Serrapeptaza, o superenzimă care tratează sinuzita, amiloidoza, tromboflebita şi...

25-08-2011
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Serapeptaza (Serrapeptaza) sau Serratio-peptidaza (Serratia Peptidase) este o enzimă proteolitică extrasă din intestinul viermelui de mătase. Cu ajutorul ei acesta reuşeşte să-şi facă o gaură în cocon, pentru a putea ieşi afară. Cercetările recente au constatat capacitatea acestei enzime de a subţia lichidul care se adună în zonele de inflamaţie, blocând eliberarea de compuşi dureroşi şi dizolvând fibrina (o acumulare de proteine) care conduce la procese inflamatorii.
Dar asta nu este totul despre Serapeptaza. Ea are capacitatea să dizolve cheagurile de sânge şi chisturile din sistemul circulator, efectiv curăţând arterele şi prevenind accidentele cardio-vasulare, în special accidentele cerebrale prin blocări cauzate de micro-cheagurile de sânge. In acest sens devine foarte utilă şi după un accident vascular cauzat de un cheag de sânge sau în stările post-chirurgicale, când ajută la videcarea rănilor (externe şi interne) provocate chirurgical, cât şi la dizolvarea cheagurilor de sânge provocate de intervenţia chirurgicală.

Dizolvă fibrina (acumulările de proteină care cauzează tromboza), dizolvă cheagurile de sânge, dizolvă ţesuturile moarte, elimină durerile artritice, elimina infecţiile sinusurilor.
Atacă şi dizolvă: Materia moartă din organism, precum celule moarte.
Curăţă sistemul circulator de elementele care "îngroaşă sângele" sau formează trombi care blochează circulaţia.
_

Serrapeptaza este eficientă în ameliorarea sau tratarea următoarelor simptome/afecţiuni: Sinuzită, Rinită, Osteoartrită, Artrită Reumatoidală, Amiloidoză, Proteinurie, Traume post-operatorii, Tiroidită, Sindrom de Tunel Carpal, Enfizem Pulmonar, Chisturi, Fibroame cauzate de procese inflamatorii, Hiperplazie benignă de Prostată (Adenom de prostată), Tromboză, Tromboflebită, Bursită, Hematom, Congestie cerebrală hemoragică, Ulcer varicos, Boala Crohn, Hepatita C, Scleroză Multiplă, Insuficienţă Pancreatică, Zona Zoster, Bronşită şi Astm, în principal, dar nu numai (în general aproape orice afecţiune care presupune o inflamare şi o infecţie beneficiază de mare ajutor din partea Serrapeptazei).
_

Observaţie: Serrapeptaza este comercializată sub formă de suplimente nutritive, în capsule acoperite enteric (gastro-rezistente),  pentru ca enzima să treacă prin stomac fără a fi atacată de sucurile gastrice şi să ajungă astfel intactă în intestin.
_

Administrare: În funcţie de doză şi de afecţiunea care se doreşte a fi tratată, cu acordul medicului, se administrează una până la trei capsule pe zi, cu minim o oră înainte de mesele principale, timp de câteva zeci de zile.
_

Sursă: Provita Nutrition and Health Inc, © 2005-2011
13 comentarii
0
31-08-2011, ora 13:08
camelia-rodica
Nu este medic/terapeut
camelia-rodica
as vrea sa imi raspunda cineva care are amiloidoza si care se trateaza de aceasta boala.eu am fost diagnosticata cu amiloidoza de 3 luni, urmez inca tratament cu medrol de 40 si nu mi-a mers deloc bine.m-am umflat foarte rau la fata desi maninc nesarat.dupa trei luni am redus un sfert din pastila dupa ce am fost la control la fundeni.o sa il scot treptat.dar am inceput sa nu mai vad bine vad in ceata chiar si scrisul mare si aproape, si mi s-au atrofiat muschii la picioare.nu prea mai pot merge.mi s-a spus de la spital ca imi schimba tratamentul cu un citostatic velkeyt (nu stiu cum se scrie corect)
as vrea sa stiu ce efecte are citostaticul acesta.
ce evolutie o sa am
daca stie cineva sa imi raspunda va rog
0
31-08-2011, ora 15:46
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Buna ziua!
Luati in calcul si varianta ca amiloidoza dumneavoastra ar putea fi asociata cu o boala celiaca latenta (intoleranta la ghluten). Cu siguranta o dieta strica fara gluten v-ar putea ajuta intr-o oarecare masura. Insa provocarea ar fi sa testati daca ar fi chiar asta o cauza importanta.
Exista si studii pentru aceasta asociere:

-----------*

Adica mai pe romaneste: "Este boala celiaca o etiologie a amiloidozei?"

(*modificat de admin)
0
31-08-2011, ora 16:13
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
In al doilea rand se stie ca asocierea gama-tocoferol + susan aduce beneficii imense (am testat cu succes in combaterea sindromului inflamator).
Iar protectia antioxidanta este importanta in amiloidoza, adica asta este exact ceea ce ati avea nevoie, impreuna cu seleniu (organic!) si anumite cantitati de vitamina C, zinc etc.

proportia omega 6 si 3- adaugati in, salvie, canepa si mici cantitati de ulei de peste distilat molecular.
3
04-11-2011, ora 20:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Camelia-Rodica, eu nu vă pot spune decât atât: Serrapeptaza vă poate ajuta imens de mult să vă trataţi amiloidoza, indiferent de ce tip este. Serra-Plus, un produs de la Provita Nutrition, care conţine enzima proteolitică serrapeptază, este suplimentul alimentar indicat pentru dv., supliment administrabil în conformitate cu instrucţiunile specificate în prospectul însoţitor. Decizia de a vi-l administra sau nu vă aparţine în totalitate.
Consultaţi medicul!
Însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Toate cele bune,
Mr. Nick
0
22-02-2012, ora 11:25
Danamaria3
Nu este medic/terapeut
Danamaria3
Buna, SerraPlus ar ajuta si la artroza? ar avea contraindicatii? e bine daca l-as asocia cu glucozamina si omega 3?
Le-am comandat pentru mama care are artoza (gonartroza, coxartroza, spondiloza si hernie disc). Merge din ce in ce mai greu prin casa( cativa pasi) si nu ai poate sta nici drept, se indoaie de la mijloc. La ortoped/neurochirurg mi-au zis insa ca nu e de operatie. Doar ca vad ca abia merge pana in camera, si nu stiu ce pot sa fac. Si medicamentele acestea sunt singura speranta.
Stiti cumva ce am mai putea face? :(
Multumesc din suflet.
3
08-05-2012, ora 07:10
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!

Stimată dră/dnă Danamaria3, Serapeptaza (Serrapeptaza) sau Serratio-peptidaza (Serratia Peptidase) ajută şi în cazul artrozei, cel puţin la nivelul reducerii frecvenţei şi intensităţii durerii, într-o oarecare măsură destul de semnificativă, în timp, după ţinerea unei cure adecvate.
Ce aţi mai putea face?

Ca şi fapt divers, problema suferinţei de orice natură, în lume, a îndurerat şi zbuciumat dintotdeauna conştiinţa omului, în profunzime, indiferent de condiţie socială, naţionalitate, religie, sex şi de alte particularităţi fizico-mentalo-psiho-spiritualo-civice. În ciuda progresului medicinei, bolnavii se înmulţesc şi, mai mult decât atât, apar boli noi, unele incurabile. 
Din păcate sau din fericire, pentru unii dintre noi, oamenii, viaţa de pe pământ pare a fi sau este doar o vale a plângerii, o suferinţă continuă. Dar de ce? Există o explicaţie! 
Cu răbdare şi în linişte, vă rog să accesaţi link-ul de mai jos şi să citiţi în întregime măcar primul posting al topicului "Psihoterapie pentru trup şi suflet, din perspectivă medico-spirituală: suferinţa", pentru a înţelege mai multe cu privire la cauzele generale ale suferinţei şi la căile prin care se poate ameliora sau trata suferinţa, oricare ar fi ea: 
http://forum.romedic.ro/prod/Psihoterapie_pentru_trup_si_suflet, __din_perspectiva
_medico-spirituala:_suferinta_!_059479.html 

Am observat că mi-aţi adresat unele întrebări, relaţionate cu acelaşi subiect, în cadrul unui alt topic, fapt pentru care, acolo, vă voi oferi nişte extra-explicaţii, care, sper, vă vor fi de folos:
http://forum.romedic.ro/prod/La_Multi_Ani, _Mr.Nick!!!_051878.html

Însănătoşire grabnică!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
16-01-2013, ora 19:51
sarkanyreka
Nu este medic/terapeut
sarkanyreka
buna seara
am chisturi endometriozice pde mari(destul e ambele ovare - cel mai mare avand 6.9 cm) si m-am gandit sa incerc SERRA PLUS-serrapeptaza-aceasta enzima...credeti ca ar putea avea efecte benefice? si pe ce perioada ar trebui sa incerc tratamentul? multumesc
0
01-04-2014, ora 09:14
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
sarkanyreka: Ai mai luat SERRAPLUS - SERRAPEPTAZA Forte pentru chisturile tale endometriozice?
Ce rezultate ai avut?
mUltumesc!
0
01-04-2014, ora 13:00
Serina
Nu este medic/terapeut
Serina
Merita sa luati legatura si cu medicul clinicii de la Provita, va poate recomanda un tratament personalizat, e mai bine, eu mereu asa fac. Uneori e mai bine sa se administreze mai multe produse lucreaza mult mai bine. Au clinica privata si un medic nutritionist excelent!
0
07-04-2014, ora 02:02
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
provita din ce judet? aveti un contact al medicului? telefon? email?
0
20-04-2017, ora 16:00
emisil
Nu este medic/terapeut
emisil
Foarte buna aceasta enzima.
0
18-09-2018, ora 15:11
silviu.stancu_p45
Nu este medic/terapeut
silviu.stancu_p45
Buna ziua! Am fost diagnosticat cu tromboza la gamba stanga dupa o operatie de colecist. De doi ani si jumatate iau Vesel Due (sau Coreflux, cand nu se gaseste pe piata), plus Fluxiv si Aspenter, ma bate gandul sa renunt la Vesel Due si sa-l inlocuiesc cu NATTOKINAZA SERRAPEPTAZA. Multumesc anticipat!
0
09-06-2021, ora 10:57
Nelu2007
Nu este medic/terapeut
Nelu2007
Buna ziua, In cazul ulcerului de gamba (ulcer varicos) este eficienta serapeptaza? Daca da, care este metoda de administrare. Dispun de Serapeptaza 240000UI.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Tromboflebita piciorului
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •