Senzatie lesin, lipsa de aer, palpitatii, stare de voma, transpiratie instantanee

14-12-2012
lya06
Nu este medic/terapeut
lya06
Buna ziua,

Sunt un baiat la 27 de ani, nefumator, nu consum alcool decat odata la maxim 10 zile si am urmatoare problema:
Ieri am facut dragoste cu prietena mea si imediat dupa ce actul sexual s-a terminat, imediat dupa ce am ejaculat m-am ridicat din pat brusc sa ma duc la baie timp in care:
Inima a inceput sa bata foarte puternic si repede;
M-a luat cu ameteala;
Simteam ca nu am aer;
Un fel de fior in stomac urmat de greata si senzatia de voma;
M-am asezat pe o canapea timp in care am fost lucid insa tot aveam lipsa de aer timp in care am tot tusit si starea a durat asha timp de 3 - 4 minute.
M-am albit rau la fata, buzele s-au deschis foarte mult la culoare dupa care simteam furnicaturi in tot corpul, maini, picioare, etc. dupa ce am simtit furnicaturile am transpirat brusc peste tot, maini, picioare, piept etc. si am inceput sa imi revin. Dupa ce mi-am revenit inima nu mai batea tare aveam un puls zic eu normal si am ramas cu un tremurat in corp cca 1- 2 ore dupa. Seara am mancat fara probleme, m-am culcat, am dormit bine noaptea fara probleme. Eu pana acum 1 luna si jumatate am depus efort constant in fiecare zi dupa care treaba care necesita efortul zilnic s-a terminat si acum de o luna si jumatate dorm mult pentru a ma odihni si duc o viata sedentara. Tin de mentionez ca sunt cam gras 1, 74 si 93 KG.

Astept un sfat de la un doctor.
Multumesc mult.
5 comentarii
0
15-12-2012, ora 05:21
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
La prima vedere ar putea fi vorba despre o stare de panica. Si in timpul actului sexual exista o activare similara cu efortul fizic. În acelaşi timp o cădere de tensiune ar putea produce efecte similare.
0
21-12-2012, ora 19:48
lya06
Nu este medic/terapeut
lya06
S-a rezolvat. A fost o cadere de calciu. Am avut calciu 7.8 in loc de minim 8.6. Grija la calciu.
0
24-12-2012, ora 15:14
george1974
Nu este medic/terapeut
george1974
Buna ziua, ma confrunt cu niste dureri in piept trecatoare, dar cateodata foarte acute. Am facut EkG, consultatii peste consultatii la inima, nu am nimic cu inima. Aceste dureri apar la un efort mai intens sau mers pe bicicleta, dar si dupa mese mai copioase. Mai sunt insotite si de senzatii de caldura, stare de agitatie, frica de infarct si transpiratii. Cateodata am si senzatie de sufocare dar nu in acelasi timp cu durerile in piept. Cand vreau sa trag aer in piept dupa un efort simt ca si cum s-ar rupe ceva in piept. Este adevarat ca ma simt si balonat si mai am dureri sub coasta in partea dreapta la vezica biliara. Medicii mi-au spus ca durerile in piept pot fi de la stomac, sau de la fiere iar la efort stomacul se suprasolicita si imi da senzatia de dureri in piept mai ales fiind si balonat. Cei care ati mai patit asa ceva, va rog dati-mi un sfat ce pot sa iau pentru a m-i se ameliora durerile in piept, sau ceva natural ceaiuri pentru stomac daca aveti idee. Va multumesc.
0
25-10-2013, ora 16:15
dory336
Nu este medic/terapeut
dory336
Buna ziua, vreau sa va spun ca aceeiasi problema i am si eu numai ca eu am fierea scoasa dar durerea in partea dreapta sub coasta persista si imi reflecta in dreptul iniimi si in umarul drept.
1
26-01-2015, ora 14:32
raluca240
Nu este medic/terapeut
raluca240
Buna am si eu o problema de ceva timp am niste stari de agitatie in corp nu ma simt bine cand sunt in oras vreau sa ajung cat mai repede acasa si ametesc tremur nu stiu ce sa fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leșinul
  • Palpitațiile
  • Transpirația nocturnă
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • De ce apar palpitatiile?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  •