Senzatie de nod in gat si gat umflat

01-10-2009
FFlorin
Nu este medic/terapeut
FFlorin
Problema mea a inceput in urma cu cateva saptamani, cand m-am inecat cu mancare, sau cel putin asa am avut senzatia.Cu toate eforturile mele de a vomita, senzatia nu a disparut, fiind localizata in partea stanga a gatului.Mai mult, au inceput sa-mi apara niste junghiuri in piept, in special in partea stanga, destul de derranjante, si permanent cand inghiteam simteam ca cv mi-a ramas in gat.Nu stiu daca are vreo legatura, dar cam in aceeasi perioada au aparut si niste dureri de cap in zona cefei, care imi dadeau o stare de ameteala, pt care medicul de familie mi-a spus ca ar fi reumatismul de vina(din cauza faptului ca stau destul de mult la calculator)
Cat despre senzatia de nod in gat, la ORL doctora mi-a spus ca n-am nimic ramas in gat, doar ca am gatul iritat de la incercarea de a vomita.Mi-a prescris Decasept, Nurofen si No-Spa.Aparent problema s0a rezolvat, nu ma mai durea in niciun fel gatul, iar pentru cefalee am folosit Dicofenac gel, si acum doar foarte rar am stari de ameteala, si de scurta durata.

Problema a reaparut insa in urma cu 2 zile, cand mancam struguri si am avut din nou senzatia-nu stiu exact cum s-o descriu, ca si cum ceva a aramas in gat, tot in partea stanga, in loc sa coboare in stomac.Si din nou am jungiuri in partea stanga, uneori coboara si spre mana stanga, si am tendinta sa inghit in gol permanent.Nu am nicio problema de respiratie, dar e clar ca ceva nu e bine, mai ales ca mi-a aparut o umflatura in stanga gatului, in dreptul marului lui Adam.Din nou am fost la doctor, si chiar nu a stiut ce ar putea fi, a zis ca mai intai sa incerc un antibiotic, si daca nu trece, ma trimite la ORL.Tocmai faptul ca nu stiu exact ce poate fi, iar medicii nu ma iau in serios, ma ingrijoreaza.Umflatura aparuta acum 2 zile e dovada clara.
12 comentarii
0
01-10-2009, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faptul ca durerile sau accentuat de la struguri.. vorbeste despre aceia ca aveti o aciditate marita si refluz gastroesofagian.
acele dureri in stanga si in piept ar putea fi o esofagita.
ace aumflatura.. ar putea fi ( sau un diverticul de esofag, sau un gtanglion limfatic, , s, a)
trebue sa mergi la Gastrologie.. pentru un tranzit baritat esofagian.. sau o endoscopie gastrica.. si totul va fi clar.
0
02-10-2009, ora 12:53
FFlorin
Nu este medic/terapeut
FFlorin
Va multumesc ca mi-ati raspuns asa repede, exact asta vruiam sa stiu, unde si ce analize trebuie sa fac.
0
20-10-2009, ora 11:47
FFlorin
Nu este medic/terapeut
FFlorin
Am facut tranzitul baritat si rezultatul a fost ca esofagul nu are modificari si nu poate fi vorba de diverticul, analizele de sange au fost de asemenea bune(cu exceptia fibrinogenului crescut, mai exact 446 mg/dL, iar ASLO nu apare niciunde pe buletinul de analize), Helicobacter pylori absent.Exudatul faringian a exclus si posibilitatea de streptocic/stafilococ.
Am fost trimis din nou la ORL unde mi s-au facut alte analize, cu urmatoarele rezultate:examen alergologic, unde din 3 susbstante testate am fost alergic la toate(doctora a spus cv ca sunt cu "sistemul nervos la limita"), frotiu lingual-candida absenta, radiografie SAF care a scos la iveala o sinuzita pe partea dreapta si deviatie de sept, secretie nazala si secretie faringiana, ambele avand ca rezultat E.COLI(care din ce am citit nu ar avea ce cauta in gat)

Cocluzia medicului ORL a fost faringita cronica si sinuzita pe dreapta, mentionand ca la mn secretiile se scurg din nas in gat si mi-a dat un tratament cu antibiotice, urmand ca intr-o saptamana sa ma interneze(s-a exprimat ca e "nasol" si nu parea destul de sigura ca nu va trece fara internare)...Insa nu mi-a dat niciun raspuns ce ar putea fi umflatura de la gat si daca se va retrage...
0
20-10-2009, ora 12:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa urmezi tratamentul de la ORl.. si sa mergi sa te internezi daca e cazul!
0
27-04-2011, ora 13:53
bbling
Nu este medic/terapeut
bbling
de cateva zile ma confrunt cu o problema in zona gatului. am senzatia de nod in gat, uneori dureri la inghitire, gatul este umflat, iar fata imi amorteste. simptomele apar si dispar, in sensul ca azi este putin umflat in zona barbiei (plus amorteala), iar maine in partea laterala. de asemenea, ma simt putin ametita si obosita si simt o usoara durere/jena in capul pieptului (uneori, cand inghit), insa alte simptome nu am. nu am facut febra, nu ma doare capul, nu am nasul infundat sau mai stiu eu ce altceva. ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca eu nu mai am amigdale (am fost operata cand eram mica) si nu stiu de unde ar putea fi acele umflaturi. ma puteti ajuta cu o posibila cauza?
0
27-04-2011, ora 14:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se impune un consult ORL.. si un consult la Neurologie
0
27-04-2011, ora 14:13
bbling
Nu este medic/terapeut
bbling
multumesc frumos! am sa ma duc pentru un consult. sper totusi sa nu fie ceva grav, mai ales ca sunt destul de speriata de chestia asta. nu am mai patit asa ceva niciodata. senzatia de nod in gat am mai avut-o o singura data, dar a trecut dupa maxim 2 zile. deci nu m-am panicat. acum insa...
0
22-06-2012, ora 15:11
naomy_joop
Nu este medic/terapeut
naomy_joop
Buna ziua! sunt studenta, am 21 ani si din liceu ma confrunt cu problema nodului in gat. Am folosit tinctura de valeriana si da rezultate dupa folosire de 2 saptamni, dar dupa intrerupere apare senzatia din nou. Mai mult...fata mi se umfla...!Anul trecut am facut analize si nu am nimic la glanda tiroida..totul este normal...Adevarul; este ca ma stresez..mai alers in sesiune! Ce pot face?? V amultumesc!!!
0
22-06-2012, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci consult la stomatolog si la gastrologie
0
20-09-2012, ora 09:05
naomy_joop
Nu este medic/terapeut
naomy_joop
multumesc pentru raspuns! Dar se pare ca nu este de la stomatologie...ramane de vazut la gastrologie...insa un lucru nu il inteleg...de ce mi s umfla fata? incepe cuu o senzatie ciudata de la ureche in jos...si cateodata numai de la nodul acesta in gat. Cand deja am aceasta senzatie fata mea se umfla! Foarte ciudat! Ma puteti ajuta?
0
26-10-2015, ora 23:17
gratitafi2001
Nu este medic/terapeut
gratitafi2001
Buna ziua, eu am 14 ani ma numesc Ion Gratian Rafael, am 66 de kg, 1.55 înălţime, asa am o problema de 3 zile la gât in partea stânga mi sa umflat puţin si când apăs tare ma doare puţin sau când ridic si înting gâtul ma doare puţin, mie frica asa este firea mea fricoasa ce as putea avea ? Ce sa fac mie frica rău mai ales de medici si de spital.
0
27-10-2015, ora 10:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. frica se trateaza la Psiholog
2 daca intradevar tii frica de boala
incepi de astazi sa mananci mai putin si corect
fara lactate multe, fara dulciuri multe, fara mezeluri din comert
faci mai multe miscare si dai jos 5-10 kg
3 durerile din gat au legatura cu alimentatia incorecta si refluxul gastro esofagian provocat de mancarea acra, acida, citrice..si altele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •