau, si link-ul, s-ar putea sa ai deptate si eu sa am ovulatie cam din a 13 a 14 zi pana spre a 17, si atunci sper sa fie binemersi mult si de rugaciuni, te pup dulce si succes si tie.mai vb si sper sa avem vesti bune
0
13-05-2012, ora 18:02
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Cu mare placere draga mea Laura.Sper sa iti fie de folos atat rugaciunile cat si link-ul.
Succes!
Pupici :*:*:*
0
14-05-2012, ora 11:31
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
buna fetelor...eu nu-mi mai fac teste de ovulatie cam de un an de zile, am observat ca eram mult mai stresata si disperata in ziua cand aveam ovulatia acum oricum imi cunosc organismul foarte bine am si un cm regulat de 27-28 de zile si stiu deja cand se apropie ovulatia dupa secretia vaginala si dupa o durere sacaitoare in partea de jos a abdomenului...mi-a zis si medicul ca si cu urmarirea ovulatiei e un stres in plus pentru ca e posibil din cauza nerabdarii si a disperararii sa nu mai ovulezi asa am ajuns sa nu mai urmaresc ovulatia cu teste...bine sunt stresata si asa, stiu ca am facut o obsesie din asta a trecut mult timp si nu stiu ce sa mai cred.Ma rog si eu la D-zeu sa faca o minune pentru ca asta ne-a mai ramas, incredera in EL. Va pupic fetelor Andreea si Laura si va astept cu vesti bune cat mai repede
0
15-05-2012, ora 01:51
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Buna dragelor,
Draga mea Luyzza, nici eu nu cred ca o sa mai fac teste de ovulatie, ma cam induc in eroare liniutele alea si parca toate sunt la fel.Infine.oricum si eu imi cam dau seama cand am ovulatie.Am un CM regulat de 29 zile, sau as putea oare sa spun ca am avut?pt k ultima data mi-a venit la 27zile, in 1 Mai si in 13 am avut niste dureri abdominale, la fel ca cele premenstruale insotite de o scurgere SUPER abundenta care, nu vreau sa exagerez dar mi-a curs si pe picioare.Deci cred ca a fost de la ovulatie...si sper...
In orice caz, e ultima luna in care fac calcule, programari, teste, etc etc etc.Singurul lucru care il mai fac, este sa merg la un control si niste analize, apoi mai departe.las totul in voia lui Dumnezeu, numai El stie cand e momentul sa avem si noi un copilas.

Pupici fetelor si sper sa ne citim cu vesti bune :*:*:*
0
15-05-2012, ora 12:07
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
andreea asa zic si eu mereu ca nu mai calculez nimic dar involuntar numeri 13-14 zile din ziua in care ti-a venit cm, mie trebuie sa-mi vina pe 17 luna asta si ma doare burta deja de vreo 3 zile pentru ca eu am dureri groaznice la cm, de cand ma stiu deci nici luna asta nu a fost cu noroc la mine:(, dar stii cum este.tot timpul e o luna viitoare poate imi dati voi o veste buna mai repede..pupici
0
16-05-2012, ora 20:51
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva pareri: am niste scurgeri maronii, in fiecare luna inainte de menstruatie care ma tin aproximativ 2-3 zile. Nu m-am panicat pana acum, nu m-am gandit ca ar putea fi ceva in neregula numai ca acum vreau sa raman insrcinata si nu reusesc de 2 luni. Papanicolau este ok, nu stiu care ar putea fi cauzele, am citit pe net fel si fel...Scurgerile nu au miros si nu sunt foarte abundente.
Luna asta am avut contact sexual aproape zilnic in perioada fertila si mi-am facut test care a iesit negativ. Luna trecuta am patit acelasi lucru si am crezut ca sunt insarcinata dar nu a fost sa fie.
Am citit pe net ca as putea sa am probleme hormonale sau lipsa de progesteron. Cum as putea sa aflu mai exact? Adica ce analize ar trebui sa fac? As vrea sa stiu ce sa cer medicului in cazul in care nu-mi da de facut nici o analiza. Mentionez ca nu sunt prea multumita de medicul meu ginecolog.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai repede...
Multumesc
0
17-05-2012, ora 11:23
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Luyza, da ai dreptate la ceea ce zici tu cu calculele, mai calculam fara sa vrem dar eu ma refeream la faptul ca nu mai fac calcule pe net, nu mai iau teste.Eu vreau sa ma iubesc cu sotul meu din placere nu din obligatie, cum poate o face-am de multe ori, gandindu-ma ca acum acum se prinde...chiar daca nu aveam chef de nimic.
Pana nu vine rosu eu zic sa nu te dezamagesti singura...durerile premenstruale apar si la sarcina, in special in primele luni.Deci.azi e 17...ai vreo veste?

Veraiona, menstra te tine 2-3 zile sau scurgerile acelea maronii?dupa care apare si CM
Daca zici ca in fiecare luna ai aceste scurgeri, nu ai de ce sa iti faci griji, inseamna ca asa e ciclul tau menstrual, adica asa incepe.Citisem undeva pe net ca acele scurgeri maronii dinainte menstrei apartin din ciclul menstrual anterior si se numeste "sange vechi" si nu e ceva de care sa iti faci griji.Totusi ai putea sa il intrebi pe doctorul tau ginecolog daca e vreo problema sau nu.
Iar in privinta sarcinii eu te sfatuiesc sa nu te panichezi...e prea repede.nu incerci decat de doua luni.Griji trebuie sa iti faci abia cand vezi ca nu ramai intr-un an de zile.Sfatul meu insa e sa iei Acid folic de 5Mg, cate o pastila pe zi.E vitamina si nu trebuie recomandarea medicului.Ajuta la conceptie.
Daca nu esti multumita de Dr.tau Ginecolog, eu zic sa renunti la el si sa cauti altul mai bun.
Cand ai avut perioada fertila luna aceasta?Si dupa cat timp de la contact, ti-ai facut testul de sarcina?
In privinta analizelor eu una nu pot sa te ajut, deoarece inca nu am ajuns la stadiul acesta si nu prea ma pricep cu ele.Analize nu trebuie sa ii ceri tu doctorului.Ci el trebuie sa iti zica cesa faci, deoarece el stie mai bine ce analize trebuie facute pt a concepe un bebe sau pt a afla o problema.

Bafta gagici, si sa fie cat de repede cu ochisori si liniutzeeee :)
0
17-05-2012, ora 11:49
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
buna Andreea, suntem in 17 si inca nu a venit dar nici ziua nu a trecut, am avut o inarziere de cm in martie trebuia sa-mi vina pe 16 si nu a venit, pe 22 am facut 2 teste de sarcina de la firme diferite si ambele au iesit pozitive nu pot sa-ti spun ce a fost in sufletul nostru cata fericire pe noi la o saptamana trebuia sa ma duc la control iar pe data de 24 aceeasi luna mi-a venit cm am simtit ca s-a terminat viata pentru mine, mi-am sunat imediat doctora si mi-a zis sa ma duc de urgenta la ea la spital, mi-a facut un intravaginal si se vedea peretele uterului mai ingrosat dar nimic altceva..era sambata seara asta iar luni m-a trimis sa fac o analiza de sange( nu-mi mai vine acum in minte cum se numeste analiza)ca sa ne dam seama daca a fost sarcina sau nu.Pana luni am simtit ca mor am plans non-stop crezand ca a fost un bebe si l-am pierdut dar din fericire nu a fost sarcina..spun din fericire pentru ca durerea era imensa sa stiu ca l-am pierdut..a fost o dereglare hormonala puternica iar testele fals pozitive au fost din cauza cresterii in intensitate a hormonului care il detecteaza testul din urina.Asa ca nici testele de sarcina sa nu le mai vad daca am vreo intarziere ma duc direct la medic nu mai fac nimic ca imi fac sperante si apoi dezamagirea e groaznica am trait asta pe pielea mea
0
17-05-2012, ora 14:17
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Draga mea Luyza inteleg prin ce ai trecut si o faza de asta te face sa iti pierzi orice incredrere, ori in doctori ori in intarzieri de menstra, ori in teste de sarcina...trist...oricum.
Eu zic sa nu te lasi influentata de toate aceste negativitati care poate se intampla o data sau de doua ori si sa fi increzatoare in continuare.Daca cumva iti mai intarzie fugi si fa-ti Beta, e ce-a mai buna analiza si test care iti poate confirma sarcina.Daca de exemplu azi nu vine(mai ales ca ai un CM regulat), maine sau poimaine mergi si fa-ti analiza Beta dupa care o repeti peste 48 de ore.Dar asta numai in cazul in care nu mai vine menstra.
0
17-05-2012, ora 14:54
luyzza2000
Nu este medic/terapeut
luyzza2000
asa ca mi-ai adus aminte beta hsg am facut atunci in lunea aia ca sa vada doctora daca a fost sarcina sau nu..aveam un lapsus
0
17-05-2012, ora 22:09
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Da aceasta analiza e ce-a mai rapida de a depista o sarcina si cred ca ce-a mai buna.

Pupici :*:*:*
Adaugă un comentariu / răspuns
2209 comentarii 12 ..... 73 74 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •