Sfat pentru inima mea

20-03-2013
Dimitriu mar
Nu este medic/terapeut
Dimitriu mar
Probleme cardiologice
Buna seara, citind comentariile de mai sus, mi-am spus ca indraznesc si eu la un sfat medical. Sunt hipertensiva de ani cu AVC-uri repetate. Am tratat mereu hipertensiunea. Anul trecu am fost la Tg.Mures si mi-am facut Coronarografie si mi s-a spus ca : sistem coronarian dominant drept. Trunchi ACS trifurcat, fara leziuni, ADA prezinta stenoza ostila 30% si ocluzie cronica la inceputul seg. II, periferia vasului se evidentiaza doar prin colaterale contralaterale. Prima artera diagnosticata este un ram important, bifurcat cu origine proximala, ce prezinta in zona mijlocie o stenoza de 80%. Ram intermediar cu stenoza 40-50% in zona mijlocie, ACX prezinta doar mici neregulatii. ACD vas foarte important, ce da colaterale epicardice si trasseptale spre ADA ; a. descendenta posterioara este stenotica 40-50% la origine. Mi-a sa recomandat operatie. Sincer sa fiu nu stiu ce sa fac, sunt la o varsta 66 ani, singura. Si nici nu stiu in ce parte sa o apuc. Sa stau cu tratamentul care mi s-a dat..
Iar ceva mai nou, la ultima investigatie un eco tiroidian a aparut un nodul care nu a existat in anul2010. Mi s-a recomandat o bioxie caci si fibrinogenul este 716. Sunt intr-o cumpana mare. Rog din suflet un sfat profesional. MARIA
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.