Senzatie de gat inflamat!

25-07-2008
ladyxz
Nu este medic/terapeut
ladyxz
Buna. Sotul meu se confrunta de cateva luni cu o senzatie de gat inflamat. La inghitire simte ca e inflamat, nu-l doare, nu are febra. A facut cred ca vreo 3 controale orl la 2 medici si ambii au spus ca la palpare nu se sime nimic iar in gat nu are nimic. Apoi a urmat o serie de analize ale sangelui: hemolucograma, calcemie, TSH, T3, T4 si exudat faringian. Toate sunt in parametrii normali mai putin exudatul.au gasit streptococ.
A urmat tratament de 7 zile cu Ospen si 4 saptamani la rand va face o injectie cu Moldamin /sapt. Acum este deja dupa prima injectie cu Moldamin si el nu simte nicio ameliorare. Bineinteles ca a avut si zile mai bune...dar sunt zile in care simte ca la inceput...o senzatie de gat umflat si asta il face parca sa inghita tot mai des.
Credeti ca ar putea fi altceva decat infectia amigdalelor? Un medic i-a spus ca are radacina limbii mai mare, mai dezvoltata.si de aceea se simte asa!!!..curioasa afirmatie. Daca tratamentul acesta nu da rezultate i -a propus scoaterea amigdalelor. Doresc un sfat, ce analize ar mai putea face? Ar putea fi altceva mai jos de amigdale.??...el localizeaza mai jos de amigdale acest simptom.
5 comentarii
0
25-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o senzatie de gat inflamat sau umflat poate fi de la o roblema gastrica, cum ar fi refluxul gastroesofagian.
Tineti u regim alimentar strict. FARA bauturi acidulate, reci, condimente si ACRU. (muraturi, grefe, lamaie ) NU fumat.
mergeti la un gastrolog pentru investigatii si tratament
0
26-07-2008, ora 00:00
ladyxz
Nu este medic/terapeut
ladyxz
Va multumesc d-le doctor.
0
27-07-2008, ora 00:00
ladyxz
Nu este medic/terapeut
ladyxz
Draga danabv, multumesc pt. sfat. Am citit ceva despre Ganoderma pe net. Se pare ca este un medicament "minune". Poate imi dai mai multe informatii despre el, eventual sa-mi spui pt. ce l-ai folosit, eventuale efecte adverse. Astept un raspuns. Multa sanatate!
0
14-01-2011, ora 19:59
Sasha_amg
Nu este medic/terapeut
Sasha_amg
buna seara domnule doctor,
am si eu o problema de curand m-am imbolnavit, m-a luat febra din somn si mi s-a inflamat gatul de 3 zile iau tratament cu ospen, tusin, tantum verde si gatul meu azi s-a umflat mai rau decat era nu mai pot nici sa mananc calumea sau sa beau apa ca ma doare de mor ! ce sa fac ce tratament sa iau ? tin sa mentionez ca tusesc foarte mult dar e tuse seaca ! Multumesc
0
15-01-2011, ora 16:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cinsult ORL.
pentru a exclude un flegmon periamigdalian
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.