Senzatii de caldura cu cresterea tensiunii arteriale

10-12-2013
Deanima
Nu este medic/terapeut
Deanima
Buna Seara,

Mama a fost diagnosticata acum aproape 3 ani cu cancer la san, inainte de a se descoperii acest lucru avea dese ori senzatii de caldura cu transpiratie si senzatie de greata care incepea din zona capului si mergea pana la picioare si in acelasi timp ii crestea si tensiunea la varori de 160/170/190 cu 80/90/100, dupa ce i-au fost extirpate tumorile a facut chimioterapie si radioterapie.In februarie va avea doi ani de cand a terminat si cu radioterapia.De atunci starea ei a fost destul de buna.Acum de cateva zile a inceput din nou sa aiba acelasi simptome din inaintea diagnosticarii cancerului.As dori sa stiu daca aceste simptome pot avea legatura cu cancerul, daca avea si atunci legatura, daca trebuie sa ne gandim la o recidiva? Analizele de pana acum nu au aratat nimic in acest sens. Va multumesc
1 comentarii
0
10-12-2013, ora 19:19
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Din cate stiu eu acele simptome au legatura cu cancerul, cel mai sigur poate merge la spitalul sf. ioan din bucuresti cu o trimitere de la medicul de familie, si eu am cancer si metastaze si probleme cu tensiunea printre altele, am fost la acel spital de unde mi sa dat acasa un tensiometru care a masurat tensiunea din 30 in 30 minute si a doua zi ( dupa 24 de ore) am mers din nou la spital unde a descarcat datele si mi sa dat o pastila zilnic care sa scada tensiunea.
Acest test care nu mai stiu cum se numeste se face la privat sau la stat intereseazate si da un mesaj daca sa rezolvat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectul magneziului asupra tensiunii arteriale (meta-analiză)
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum alegi un tensiometru electronic?
  • Tensiunea arterială înregistrează un declin cu 14-18 ani înainte de finalul vieții
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Variații tensionale mari sub tratament antihipertensiv - de ce și cum ținem tensiunea mai constantă?
  • Variații mari ale tensiunii arteriale la adulții tineri cresc riscul de boală cardiovasculară la vârsta mijlocie
  • Tensiune arterială fluctuantă
  •