Senzatie de nod in gat...

20-12-2009
Dalylle
Nu este medic/terapeut
Dalylle
Buna ziua, domnule doctor Flueraru, va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns / sfat. De cateva saptamani am inceput sa am, uneori, senzatie de nod in gat, de parca m-as chinui sa inghit ceva ce nu se duce. Totodata mai simt mancarimi atat in gat, cat si in nas. La un moment dat, mi-au aparut si vreo doua mici umflaturi / basicute pe cerul gurii. Mentionez ca si eu ma confrunt periodic cu candidoza vaginala, de vreo 3 ani, cam de la inceputul vietii mele sexuale. Se poate sa am candida sau alte micro-organisme si in gat? Va rog sa-mi recomandati orice, m-am saturat sa merg la ginecolog si la medic, in general, sa iau tot felul de pastile si medicamente cu efecte adverse sau cu efecte pe termen scurt... Trebuie sa mai lucrez, cu siguranta, la imbunatatirea imunitatii si a stilului de viata, in general, ceea ce, uneori, pare o lupta prea greu de dus.

Multumesc,

Diana U.
21 de ani
1 comentarii
0
21-12-2009, ora 14:24
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Buna ziua Dalylle!
Nu sunt dr. Flueraru dar mi-am permis sa ocup putin spatiu ca sa iti impartasesc ceva. Mama mea dupa o nastere a suferit cam 30-40 de ani de candidoza. Facea frecvent afte in gura si, ma rog cam peste tot avea simptomele specifice acestei boli. Bineinteles ca sub tratament (e!) evolutia a fost ondulatorie.
Ce vreau sa iti spun este ca s-a VINDECAT in urma tratamentului cu Acidofilus (acum se gaseste la Calivita).
Daca se confirma diagnosticul de Candidoza ti-as recomanda calduros acest produs deoarece in cazul mamei mele s-a produs un adevarat miracol. Intereseaza-te! Vei constata ca nu are contraindicatii si in orice caz daca nu te vindeca, nici rau nu-ti face. Nu mai tin minte daca mama a luat un flacon sau doua dar asta nu prea conteaza!
Daca gasesti in alta parte acest produs natural, foarte bine! Te asigur ca nu fac parte din firma despre care ti-am scris doar intamplator stiu ca acolo se gaseste (inainte vreme se numea California Fitness)
Cu cele mai bune urari de sanatate, emanuel te saluta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.