Ser fizologic sau apa cu sare grunjoasa?

09-09-2012
marian.iasi.ionut
Nu este medic/terapeut
marian.iasi.ionut
Am probleme cu nasul. E infundat de o perioada si nu prea mai pot scapa de sintome. Medicul de familie mi-a dat sa iau colargol 1%, dar nu prea am inteles cate picaturi se pun.
1.Cate 3-4 picaturi PE FIECARE NARA, LA 8 ORE?... e bine, sau e prea mult?
Si astazi am cumparat ser fizologic, sunt sticlute de plastic a cate 5 ml.
2.Cam cate se pun in nas, o sticluta de 5 ml pentru fiecare nara? mai trebuie sa completez cu apa... trebuie sa incalzesc acest ser fiziologic?
3.Ce solutie credeti ca ar fi mai buna, sa fac apa cu sare grunjoasa sau acest ser fiziologic.

MULTUMESC ANTICIPAT!
5 comentarii
0
09-09-2012, ora 16:02
marian.iasi.ionut
Nu este medic/terapeut
marian.iasi.ionut
serul fiziologic este bebisol 5 ml clorura de sodium 0, 9%. Eu am 22 de ani, asta e bun... sau e pentru copii mici?
0
09-09-2012, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris sute de mesaje pe forum cum se fac inhalatiile nazale si spalaturile nazale cu ceai cald de musetel plus ulei volatil. solutia de sare usuca mucoasa nazala.
colargolul e corect administrat
0
09-09-2012, ora 21:05
marian.iasi.ionut
Nu este medic/terapeut
marian.iasi.ionut
Ma scuzati, nu prea stiu sa caut pe internet. Am cautat prin mesajele dumneavoastra, dar nu am gasit o descriere a cum se fac aceste spalaturi nazale cu ceai cald. Am vazut decat ca se fac cu seringa de 10 ml, dar nu stiu daca trebuie sa stau culcat pe spate cand bag ceai cu seringa?
0
09-09-2012, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, se pun cateva picaturi in nas cu seringa...dupa care se sufla acel ceai.
in acest mod se spala mucoasa nazala
0
10-09-2012, ora 15:24
marian.iasi.ionut
Nu este medic/terapeut
marian.iasi.ionut
Am pus cu seringa cateva picaturi culcat pe spate. Vreau sa spun ca mi se duc in gat si simt o senzatie foarte nasoala, parca as avea gatul anesteziat, este ca atunci cand iei pastile de rosu in gat... decat ca mult mai rau. E normal sa simt asa, nu imi face rau?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.