Senzatie de mucoasa nazala uscata, dificultate in a respira

19-02-2010
bogdan3214
Nu este medic/terapeut
bogdan3214
Buna ziua

Ma numesc Bogdan, din Cluj.

In urma cu mai multi ani ani foloseam frecvent bixtonim care mi-a cauzat doar rau se pare. Am facut pauza de bixtonim de aproximativ 2 ani. Acum 1 an am facut o operatie de extractie amigdale, iar dupa aceasta operatie, s-au inrautatit f mult senzatia de dificultate in a respira(pe nas!). Am incercat doar experimentativ sa aplic un puf de olynth si se pare ca m-am smtit din nou precum atunci cand nu aveam nici o problema. Deci acesta imi da rezultate, dar pe termen scurt.
Avand in vedere cele relatate s-ar putea sa am cornete marite si sa am nevoie de cauterizare?

Va multumesc.
13 comentarii
0
19-02-2010, ora 22:30
bogdan3214
Nu este medic/terapeut
bogdan3214
Am uitat sa mentionez, nu am nici o secretie, nasul e uscat. N-am nici o durere doar discomfort provocat de dificultatea respiratiei.
0
20-02-2010, ora 11:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este o rinita hipertrofeia
banuesc ca la ORL.. sau uitat si in nas si tiau zis daca ai deviatie de sept sau NU.
pentru rinita inceraca Colargol de 1 % cate 3 pic la 8 ore 10 zile( se prepara in farmacie)
daca nu da rezultate.. se poate pune problema si despre cauterizarea cornetelor( electrica, laser sau Radiofrecventa)..( ce gasesti in zona )
0
20-02-2010, ora 17:16
bogdan3214
Nu este medic/terapeut
bogdan3214
Va multumesc pt raspuns.

Doresc sa va mai intreb daca acest preparat colargol e un remediu care se foloseste timp de 10 zile, dupa care problema e remediata ? Sau este nevoie de o anumita mentinere a rezultatelor prin aplicarea colargolului la un anumit interval de timp? Cu alte cuvinte, dupa 10 zile, efectul este unul de termen mediu-lung ? sau doar temporar? Am inteles ca ati mai recomandat inca o cura dupa o pauza de 10 zile...

O zi buna
0
21-02-2010, ora 10:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU exista raspuns la intrebarile Dvs.
Totul este foarte individual si difera de la caz la caz.
0
29-06-2011, ora 18:31
daniel1991
Nu este medic/terapeut
daniel1991
Buna ziua

As avea si eu o intrebare... Acum vreo 2 sau 3 ani am facut tratament cu bioparox spray, pentru ca aveam secretii nazale abundente, de cand am fact tratamentul a aparut o problema... acum mucoasea e foarte uscata si se depune in cavitatea nazala spre faringe si o elimin cu greu trebuie sa aplic picaturi de nas ca pot elimina... ce as putea sa fac?

Mi-ati fi de mare ajutor!
Va multumesc!
0
29-06-2011, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
INhalatii cu ceai de musetel IN care adaugi 3-4 pic de uei volatil de eucalipt
Spalaturi nazale cu acelas ceai
Aromotearpie cu acelas ulai de eucalipt
Vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore puse in nas
totul pana la 3 saptamani
0
29-06-2011, ora 21:41
daniel1991
Nu este medic/terapeut
daniel1991
Va multumesc forte mult!!!
0
20-12-2011, ora 03:47
Dany20
Nu este medic/terapeut
Dany20
Buna Ziua

Ma numesc Daniel, din Brasov.

Am si eu o problema. De 6 luni mi se infunda nasul mai mereu. ma trezesc si cu el infundat si mi se usuca si mucoasa nazala. Am incercat tot felul de picaturi dar nu au nici un efect. Mai grav e ca de 2 luni am probleme si cu vocea in sensul ca am momente cand sunt ragusit si de-abia vorbesc si scurte momente in care vorbesc cat de cat normal. Ma gandesc ca ar putea fi o legatura intre ele:s

Va multumesc.!
0
20-12-2011, ora 06:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
atitudinea este total gresita
Scrii ca.."Am incercat tot felul de picaturi dar nu au nici un efect..."
gresit ! au avut efect,..dar negativ..
Toate picaturile au si efecte adverse, dupa un anumit timp de administrare dau dependenta prin simplu motiv ca infunda si mai mult nasul.
tre sa mergi la ORL.. sa vezi ce ai si sa rezolvi.. daca e cazul, chirurgical problema
0
21-12-2011, ora 03:06
Dany20
Nu este medic/terapeut
Dany20
Va multumesc forte mult!! O sa ma duc cat de curand. Multa sanatate si sarbatori fericite:)
0
27-11-2013, ora 17:34
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Fara picaturi de nas! Usuca si subtiaza mucoasa, putand conduce in timp la rinita atrofica!

In caz de uscaciune nazala: BEPANTHEN (pt. eritem fesier la bebelusi), PROPOLIS, UNGUENT SI AEROSOLI cu propolis. Acesta se poate procura, deja preparat, de la APIFARM - APIMEDICA.

Pe cale orala: vitaminele A+D2, E si Fier cu vitamina C, dar si complexul de vitamine B, mai cu seama B3 si B5, care refac mucoasa.

SFAT DIN PATANIILE PROPRII SI ALE ALTORA: NU operati cornetele!! Daca e musai s-o faceti doar prin radiofrecventa, nu clasic, prin taiere, ori cu laserul!
0
07-04-2021, ora 14:16
Carmencitaaa
Nu este medic/terapeut
Carmencitaaa
Te rog din suflet Xantippa daca ma poti contacta telefonic pt ens pt ca dr din Buc nici nu vor sa auda de asa ceva.Am fost si eu la d-nu dr Zainea si a spus ca nu consulta pacienti operati de altii.Sunt terminata psihic.am ajuns la psihiatrie pt problema asta.Nr meu 0749890630
0
09-04-2021, ora 15:09
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Carmenitaa, ti s-au scos cornetii de tot ? Daca stii engleza este un grup pe fb empty nose awarness are 3000 de membrii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: