Sfat utilizare Ketonal - va rog indicatia unui doctor

16-02-2010
mirceamaiu
Nu este medic/terapeut
mirceamaiu
As vrea sa va consult in privinta utilizarii antiinflamatorului Ketonal.
De aprox. 4 luni am dureri mari si persistente la spate (omoplatul drept), care coboara pe umar bratul drept, pana la degetele aratator si mijlociu care, dupa radiografie si IRM, s-a constatat ca provin de la tasarea si ingustarea spatiului dintre vertebrele C5-C6-C7, corelate si cu o tasare in zona lombara la L4.
Durerile se manifesta la max. 15 minute dupa ce stau asezat pe un scaun si se reduc foarte mult (practic dispar) cand stau culcat (la orizontala) pe pat.
Am luat vreo 15 zile in fiecare seara, la sfatul unui doctor neurolog, 1 supozitor de Ketonal (impreuna cu 1 comprimat de Omez, pentru a reduce riscul aparitiei unor inflamatii periculoase la stomac) care mi-au redus practic la zero durerile (cat timp avea efect supozitorul).
Nu am luat mai mult timp Ketonal (supozitor) deoarece, in anul 2002, mi s-a efectuat o operatie de rezectie gastrica (urmare unui ulcer duodenal cu singerare puternica), dupa care, pana in 2006, am mai avut 3 episoade de melena (la interval de cam 1 an), care s-au oprit foarte repede (1-2 zile), de atunci nemaiavand astfel de probleme.
Durerile nu cedeaza deloc la Algocalmin (sau Paracetamol) si Mydocalm.
Deoarece imi este frica sa iau pe cale orala antiinflamatoare (gen Aspirina, Diclofenac, Ketonal) va rog frumos sa-mi spuneti daca, dupa parerea dumneavoastra, utilizarea de Ketonal injectabil (in muschi) este mai putin periculoasa pentru stomac decat utilizarea de Ketonal-supozitoare si poate fi folosita pe o perioada mai lunga de timp (1-2 luni),
Va multumesc mult pentru sfaturile dumneavoastra.
2 comentarii
0
17-02-2010, ora 08:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Utilizarea de Ketonal injctabil nu este in mod evident mai putin generatoare de reactii adverse digestive, deoarece antiinflmatoarele nu agresioneaza mucoasa digestiva prin mecanism direct, ci prin mecanism indirect la nivelul unor substante numite prostaglandine. Prin urmare, va asumati riscuri considerabile.

Daca doriti neaparat tratament medicamentos (in cazul dv tehnici ca acupunctura sau fizioterapia ar putea fi preferabile) puteti folosi unul dintre antiinflamatoarele de generatie mai noua: sunt mai scumpe, dar cu mai putine reactii adverse digestive. Cel mai apropiat de Ketonal este Tador injectabil, mai sunt si altele.
0
18-02-2010, ora 08:43
mirceamaiu
Nu este medic/terapeut
mirceamaiu
Domnului Dr. Mihnea DRAGOMIR,

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.