Sfaturi dupa extractie de masea

08-01-2011
hamzaxxxl
Nu este medic/terapeut
hamzaxxxl
Buna ziua!

Pe data de 6 luna aceasta mi-a fost extrasa o masea(antepenultima) de pe partea stanga a mandibulei. Am avut probelme cu ea de acum 10 ani de zile cand mi-a fost scos nervul, plombata etc...Dar acuma cateva saptamani mi-a aparut un abces, am facut radiografie, doctorul stomatolog a spus ca trebuie scoasa.

S-a format bine cheagul dupa extractie, ma spal pe dinti cu grija, mentin o buna igiena si iau tratament cum mi-a recomandat medicul stomatolog.

Astazi sunt exact 8 zile de tratement cu antibiotic Amoxicilina 500, am luat primele zile 3 capsule pe zi. Dupa aceea la recomandarea doctorului stomatolog am luat 4 capsule pe zi si am inceput de Lunea trecuta si tratament cu Nistatina 500.000 UI 3 comprimate pe zi.. Doctorul stomatolog a zis sa mai continui sa mai iau antibiotic, insa am uitat pentru cat timp mi-a zis, nu pot da de el pana luni. Asa ca sa-mi spuneti va rog cate zile sa mai iau antibiotic. Iau si 3 comprimate de reuprofen 400 mg pe zi.

Intrebarea mea e in cat timp se vindeca complet locul acela? Si dupa cate zile pot consuma lactate?? Sunt un mare consumator de lapte, imi place sa beau zilnic.

Va multumesc mult.
3 comentarii
0
08-01-2011, ora 12:10
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
8 zile de antibiotice sint mai mult decit suficiente. Daca mai aveti dureri, luati doar reuprofen. Daca nu, nu.

Vindecarea completa se va produce in 6 luni.
Lactate puteti consuma linistita.
0
09-01-2011, ora 05:41
hamzaxxxl
Nu este medic/terapeut
hamzaxxxl
Va multumesc mult de tot pentru ca raspuns. Sanatate si numai bine. Doamne ajuta.
0
09-01-2011, ora 05:52
hamzaxxxl
Nu este medic/terapeut
hamzaxxxl
*Va multumesc mult de tot pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •