Senzatie de furnicaturi si intepaturi

16-02-2016
OvidiuOvis
Nu este medic/terapeut
OvidiuOvis
Buna ziua.
Sunt oarecum nou pe aici, am mai apelat la acest forum prin 2013 cand am avut o problema anxioasa. Acum revin cu alta sper sa ma poata sfatuii cineva ce sa fac.
Am inceput de vreo 2 zile sa simt furnicaturi si intepaturi si uneori am o senzatie de electrocutare in 3 degete de la mana dreapta degetul mare, aratator si mijlociu. Nu tine mult in jur de vreo 3 4 minute si mi-au aparut in general noaptea pe la ora 3 4 cand ma trezeam din somn. Am intrebat diverse persoane si mi-au spus ca poate am adormit pe acea mana si probabil din cauza aia am avut acea senzatie. Dar eu stiu ca nu am dormit pe nici o mana si ar fii si putin absurd sa simt acea senzatie doar in 3 degete nu?
Tin sa mentionez ca sunt un baiat care nu prea e familiarizat cu sportul si mananc..ma rog mancam destul de multe mezeluri.
Pana in 2012 totul a fost ok la analize apoi tin minte ca in vacanta de vara a scolii imi petreceam timpul aproape ziua in fata calculatorului. Nu consumam lichide, mancam foarte multa margarina in sandwich-uri cu diferite mezeluri si asa mai departe.
Ei bine din 2013 cand am inceput sa fac niste crize urate de anxietate mi-a spus medicul ca ar fii bune niste analize...le-am facut si mi s-a spus ca am sangele gros era un termen pe care nu il inteleg si din pacate nu am foaia de analiza ca sa pot spune cum se numea acel cuvant marcat dar cert este ca mi s-a spus ca am sangele gros dar tin minte ca era doar cu cateva valori mai mare fata de valoarea normala deci nu era mare.
In 2015 in vara mi-am facut iara un set de analize eu nerespectand tratamentul care mi-a fost prescris de medic adica miscare, multe lichide, mancat sanatos si asa mai departe si mi-a iesit sangele tot gros putin mai mare fata de cum era in 2013.
Ei acum de ceva timp am inceput sa beau 2 L de apa pe zii am incetat sa mananc nesanatos.. m-am cam rezumat numa la legume fierte si compoturi din fruncte si cam atat.
M-am alarmat cand am simtit acea senzatie de intepaturi in degete pentru ca eu citisem un articol despre accidentul vascular cerebral care se numara printre simptome acele furnicaturi si intepaturi in membrul afectat.
Tinand cont ca am sangele ingrosat si care nu ii mai stiu rostul pentru ca acum peste 2 saptamani merg sa-mi fac analizele..m-am cam speriat sa recunosc.
Probleme cu tensiunea nu am...normal o am 11 cu 6 sau 10 cu 8 nu beau, nu fumez de cand ma stiu asta este singura problema ca nu fac sport si cate odata mai mananc nesanatos...
Am uitat sa mentionez ca mi s-a mai descoperit in analize cum ca as avea si fier peste limita ceea ce nu stiu cred ca nu e bine..
Ieri seara pe la ora 4 noaptea m-am trezit cu cu senzatia de intepaturi in acele 3 degete si plus asta am mai simtit o zvagnire la acea vena de la maxilar in ambele parti cand am pus degetu se zbatea foarte repede dar nu a tinut mult.
Control la inima am facut in 2013 si nu am probleme.
In schimb cum am spus mai sus ma confrunt cu atacuri de panica din anul 2010 acum nu mai am probleme din fericire.
V-as fii recunoscator daca mi-ati recomanda si o dieta ce sa mananc, ce sa beau cat sport ar trebuii sa fac ca sangele sa revina la normal, probabil ca mai sunt persoane pe aici care are aceasta problema.
Am varsta de 18 ani am uitat sa spun.
Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
17-02-2016, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intepaturile si furnicaturile pot fi si somatizari de Anxietate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.