Senzatie de sufocare.

13-05-2015
Gabriel001
Nu este medic/terapeut
Gabriel001
Buna ziua. De cateva zile am o senzatie ca si cum cineva m-ar strange de gat. Ca nu circula sangele foarte bine prin cele doua vene din partile laterale ale gatului. Am fost la un control la un medic ORL-ist deoarece am simtit ca mi-ai aparut doi ganglioni in partile laterale ale gatului, si ca din ele pleaca un fel de ' vene ' spre cap. Doctorul mi-a spus ca din cauza efortului fizic mi s-au umflat muschii gatului si acestia apasa... Eu am facut flotari dar cu 2-3 seri inainte sa apara senzatia.. si aceasta dureaza de vreo 4-5 zile... Doctorul mi-a prescris antiinflamatoare, iar dupa 2 zile tot la fel ma simt. Mentionez ca seara, iante sa adorm simt in capul pieptului mici palpitatii... de 2-3 ori, dureaza o secunda... parca mi s-ar bate un muschi... Mentionez ca de mic am avut probleme cu calciul, am facut de 3 ori, in 3 primaveri caderi, am lesinat pentru 2-3 minute... Iar in urma cu 2 ani am tras dintr-o tigaerta cu nu stiuc e substante si de atunci am ramas cu o stare de frica, cand imi amintesc de senzatiile pe care le aveam in timpul efectului si ametelile pe care le aveam, brusc imi creste pulsul, simt un gol in stomat, pot fi atacuri de panica? Am mai patit intr-o noapte sa combin energizant cu bautura si sa mi se faca foarte rau, pulsul 120, frisoane... Si am si lipsa de calciu... Poate fi afectiune a inimii sau este normal? Am 18 ani.
Intrebarile mele sunt: -Aceste batai in capul pieptului pot fi palpitatii ale inimii?
-Sunt normali acei doi ganglioni?
-Senzatia ca circula sangele cu presiune pe acele vene poate fii de la ' febra musculara ' a gatului? :)).
Multumesc anticipat !
1 comentarii
0
22-07-2015, ora 17:09
Bruninhos
Nu este medic/terapeut
Bruninhos
Stai linistit ca sunt atacuri de panica, asa pateam si eu sa am palpitatii pe piept si m-am dus la 5 doctori cardiologi si nu mi-au gasit nimic la inima, am avut o lipsa de potasiu si magneziu, de la alea se intamplau si ameteli si stari de moleseala si multe altele, nu e cazul sa te alarmezi stai lin !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •