Senzatie de jena in gat si uscarea gatului

17-02-2009
oli_romania
Nu este medic/terapeut
oli_romania
De prin decembrie prezint o jena in gat la inghitire si nu numai, ca si cum as avea ceva in gat. In afara de asta am tot timpul gatul uscat, chiar daca beau apa destul de des din aceasta cauza. Mentionez ca m-am mai confruntat cu lipsa de calciu si senzatia pe care o am acum nu este aceeasi cu nodul in gat pe care il resimteam in perioadele cu lipsa de calciu. Uneori aceasta senzatie dispare, dar doar pentru 1-2 zile dupa care reapare.
In plus nu prea mai pot dormi bine in ultimele 2-3 zile din cauza ca aceasta senzatie s-a accentuat si ma trezesc din somn cu senzatia ca nu pot sa respir. Mai trebuie sa spun ca nu e o chestie legata de panica. Am depasit deja acest stadiu - aveam stari de panica la primele probleme cauzate de lipsa de calciu prin 2007. Acum nu mai am astfel de probleme, dupa ce m-am obisnuit cu senzatiile produse de lipsa de calciu. Ce ma sfatuiti ? Ce investigatii credeti ca ar fi necesare sau poate aveti un tratament pe care mi-l sugerati ?
Astept raspunsul dvs.
Multumesc !
27 comentarii
0
18-02-2009, ora 13:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
ca si tratament acum va recomand Valeriana incepeti cu # pe zi.. cateva zile.. in momentul ca nd o sa va simtiti mai bien ramaneti la 2 pe zi.. parnz si sera, dupa un timpo ramaneti la 1 seara inca 10 zile si intrerupeti!
Ca si investigatii.. varecomand consult la Endocrinolog si la Gastrologie!
0
18-02-2009, ora 13:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
era vorba de 3 pe zi.. initial.
0
12-03-2009, ora 20:55
Console
Nu este medic/terapeut
Console
Stimate domnule doctor, va scriu dupa o lunga perioada de "terorism psihic", ajungang la dumneavoastra as putea spune, oarecum intr-o situatie disperata...In decembrie, m-am "pricopsit" cu una dintre acele raceli care te nu te lasa efectiv sa te ridici din pat.tuse, stranut, febra, nas infundat...si o durere de gat insuportabila.Dupa tratamentul de rigoare, undeva prin ianurie mi-a reaparut faimosul rosu in gat, ce aparea la 2-3 zile...Neavand tuse, am luat de fiecare data comprimate de supt, calmandu-mi pe moment durerea(usturimea).De vreo 2 saptamani, acea durere s-a transformat intr-o jena permanenta care efectiv imi mananca nervii... Am luat din nou, la sfatul farmacistului un spray pentru spalaturi laringiene..iar acea jena, de fiecare dupa ce foloseam sprayul se transforma intr-o senzatie de furnicatura...
Acum cateva zile, am reusit sa gasesc un spatiu liber si am ajuns si la medic...care dupa o scurta analiza a amigdalelor si o expresie gen "Da, nu arata prea bine..." mi-a prescris cateva medicatamente homeopatice, mai exact Tonsiotren, Oligoton si R 26...Iar acum, la o distanta de cateva zile nu vad mari ameliorari...
Nu locuiesc in tara, iar din pacate jobul imi ocupa aproape tot spatiul cotidian si dincolo de aceasta criza de timp...inca nu am familiaritatea necesara in ce priveste zona in care locuiesc pentru a cauta un alt medic...
Durere nu simt acum ci doar acea jena, senzatie de corp strain pe amigdala stanga (mai rar acum senzatia de furnicatura), ganglionii sunt umflati numai in partea stanga, jena la deglutitie...iar febra nu am...

Multumesc
0
12-03-2009, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta un laborator.. unde sa faca un EXUDAT faringian.. si o Antibiograma. asa o sa stii ce microb iti produce aceste suferinte si ce antibiotic trebue sa administrezi la sigur!
pana faci asta...
1. tii regim alimentar strict. Nimic ce irita mucoasa. ( cipsuri, seminte, muraturi, otet, grefe lamaie, portaocale kiwi, bauturi acidulate !!!
2. gargara dupa fiecare masa.. cu ciaiuri sau apa coalduta inn care adaugi 4-5 pic de alcool iodat !
3. Vit A uleioasa sau Ulei de catina.. administrata innas.. cate 4-5 pic din 4 in 4 ore.. pentru a se scurge in gat si a hidrata mucoasa uscata !
tratamentul homeopat trebue sa.l continui.. el isi face efect in timp!
0
30-03-2009, ora 21:45
Console
Nu este medic/terapeut
Console
Din pacate nu am avut timp sa ma multumesc ptr promtitudinea raspunsului dumneavoastra..Un astfel de gest..lasa de multe ori fara cuvinte..mai ales intr-o situatie ca a mea...cand printre straini nu reusesti sa gasesti un umar pe care sa plangi, sau care sa te inteleaga...Fiind studenta la 2 facultati aici si cu inca un job care necesita un angajament mental destul de mare...abia daca am reusit sa gasesc laboratorul pe care mi l-ati sugerat...
Acum o saptamana, mai mult speriata de continua faimoasa jena in gat, am cerut in laboratorul respectiv si analizele sangelui.asta ca sa fiu sigura si ca sa imi asigur psihicul ca nu am nevoie de alte frustrari.
Astazi am luat rezultatele...si tot astazi vi le scriu..


valori hematocritice % rezultat 41, 60 -Val minima 38 Val maxima- 48
globule rosii mili rezultat 4, 60 -Val minima 4 Val maxima- 5, 50
hemoglobina gr% rezultat 14, 50-Val minima 12 Val maxima- 16, 50
hemoglobina % rezultat 90, 62 -Val minima 50 Val maxima- 110
valoare globulara rezultat 0, 98 -Val minima 0, 70 Val maxima- 1, 10
mcv rezultat 90, 43 -Val minima 82 Val maxima- 98
mch rezultat 31, 52 -Val minima 27 Val maxima- 32
mchc rezultat 34, 85-Val minima 32 Val maxima- 38
Nr leucocite /mmc rezultat 9, 33-Val minima 4 Val maxima- 10

granulocite neutrofile % rezultat 56, 20-Val minima 37 Val maxima- 80
granulocite eosinofile % rezultat 2, 20 -Val minima 0 Val maxima- 7
granulocite basofile % rezultat 0, 90 -Val minima 0 Val maxima- 2, 50
linfocite % rezultat 34, 80-Val minima 0 Val maxima- 8
celule imature % rezultat 0, 70 -Val minima 0 Val maxima- 2
piastrine rezultat 336-Val minima 150 Val maxima- 450


CREATININA mg/1 % rezultat 0, 92-Val minima 0, 60 Val maxima- 1, 13

AZOTEMIA mg/dl rezultat 30, 50-Val minima 15 Val maxima- 45


MICROBIOLOGIA
Exudat faringo-nas
DIAGNOSTIC MICROBIOLOGIC - Streptococ alfa hemolitic


REUMATOLOGIA
Proteina C reactiva mcg/ % rezultat 0, 30-Val minima 0, 10 Val maxima- 0, 60

Viteza de sedimentare a hematiilor (VES)
Prima ora mm. rezultat 6
A doua ora mm rezultat 12
INdice KATZ rezultat 6-Val minima 1 Val maxima- 15


examen TORCH

ANTI CITOMEGALOVIRUS IgC rezultat 40 POZITIV-Val minima 0 Val maxima- 4
ANTI CITOMEGALOVIRUS IgM rezultat POZITIV

Pe langa streptococul alfa hemolitic.ce ma ingrijoreaza foarte mult...e virusul citomegalo.
In speranta ca nu v-am rapit prea mult timp...si multumindu-va din nou pentru atentia acordata...astept un raspuns..
0
30-03-2009, ora 22:02
Console
Nu este medic/terapeut
Console
Am gresit un singr rezultat

linfocite % rezultat 34, 80-Val minima 10 -Val maxima- 50
monocite % rezultat 5, 89-Val minima 0 -Val maxima- 8
0
30-03-2009, ora 22:02
Console
Nu este medic/terapeut
Console
Am gresit un singr rezultat

linfocite % rezultat 34, 80-Val minima 10 -Val maxima- 50
monocite % rezultat 5, 89-Val minima 0 -Val maxima- 8
0
31-03-2009, ora 08:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna.
Analiza sangelui este in limite normale..
in rest..
ai dreptate esti purtatoare de streptococ.. si citomegalovirus/
despre virus poti citi aici.
----------*
nu e nimic grav acum.. dar daca ramaiinsarcinata.. medicul ginecolog trebue sa stie despre acest lucru !
face parte din virusii herpes.. si odata infectat , organizmul ramane purtator toata viata!
Cu streptococul se poate lupta...
Amoxicilina( medoclav sau Augmentin) de 1 gr la 12 ore 10 zile.
Tantum verde tab de supt..
si tot ce am recomandat in mesajul anterior ca tratament.
Trebue sa te hidratezi bine. si sa ei dimineata polen+ miere de albini.. pentru a face fata efortului si ati mentine imunitatea la nivel ridicat!

(*modificat de admin)
0
13-09-2011, ora 12:31
argaran
Nu este medic/terapeut
argaran
Si eu am avut simtome similare/...jena in gat si la inghitire care persista de vineri..si am mai avut o senzatie de sufocare timp de 2 zile cam de miercuri dar parca mi-a mai trecut putin..am fost la doctor si mi-a prescris osteocare pt k era evidenta lipsa mea de calciu si probabil sa fi fost si de la stres jena in gat care o mai am si acum si care ma sperie catusi de cat k imi pune probleme la inghitire dar sper sa imi treaca...mi-a prescris doamna doctor osteocare magna b6 si tonsilotren pe care am inceput de duminica sa iau...si sper k jena in gat sa dispara:).este o senzatie ciudata dar sper sa nu fie asa de rau cum ma gandisem eu k imi pot inghiti limba sau mai stiu eu ce:).dvs ce parere aveti?:)
0
13-09-2011, ora 12:35
argaran
Nu este medic/terapeut
argaran
Mentionez k duminica noaptea am adormit km greu mi-a fost rau am stat pe o parte si ma jena in gat si probabil am fct un atac sa zik de panica...am avut spasmofilie inima imi batea cam tare dar doamna doctor mi-a spus k este de la lipsa de calciu...tin sa va mentionez k eu care de mic nu suportam fumul de tigara am inceput brusc sa fumez si regular...multe tigari pe zi..si le schimbam foarte des...iar acum 2 sapt am avut o cadere de calciu am ametit am vomat si asta treb sa fie un motiv.cred k mi-am dat motabolismul peste cap:)
0
13-09-2011, ora 13:15
tema
Nu este medic/terapeut
tema
argaran, este posibil sa ai o bacterie in gat
Uita-te daca este rosu in gat sau daca sunt puncte de puroi
Ar trebui sa iti faci un exudat faringian cu antibiograma.
Nu lua antibiotice fara sa ai rezultatul de la antibiograma deoarece bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice si faci tratament degeaba, iar bacteria nu este eliminata.
In antibiograma o sa iti spuna la ce antibiotic este sensibila bacteria si cu ce sa te tratezi.
Daca iti iese streptococ, nu trebuie sa intrerupi tratamentul timp de 10 zile si sa il iei la ore fixe, ca sa nu devina bacteria rezistenta la antibioticul folosit.
Durerea in gat mai poate sa fie si daca ai osinuzita iar mucozitatile din nas se scurg prin spatele nasului iritand faringele si astfel te doare gatul.
Daca ai nasul infundat, fa-ti si un exudat nazal cu amtibiograma.
Inainte de recoltarea analizelor nu te speli in gura si in nas si nu bei apa. Mergi la laborator imediat cum te scoli.
Altfel iti iese rezultatul fals negativ.
0
13-09-2011, ora 15:09
argaran
Nu este medic/terapeut
argaran
Cand am fost la doamna doctor s-a uitat putin in gatul meu..si a zis k il am rosu..am rosu in gat...si m-a intr dak tusesc dak ma doare cand inghit i-am zis k nu doar jena asta urata atat..probabil k ar treb un control in gat...niste analize...dar treb sa aflu cam cat costa...sunt din piatra eu:).
0
13-09-2011, ora 15:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Fa-ti exudatul faringian cu antibiograma si antifungigrama.
Daca costa mult, vorbeste la laborator si spune-i ca doresti sa afli daca ai o candidoza in gat si macar sa iti dea un rezultat simplu pentru fungi - sunt sau nu, fara antifungigrama. Pentru candidoza bucala tratamentele nu sunt multe.
La bacterii este important sa ai antibiograma
Daca faci exudatul cu antibiograma iti spune doar daca ai bacterii, pentru fungi trebuie facuta o cultura separata.
Daca doctorita nu ti-a dat nimic... Macar mergi sa ti dea trimitere pentru exudat cu antibiograma si platesti doar antifungigrama. Spune ca te doare rau, nu poti sa stai asa.
0
13-09-2011, ora 15:33
argaran
Nu este medic/terapeut
argaran
na sper sa nu fie grav..am sa iau masuri sa imi treaca cat mai rpd...e o senzatie super nasoala inghit rau rau.si mi se usuca si gura uneori cand inghit des...si noaptea adorm mai greu dar adorm..ar treb sa ma duc..sa ma interesez cum se fac astea si sper sa nu fie scump si sa fie medicamente sa imi treaca odata:)
0
14-09-2011, ora 12:00
tema
Nu este medic/terapeut
tema
argaran, poti sa faci gargara cu ceva, de ex ceai de musetel.
Eu am facut mai demult cu Ticiverol - sunt extracte de plante si se dilueaza o lingurita la un pahar cu apa calduta. Nu foarte calda. Faci cu asta gargara.
Daca nu, macar cu musetel. cu ceai poti sa faci de multe ori pe zi gargara, ca sa mai elimini din bacteriile alea de acolo si sa dezinfectezi local.
Cu musetel poti sa faci si de 10- 15 ori. Cu Ticiverol, te uiti in prospect si faci cum scrie acolo.
Domnul Dr. Flueraru Valeriu ar putea sa spuna daca este recomandat sa se faca gargara cu Ticiverol..
0
14-09-2011, ora 12:03
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Sau altceva.
0
14-09-2011, ora 12:19
argaran
Nu este medic/terapeut
argaran
Am sa tin cont am sa urmez sfaturile dvs si sper ca imi va trece.va multumesc pentru sfaturile dumneavoastra:)
0
14-09-2011, ora 12:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar mai fi si niste pastile de supt - tantum verde sau trachisan.
Sunt foarte eficiente amandoua dar, daca nu ai mai luat trebuie sa urmaresti sa nu iti faca alergie.
Nici doctorul nu are cum sa stie daca faci sau nu. Mie imi merge bine cu tantum verde ( cel cu menta nu cu lamaie) dar cineva din familie ramane chiar fara voce daca il ia si ii merge in schimb cu trachisan... vezi si tu.
Daca iti faci exudat - trebuie sa il faci inainte de aceste pastile de supt.
0
15-09-2011, ora 08:31
argaran
Nu este medic/terapeut
argaran
Mai am o intreb asa in general care as vrea sa stiu:)..cand esti mare...in general..iti mai poti inghiti limba?..din cate am auzit eu nu prea mai poti doar in cazuri extreme de la droguri sau socuri.altii spuneau k este doar o vb?...asa este sau inca se mai poate inghiti?:)
0
13-10-2011, ora 14:50
pozsu
Nu este medic/terapeut
pozsu
Buna ziua D-l doctor.
Am o fetita de 7 ani si jumatate, problema noastra este, ca aproximativ jumatate de an ne chinuim cu un "dernaj in gat". Mai ales cand tipa sau se joaca - fuge si se oboseste, atunci tot scartaie din gat. Am crezut ca e un tic nervos, tot explicam sa nu mai face asa din gat.
Am facut si analizele de exudat, si a iesit ca e purtator de stafilococ aureus. La antibiograma a iesit ca este REZISTENT la Penicilina, Tetraciclina. SENSIBILA; Oxacilina, Amoxacilina-clavulant, Cefalosporine, Eritromicina, Gentamicina, Cprifloxacina, Clidamicina si Vancomicina.
Am facut un tratament cu spray Hexoralette, sambata asta urmeaza sa repetam exudatul, dar tot persista deranjul in gat.
Intrebarea mea este, oare din ce cauza are aceasta senzatie?
Ce fel de tratament putem sa facem?
Va rog din inima, daca puteti sa dati un raspuns.
Multumesc anticipat D-l doctor.
0
13-10-2011, ora 15:03
tema
Nu este medic/terapeut
tema
pozsu, nu ai actionat cu nimic asupra stafilococului din gat.
Doctorul nu i-a dat tratament antibiotic?
Vad ca i-ai facut si antibiograma. Ar fi ceva antibiotice la care este sensibila bacteria.
Poate ca dr. nu a considerat ca trebuie sa faca tratament deoarece este doar purtatoare, dar daca are si simptome, as zice ca trebuie sa o consulte din nou medicul ORL pe fetita si sa reevalueze conduita medicala.
Asteapta sa vezi si ce sfaturi iti va da domnul Dr. Flueraru Valeriu.
0
13-10-2011, ora 15:09
pozsu
Nu este medic/terapeut
pozsu
A mai primit sumetrolin, am uitat sa scriu, dar, nu prea as vreau sa primeasca antibiotic, ca tot timpul cand administrez antibiotic (odata a primit numai anul asta ) il deranjeaza si stomacul, are diraree, si daca dau biotics.
Nu este obisnuita cu antibiotic.
Chiar sunt curioasa ce spune D-l Doctor.
Multumesc pt raspuns "tema" sper ca primesc o solutie, ca ma dispera, si mi-e mila de fetita.
0
13-10-2011, ora 15:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In timpul tratamentului cu antibiotice, ai putea sa ii dai mai bine iaurt si chefir fetitei, in loc de biotix.
Iaurtul ajuta la reechilibrarea florei intestinale si ajuta sa nu dezvolte o candidoza din cauza administrarii antibioticelor.
Conditia ar fi ca sa nu ii dai iaurt oricum ci cu 2 ore inainte sau 2 ore dupa administratea de antibiotice. Cum sumetrolimul se administreaza doar o data pe zi, poti sa ii dai la interval mult mai mare.
Lactatele scad efectul antibioticelor si de aceea trebuie evitate laptele, untul si branza in timpul tratamentului.
Doar iaurtul este permis, dar la distanta de cel putin 2 ore de pastile.
Eu prefer chefirul, iaurturile pot sa contina tot felul de adaosuri.
0
13-10-2011, ora 15:27
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Scuze, se administreaza de 2 ori pe zi, cred ca asa ti s-a recomandat.
0
13-10-2011, ora 15:30
pozsu
Nu este medic/terapeut
pozsu
Da, de 2 ori pe zii cate 12 ml.
Mai am o speranta, saptamana viitoare mergem la o salina, vrem sa facem un tratament de 7 zile cate 4 ore/zii in mina, inainte de iarna.
Ea primeste si bromhovaxon de la 3 ani.
0
13-10-2011, ora 15:56
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca nu ii trece, vezi sa nu aiba si in nas stafilococul,
Da-i fetitei chefir sa bea pentru a mai regla flora intestinala si mai da-i si mere cu morcovi rasi, portocale, mandarine, kiwi - Contin vitamina C si flavonoide si ii mai cresc imunitatea.
Un timp ar fi bine sa nu ii dai lapte.
Atentie ca sumetrolimul contine trimetroprim si sulfametoxazol. Acestea nu au fost incluse pe antibiograma si s-ar putea sa nu fie eficient tratamentul cu acest sirop.
Ar fi bine sa ii aleaga doctorul un antibiotic de pe antibiograma si sa se mearga tintit cu tratamentul. Altfel, de ce ai mai facut antibiograma daca tot ii dai altceva.
Vezi si in nas daca are ceva. Este infundata uneori sau ii curge nasul? O doare capul? Tuseste dimineata sau simte nevoia sa isi "dreaga vocea" ? asta ar putea insemna ca are mucozitati care se scurg din nas prin gat si pot ajunge in bronhii atunci cand doarme. Daca are asa ceva, poate face si pneumonie, acum ca vine si iarna. Trebuie cautat cu atentie.
0
07-11-2011, ora 16:15
EMINICA
Nu este medic/terapeut
EMINICA
buna!am si eu o nelamurire, cateodata mi se usuca gatul si si un nod in gat care nu trece si gatul cum ar fi foarte iritat ma strange foarte tare ar putea fi din cauza fumatului?multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •