Senzatii de greutate in tot corpul si senzatii de sufocare

11-12-2007
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu niste sugestii daca puteti...
mi s-au intamplat nu o singura data, dar ceva mai accentuat data trecuta, plus teama de a nu ma sufoca in somn, am incercat sa-mi pastrez capul limpede si sa vad ce alte simptome le insotesc - un puls de vreo 53-54 de batai pe minut... ultima electrocardiograma arata un HR de peste 100, penultima - 54. Tensiunea - ba 10 ba 15 (limita superioara, pe cele inferioare nu le-am retinut), senzatiile de greutate le-am avut mai ales in picioare, acum mi-au cuprins tot corpul (noaptea cand ma culc), altele ar fi - mi se mai zbat muschii in diverse locuri, o data m-a tinut vreo jumatate de ora, in picioare, gambe, mi se mai zbatea si ochiul stang dar a incetat sa ma supere, apoi intepaturi, furnicaturi cu localizari diverse, vajaituri in urechi (astea pot fi de la tensiune joasa)... sa zicem ca o parte din simptome le pot pune pe seama problemelor de coloana (spondiloza, scolioza, contractura musculara), dar as vrea sa-mi explic acea greutate in corp, am incercat psihoterapia, hipnoza (nu mi-a placut si m-am tot eschivat sa fiu hipnotizata), greutatea din corp as putea-o compara cu cea din timpul unei sedinte de hipnoze, insa ceva mai profunda... si inca ceva - imi cam tremura capul si ma doare (nu foarte tare, dar suportabil, in special ceafa)...
Facut RMN si alte analize cerute de medici, totul a fost ok. Va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
08-12-2009, ora 23:03
mirunatm
Nu este medic/terapeut
mirunatm
Buna Roxana,

Vad tarziu mesajul tau aici.
Mi se intampla ca de 8 luni sa am in zilnic aceste simptome si care au crescut accentuat : am vizitat Generalist, Internist, Psiholog, RMN, Cardiolog, analize de sange peste analize, ORL, teste de echilibru, apa etc.simt deseori cand pasesc ca sunt ca intr-o barca, in picioare, sau alteori ca pasesc in gol de aer, in plus senzatie de greutate in torace si in tot corpul, parca am plumb.
seara simt cum ma cufund in pat, adorm foarte greu si am o presiune foarte mare in cap si un sunet continuu (ca dupa o seara in discoteca) si mai ales la ceafa simt o caldura farte mare, de multe ori usturime.
eram o persoana foarte vesela si activa si incerc sa fiu, dar de cand cu problema asta parca mi-am pierdut si simturile, emotiile, plus ca nu mai sunt in stare sa ies intr-un local fara sa stau numai pe scaun. e oribil!!!
ce ti-au spus tie doctorii??? ce este? ce remediu ati gasit?

Merci mult!
Miruna
0
16-03-2010, ora 13:09
anca dimi
Nu este medic/terapeut
anca dimi
Buna Miruna, de 3 luni de zile ma confrunt si eu cu aceste simptome, nu ma stiu ce sa fac. Am ajuns la disperare nu mai pot sa mai fac nimic si sunt foarte speriata. Daca ai gasit remediu la toate aceste simptome pe care toata lumea le catalogheaza a fi din cauza stresului (desi eu nu cred), te rog spune mi si mie ce e de facut. Multumesc mult
0
25-03-2010, ora 18:47
Christian_madrid
Nu este medic/terapeut
Christian_madrid
si eu de doua luni si ceva ma confrunt cu aceeasi problema.Mi s.a spus ca sunt doar stari de anxietate bazate pe stres...am insomnii.. mi s-a adminstrat lexatin 2.5..a fost bine la inceput...acum sunt la fel cu aceelasi simptome sau mai rau, pt ca am oprit tratamentul..devenisem dependent si corpul cerea din ce in ce mai mult. Am citit si o cartea unui psiholog renumit aici in spania despre cums a scapi de anxietate si straile de panica, degeaba.totul a fost mai bine pe moment.Acum parca sunt intr.o alta lume...vad totul vag..nu pot sa focalizez ceva anume..de constient sunt constient, dar ma simt slabit, nu pot sa dorm noaptea, ameteli, imi amortesc mainile si picioarele, simt uneori intepaturi in anumite parti ale corpului, contractii ale muschilor..Daca gasiti vreo solutie(alternativa) as vrea sa o postati.Multumesc
0
25-03-2010, ora 21:28
anca dimi
Nu este medic/terapeut
anca dimi
Buna Christian, din pacate nu am ajuns sa descopar nici un medicament care sa ma faca sa ma simt mai bine. As dorii sa tinem legatura, binenteles daca e posibil. Poate intre noi reusim sa ne ajutam. Eu sapt viitoare cred ca o sa ajung la un medic homeopat ca sa incerc cu partea naturista. Id ul meu de messenger este phabyar, daca vrei sa mai discutam.
0
25-03-2010, ora 22:45
mirunatm
Nu este medic/terapeut
mirunatm
draga Anca, Cristian,

eu sunt stabilita intr-o tara unde am acces la super servicii medicale, dar cu toate astea un diagnostic clar nu mi s-a dat si am tot repetat teste de Orl, cardio, sange etc si totul e OK..aparent
plictisita si continuand sa citesc despre, pe forumurile internationale, da se pare ca sunt nervii care au acumulat stress pe perioada lunga (pot fi si 3 ani, eventuale traume, crize etc) nu am stiut sa-l gestionez si s-a intamplat ca, corpul sa-mi joace figura iar diagnosticul de care ma apropii eu este anxietate si depresie ascunsa
din propria experienta, inca traiesc, m e a 9a luna zi de zi acest lucru, va spun :
1. nu luati anxiolitice !...decat daca ajungeti la psihiatru cu stari de delir, schizofrenie, croze, sau tremurati din cauza nervilor etc


http://www.monguidesante.com/images/produits/7641943-2.jpg

sunt mai multi pasi pe care eu am inceput sa- i urmaresc, singura mi i-am facut cunoscandu-mi corpul

in primul rand, daca exista problema insomniilor sau a trublelor de somn (va treziti noaptea din senin de mai multe ori, va simtiti iritati etc ) trebuie rezolvat pt ca asta momentul cand nervii au timp sa se relaxeze intr-adevar
pt asta eu am reusit sa incep sa dorm dupa ce am luat 1 cutie de D-stress, e un complex de vitamine si minerale pe care il gasiti in farmacii,. atentie NU luati multivitamine de genul complez C mais ales pt ca acest lucru mai rau excita nervii, , iar ai nostri acum au nevoie de relaxare. deci singura in caua este complexul de vitamine B si magneziul care ajuta la circulatia substantelor in creier, serotonina etc deci acest medicament este fix asa ceva.
la inceput o sa simtiti foarte obositi dimineata dar o sa dormiti foarte bine seara. eu nu am luat cum scria pe cutie 6 pe zi, ci doar 2 dimineata si 1 la pranz

2. cand inima incepe sa aiba palpitatii sau ritm accelerat fara motiv faceti hiperventilatie...5-10 ori inspirati aerul pe nas conducandu-l treptat din trahee pana in stomac ( nu direct in stomac) si eliberati-l pe gura pana cand simtiti ca stomacul se videaza complet, parca s-ar lipi de coloana

3. menthol - un simplu creion nazal (inspirati de cate ori considerati, mai ales cand simtiti ca inima incepe sa palpite sau sunteti iritat) sau pt efect mai lung Wicks (eu il puneam seara cand ma culcam un pic la baza narilor si la tample)...face minuni in relax. cui nu-i place luati-va apa de lavanda si pulverizati-o pe perna sau pe fata inainte sa va culcati (puteti introduce in sticluta si cateva picaturi de ulei esential de eucalipt)

4. sport - eu una nu am nici timp si nici tragere de inima, dar ador sa merg...deci plimbari sau miscare cat mai multa, bicicleta, tenis usor alergat - nu sporturi care sa va epuizeze si incordeze muschii.ci sa-i miste relaxandu-i. yoga, pilates sau inot ar fi ideale aici

5. ascultati corpul - cand mergi oriunde, mai ales in plimbari fii atent la detalii in natura, incearca sa le identifici, sa revii la realitate...miroase florile, dandu-ti seama ca le mirosi, da-ti seama de ciripitul unei pasari, de o masina care trece.este poate aberant dar trebuie sa iti readuci creierul la realitate, pt ca aparent este ca intr-o irealitate. eu de exemplu nu mai am perceptii la sentimente, nu mai am aceasi intensitate sau emotie

6. aromatheraphy si muzica
ia ti o lampa si esentiale aici sunt uleiurile de eurocalipt, menthol, lavanda si mereu muzica in functie de starea pe care o ai...e genial decarcati-va Itunes si alegeti ce gen de radio vreti cand vreti.

7. cine se stie sensibil cu stomacul care este creierul terminatiilor nervoase beti dimineata inainte de orice masa ceai de sunatoare cu galbenele sau vervena

8. socializarea - eu inainte de asta ieseam aproape in fiecare zi si sunt o persoana foarte vesela si petrecareata, acum ies cu prietenii dar stau mereu pe scaun pt ca nu ajung sa imi tin echilibrul nici macar sa dansez., parca ma cufund.pt ca nervii se obosesc si mai mult de la lumini, zgomot, lume etc

este foarte important sa iti asculti limitele, daca nu ai ai chef te intorci acasa, sau faci ce vrei altfel este inca o piatra pe care o pui nervilor deja obositi
inainte eram fericita sa fiu singura, ma plimbam singura acum mi-e frica...deci daca sunteti cu familia prietenii e ok pt ca e asigurarea aia in creier ca daca ti se intampla ceva are cine sa sune la ambulanta.e aberant stiu, dar da i iar creierului ce vrea !

10. obicei japonez - oricand ai 1 minut liber, in autobuz in drum spre casa, munca, in taxi etc inchide ochii si deconecteaza te, nu te gandi la nimic...nu ca esti in tarziere, ca ai de platiti nu stiu ce, ca trebuie sa suni nu stiu unde.mai bine pt astea iti iei o agenda si fii sigur ca asa nu le uiti

elimina idee obsedanta ca esti bolnav, ca sigur ai ceva, ca esti cu nervii, cu capul..ca ce o sa faci, ca nu mai poti...de fiecare data cand iti vine ideea priveste in fata, poate ai un afis ceva citeste-l admira pantofii cui trece etc...ceva sa te distragi.

pt cine poate, gandeste pozitiv si bucura-te de orice.


eu personal sunt fericita ca pot sa dorm noaptea acum si nu ma mai simpt asa epuizata, mai ramane sa elimin simptomul asta ordinar ca nu pot sa stau in picioare, ca parca de la torace in jos sunt paralizata si am picioarele f f f grele

ne tinem la curent.
numai bine!
miruna
0
26-03-2010, ora 12:28
Christian_madrid
Nu este medic/terapeut
Christian_madrid
Miruna multumesc pentru tot ce ai scris.Eu sunt in Madrid de 3 ani...si aici sistemul e destul de bine pus la punct.Cand am mers la medicul meu prima data, acum 3 luni, dupa consultatie a inceput sa vb mai personal cu mine, asemenea unui psiholog, si.a dat seama ca din cauza stresului, lipsei de comunicare cu cineva apropiat, singuratatea si cu alte cuvinte a vietii pe care o duc am ajuns sa am stari de anxietate, stari de panica.Dupa ce mi.a recomadat Lexatin pt a putea dormi noaptea m.a trimis sa imi fac anumite analize dar mi.a zis ca numai pt a fi eu linstit, pentru ca in fond e sigura ca nu este nimic de natura organica.A zis sa incerc sa ma autocontrolez, sa imi skimb stilul de viata, eventual sa ma intorc o perioada in romania alaturi de familie.E usor sa sfatuiesti pe cineva sa se autocontroleze..am urmat sfaturile unui psiholog..a fost ok pe moment, dar simptomele revin multe sub alta forma.Oare toate simptomele or sa dispara in totalitate vreodata?daca este pe fond nervos..exista remediu?astfel incat sa nu mai reapara niciodata starile astea¿ Miruna tu simti tot timpul o greutate in picioare,...eu cand merg zi de zi de cu metrou am impresia ca ma sufoc, ma apuca ametelile de fiecare cand urc si cobor scarile spre metrou, am senzatia ca o sa cad..am descoperit insa ca daca am activitate care sa imi distraga atentia ma simt mai bine, nu mai sunt aceleasi simptome cu aceeasi intensitate, spre exmplu acum cand merg cu metroul de fiecare data ma joc pe telefonul mobil, trimti smsuri..si asa reusesc sa nu mai apara starile ordinare cum le.ai numit si tu.Nu stiu ce sa cred, doar as vrea sa stiu daca mai exista posibilitatea sa redevin om normal ca inainte.De multe ori ma gandesc ca am devenit paranoic.Poate ma hotarasc sa merg la un psiholog.Insa multi pe forumuri internationale mi.au zis ca nu au obtinut rezultate stralucite in urma sedintelor la psiholog. Anxioliticele nu sunt tocmai bune cum ai spus si tu, creaza dependenta, corpul cere din ce in ce mai mult pentru doar a elimina simptomele. nu stiu cum am ajuns in starea asta dar sincer m-a schimbat radical, nu mai am pofta de viata, nu pot sa ma mai concentrez la nimic, ma gandesc doar la starile astea care mi.au invadat viata.Multumesc inca o data pentru sfaturile date. Tinem legatura.

Cristian
0
26-03-2010, ora 19:00
anca dimi
Nu este medic/terapeut
anca dimi
Buna Cristian. La fel sunt si eu.cand merg pe strada m i se pare ca lesin din 2 in 2 minute si urechile se infunda, pe deasupra mai am si o stare de voma. Ce ma ajutat pe mine foarte mult a fost un complex de vitamine B care contineau si extract de valeriana, zinc, magneziu si calciu. Inca nu sunt foarte bine dar am inceput sa imi revin.sper sa o tin tot asa. Daca descopar ceva care sa ma vindece de tot o sa postez ca sa stie toata lumea ce sa incerce.
Anca
0
21-04-2014, ora 22:46
Ggonvacation
Nu este medic/terapeut
Ggonvacation
Buna Roxana. Am vazut acest post mai vechi si ma intrebam daca ai aflat care este cauza senzatiei de greutate pe care o resimteai. Tatal meu se confrunta cu ceva asemanator si nu am aflat o cauza posibila.
Pentru zbaterea de muschi, furnicaturi, slabiciune: ai incercat o analiza de sange ptr. B12? Carenta prelungita de B12 poate duce la probl. neurologice. Alte idei: poti verifica un Tsh pentru a verifica si tiroida; alte analize: calciu, magneziu, fier, D3.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •