Sfat pentru o fractura de tibie!

28-04-2015
lavinia_negrea80
Nu este medic/terapeut
lavinia_negrea80
Buna ziua,
va rog sa imi dati un sfat in legatura cu o fractura metafiza epifizura tibie dreapta cu traiect extraarticular a uni copil de 12 ani. Diagnosticul a fost pus in urma unei radiografii la urgenta si i s-a recomandat operatie. Va rog sa ma sfatuiti daca este necesara neaparat operatia sau ar fi si alta solutie. Din cate am inteles este necesara rahianestezia si are si aceasta efecte negative. Va multumesc mult si varog sa imi raspunde-ti cat mai repede posibil deoarece copilul este astepta maine pentru internare si joi pentru operatie.
4 comentarii
0
28-04-2015, ora 21:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Necesitatea interventiei chirurgicale poate fi cuantificata numai de catre ortopedul pediatru, pe baza examinarii clinice directe si a studierii radiografiei.
Fara aceste date concrete ne este absolut imposibil sa ne pronuntam.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-04-2015, ora 22:07
lavinia_negrea80
Nu este medic/terapeut
lavinia_negrea80
Va multumesc pentru promptitudine si pentru timpul acordat. Daca as reusi sa trimit radiografia ati putea sa va pronuntati referitor la operatie? Va multumesc in ca o data si numai bine.
0
28-04-2015, ora 22:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu tot respectul cuvenit as pefera sa nu ma pronunt, deoarece nu sunt specializat in ortopedie pediatrica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-04-2015, ora 22:17
lavinia_negrea80
Nu este medic/terapeut
lavinia_negrea80
Am inteles. Va multumesc din nou pentru raspuns. Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul