Senzatie permanenta de strangere in jurul gatului

17-08-2009
adinus
Nu este medic/terapeut
adinus
Buna ziua,

am mai fost pe acest forum acum cateva luni cu o prolema in zona pieptului.
Aveam o senzatie de greutate in respiratie si o senzatie de ceva care se umfla in interiorul pieptului meu.
Mi s-a sugerat pe acest forum ca a r fi o lipsa de magneziu si calciu, am fost la doctor si intr-adevarr a fost lipsa de magneziu si claciu si glicemie scazuta.
Am luat de atunci magneziu si ceva minerale pentru inima (aspacardin si magneziu), mai tarziu le-am inlocuit cu niste minerale naturale (am luat aspacardin cam o luna) care contin si magneziu si alte minerale necesare sistemului nervos.
Pot sa spun ca dupa 2 luni de zile ma simt mai bine, nu mai am asa des acele senzzatii si nu mai tin asa mult (doar la caldura mare si eventual daca nu mananc ) insa acum am si alta senzatie:o puternica strangere de gat de jur-imprejur.La fel ca si acum 2 luni - cand aveam senzatia ca ma preseaza ceva in piept dinauntru spre exterior asa cumva am si acum senzatia dar la gat.Parca e prea mic gatul pentru ceva dinauntru si il apasa dinauntru spre exterior.
Intrebarea mea e daca o lipsa de magneziu poate genera astfel de simtome?
Ca am tot fost la doctori acum 2 luni si mi-am facut controale le inima(unde a iesit totul in regula), analizele.
O sa mai imi fac si acum analizele sa vad in ce stadiu sunt cu magneziu - insa totusi poti sa ai atatea simtome de la o lipsa de magneziu?
Si mai mult decat atat, cat dureaza pana se restabileste echilibrul in corpul tau din momentul in care incepi sa iei magneziu?
Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns
si va doresc sanatate,
Adina.
6 comentarii
0
17-08-2009, ora 17:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Inca o dovada din cele mei multe intrate aici zilnic ca tratamentele doctorilor suprima numai simptomele bolii initiale si le transforma in unele noi, simptome care des apar de abia mai tarziu, dand impresia iluzorie ca primul tratament a functionat.

Lipsa de magnesiul si de calciul nu a fost cauza adevarata, chiar daca a "lipsit" din sange, insa
luate in formele anorganice necorespunzatoare organismului date de doctori aceste minerale au infundat si mai multe canale si vase sanguine agravand boala si transformand simptomele.

Probabil ca tot o infundare a anumitor vase si canale au constituit cauza primelor simptome care acum s-au mutat mai sus aratand agravarea ! Agravare inseaman ca simptomele se duc catre sus sau catre interior.

Echilibrul dereglarii metabolismului de calciu si magnesiu NU se poate reface prin intoxicare corpului cu astfel de substante, caci nu este lipsa ci numai imposibilitatea asimilarii lor.

Cauza bolii o puteti depista si indeparta numai cu ajutorul unei stiinte medicale adevarate si anume cu ajutorul homeopatiei consultand un medic homeopat cu experienta.

Orice alte incercari la doctori le faceti pe riscul personal, devenind un cobai pt. incercari la doctori care nu cunosc, nu inteleag si nici nu vor sa inteleaga ca cauzele bolilor provin de la mai multe lucruri decat "lipse" si "afectiuni organice"

Va puteti considera insa norocos ca medicina nu mai este in stare sa va depisteze nimic !
Aveti un blocaj cu magnesiu si calciu acum si nu o lipsa !
Numai cu remedii homeopate le mai puteti scoate pe aceseta din nou din corp si doamne ajuta sa mai continuati sa mai luati mai departe ce ati luat pana acum, caci simptomele o sa se mute la cap !
0
17-08-2009, ora 17:54
adinus
Nu este medic/terapeut
adinus
Va multumesc pentru raspuns si vreau sa mai adaug ceva.
Sunt femeie, am 30 ani.
Eu sa stiti ca numai prima luna am luat aspacardin si magneziu din farmacie - sub forma de pastile.
De 1 luna de zile am luat remedii naturale de la VitaCrystal - un inlocuitor natural pentru aspacardin - concentratie de apa marina si calciu.
Eu stiu ca nu e ceva in regula cu mine de ceva timp insa nu stiu ce sa mai fac.Si sunt foarte deprimata - ca nu mai am nici energie si ma gandesc mereu la asta.
Spuneti-mi dvs la cine sa merg?

Va multumesc.
0
17-08-2009, ora 22:02
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Doamna, mergeti la orice medic homeopat cu experienta are face numai homeopatia clasica.
Toti lucreaza la fel si oricare va poate ajuta.
Succes !
0
22-09-2009, ora 15:51
adinus
Nu este medic/terapeut
adinus
Buna ziua!
Scriu acum dupa 1 luna si ceva.
V-am urmat sfatul.
Am fost la un medic homeopat(in Masloc la d-l doctor Babut Coneliu) si dansul mi-a zis ceva despre un blocaj vegetativ.
Mi-a dat niste prafuri si niste tincturi pe care trebuie sa le iau cu o jumatate de ora inainte de mancare(dimineatza si seara) iar dupa 2 luni jumatate ma duc din nou la un control.

De o luna si ceva de zile iau tratamentul d-lui doctor, nu iau altceva(doar niste seminte de canepa si ganoderma lucidum - pentru colesterol - eu am colesterolul cam mare chiar daca nu mananc gras).
O perioada m-am sismtit mai bine dar acum iar pare ca au revenit acelasi simtome in gat.
De data asta nu mai e senzatia de strangere in jurul gatului ci e mai degraba ca un nod undeva - e mult mai bine localizata durerea (cam in acelasi loc in care te doare cand faci rosu in gat(numai ceva mai difuz) ) si cateodata parca simt ca imi amortesc buzele si intrega parte de sub gura(de la baba spre gat).Nu mai spun ca in aceste momente am un somn de nu ma pot controla - indiferent ce am de facut eu trebuie sa dorm cand imi vine - parca sunt un bebelus.
Eu stiu ca tratamentele homeopate dureaza mult dar as vrea sa sti daca sunt normale totusi
astfel de senzatii pe la jumatatea perioadei de tratament.
As vrea sa mai aud si eu o parere de la cei ce s e pricep fiindca daca inteleg ce se intampla sunt mai linistita si nici nu pot sa merg pentru orice la doctor - mai ales la d-l Babut - care e super aglomerat si totusi dansul incearca sa ii consulte pe toti.

Ca o paranteza vreau sa spun ca e o persoana deosebita d-l Babut - mi-a facut o impresie foarte buna de cand a intrat pe usa.E un om deosebit si se vede.
Eu ii incurajez si pe altii sa mearga la dansul si sa stiti ca ia si neprogramati(primii 7, 8) in fiecare zi de marti pana vineri dupa ora 14.

Sanatate!
0
22-09-2009, ora 16:21
adinus
Nu este medic/terapeut
adinus
Aaaa.
Ce am uitat sa mentionez ca si simtom sunt bataile inimii foarte puternice din ultimele 2 saptamani - cand ma pun in pat atunci imi simt inima batand foarte puternic indiferent de pozitia pe care o iau.
0
06-10-2009, ora 12:41
grumpy
Nu este medic/terapeut
grumpy
Un control la tiroida ati facut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probleme de respiratie la copii - primul ajutor
  • Sforăitul și apneea de somn, asociate cu un declin cognitiv prematur
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  •