Senzatie de ureche infundata (amandoua)

03-08-2014
raullik07
Nu este medic/terapeut
raullik07
Buna! De mai bine de o luna imi simt infundate ambele urechi(la fel ca si cand merg la munte si se infunda din cauza altitudinii).Marti am mers la medicul de familie care mi-a prescris cuminol (2/zi), ketonal (1/zi) si picaturi nazale biorinil(1 puf indu fiecare nara de 3ori pe zi), doar pentru ce i-am explicat, nu are aparatura si nici nu s-a uitat in ureche)
Miercuri a inceput sa ma doara urechea stanga doar atunci cand inchid maxilarul complet, sau cand il misc spre urechea stanga, urechea dreapta e doar infundata..Joi seara am simtit niste zgomote in urechea stanga in timp ce mancam, dar precizez durerile cand misc maxilarul nu sunt asa puternice ca si miercuri!(durerile sunt ca si niste intepaturi) Vineri am fost la doctorul de familie care mi-a mai dat o cutie de cuminol si a zis sa revin luni..Pana in momentul asta urechile sunt la fel, dar durerea inceputa miercuri a ramas seara si dimineata doar.Vineri am mers in comuna la un doctor generalist care avea otoscop(nu a vazut nimic suspect doar putina ceara) si mi-a mai prescris pe langa ce aveam de la medicul de familie Solutie auriculara cloramfenicol si fluocin ( picaturi de ori pe zi in fiecare ureche) si hexoraleten de supt ( pe zi)..Pana acum nu simt nici o diferenta..Ce poate fi? Ce s-ar putea sa am? Precizez ca inainte sa apara senzatia de urechi infundate, am avut cateva zile la rand niste dureri groaznice de spate(sub forma de intepaturi) pe care nu le-am tratat, iar dupa ce mi-au disparut mi-am dat seama ca am avut curent..(am mers cu scuterul cu viteza mai mult de 40 km/h timp de peste 10 min.fara intrerupere).Ce se poate sa am la ureche? Sa mai iau ce mi-a dat medicul de familie?A zis ca inca nu imi da bilet de trimitere la ORL.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •