Serom postmastectomie

19-08-2009
al62
Nu este medic/terapeut
al62
Diagnosticata cu cancer san in 2006, am fost operata conservativ in 2007, s-au scos 6 ganglioni axilari, dupa 4 sedinte neoadjuvante chimio CAF, in urma carora nodulii initiali nu se mai vedeau la RMN, nici palpare. Apoi a urmat Cobaltoterapie si 1 an tamoxifen.
Dupa 1 an, am simtit in zona operata formatiuni tari, am facut biopsie, carcinom intraductal st.1, grd.expansiune 3.
Au urmat o mastectomie si 4 sedinte de Taxotere. In dreptul operatiei se formeaza in permanenta un serom care este extras prin punctie aspirativa la fiecare 3 luni. Iau si 15 Wobenzym pe zi.
De la ce se poate forma acest serom si cum pot scapa de el. Doctorii de aici nu-si asuma raspunderea pt. punctie aspirativa, trebuie sa plec din tara de fiecare data unde am fost operata ultima oara (in Austria).
multumesc mult
5 comentarii
0
19-08-2009, ora 11:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce ar fi sa consultati un medic homeopat ? Pt. acest lucru nici nu trebuie sa plecati din tara.
Lumea si medicina traieste intr-o mare iluzie crezand ca cancerul poate vi vindceat bombardand corpul cu tot felul de toxine si scotatand tot ce se poate afara. Nici macar o masina nu est reparata in acest mod.
In acest mod se elimina una si apare imediat alta, asa cum ar trebui sa recunoasteti in cazul dvoastra si al tuturor care sunt tratati in acest mod daca stati sa va ganditi un pic.
Homeopatia lucreaza CU corpul si nu IMPOTRIVA lui. Ar trebui sa va ganditi mai binec ce este mai intelept ca nu se stie ce va apare dupa o noua operatie...
0
19-08-2009, ora 13:37
al62
Nu este medic/terapeut
al62
multumesc pentru raspuns.
Am o singura indoiala. Inainte de a incepe orice tratament, in 2006, cand am simtit nodulul, am fost prima oara la o doctorita homeopata, care mi-a dat niste pastilute, am urmat o luna jumatate toate recomandarile si totul a avansat foarte repede, adica mi s-au umflat ganglionii in axila.
De aceea m-am dus de urgenta la doctor.
Imi puteti recomanda un homeopat bun? am auzit de cabinetul Energy Plus. Aveti idee despre ei?
0
20-08-2009, ora 01:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Andrea,

din pacate nu cunosc pe nimeni in tara. Trebuie sa gasiti un homeopat care face homeopatia clasica si are experienta. De ex. Clinica Christiana in Bucuresti sau intrati pe forum homeopat si intrebati de un medic bun.


Trebuie sa intelegeti si ca multe boli nu se pot vindeca nici cu homeopatia la multi oameni, dar ea ajuta
cel putin si acestora intr-un mod eficient la intremarea sistemului imunitar sau la multe simptome si deficiente.
Si trebuie avut rabdare si incredere, mai ales cand este vorba de o boala care i-a trebuit multi ani sa apara si care nu poate fi vindecata sau oprita in cateva zile nici de cel mai bun medic.

Este bine sa va informati bine despre homeopatie caci intelegerea da incredere si bineinteles trebuie gasit un medic care sa va inspire incredere.
0
20-08-2009, ora 08:56
al62
Nu este medic/terapeut
al62
multumesc mult, ma voi interesa.
Poate ar trebui sa tin si un regim alimentar, desi doctorul oncolog mi-a spus ca pot manca si bea orice.
o zi buna
0
21-08-2009, ora 13:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, din pacate este gresit ce v-a spus medicul, bineinteles ca CONTEAZA ce mancati !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul