Senzatie de arsura pe piele

10-03-2009
morethanever
Nu este medic/terapeut
morethanever
De o saptamana am inceput sa am senzatii de arsura pe piele la nivelul spatelui in partea superioara stanga pe o zona de aprox 10 cm, fara semne de schimbare a aspectului pielii. In timp, zona s-a extins si inspre zona din fata stanga, iar senzatia de arsura s-a accentuat, pe alocuri avand senzatii de vanatai. Pe piele nu exista nici acum niciun semn vizibil. Ce poate fi?
10 comentarii
0
11-03-2009, ora 08:33
ema76
Nu este medic/terapeut
ema76
Mergi la un neurolog sau dermatolog.
0
13-03-2009, ora 18:22
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Poate fi un debut de zona zoster.
0
22-02-2013, ora 13:39
Leutz13
Nu este medic/terapeut
Leutz13
Buna ziua,

ma confrunt si eu destul de frecvent cu senzatii asemanatoare; acum cateva zile am avut o senzatie de arsura/sensibilitate pe bratul stang, pana spre umar si totodata o durere ca si cum m-as fi lovit. A doua zi a incetat senzatia in zona aceea dar mi-a reaparut pe antebratul drept; a III-a zi a disparut din nou, avand aceeasi senzatie pe jumatatea stanga a fetei (asta ieri). Astazi am sensibilitate in palma dreapta, mai mult pe cant, daca pot spune asa.
Initial, am explicat/datorat aceste senzatii unei eventuale presiuni/ frecari in zonele respective insa parca nu mai sunt asa sigura ca se leaga lucrurile. La fel, nu se observa nicio schimbare a culorii pielii sau altceva de genul acesta.
As aprecia eventuale pareri sau indrumari despre aceasta problema.

Multumesc anticipat!
0
20-11-2013, ora 19:05
gabipitica2013
Nu este medic/terapeut
gabipitica2013
te rog daca ai gasit vreun raspuns sau vreo solutie te rog scriemi ma confrunt cu aceeleasi simtome si nu le mai pot suporta te rog dami unraspuns nu stiu unde sa mai ma duc am facut zeci de analize si nu imi gaseste nimic astept un raspuns va rog ajutatima
0
06-11-2014, ora 22:38
bogdanGg
Nu este medic/terapeut
bogdanGg
Degeaba te duci la neurolog si dermatolog..in cel mai rau caz zic ca ai nevralgie, defapt asa spun totii cand nu stiu..ce ai...!Nu isi da interesul nimeni...

Trec prin aceiasi situatia ca respectivi care si-au expus probleme aici..
si degeaba nimik.
0
23-06-2015, ora 12:14
Nicoleta05
Nu este medic/terapeut
Nicoleta05
Buna ziua,

In speranta ca voi ajuta pe cineva, o sa impartasesc cu voi, camarazii mei de suferinta, cosmarurile prin care am trecut timp de aproape 6 luni.Simptomele mele au fost oarecum asemenatoare cu cele scrise de morethanever mai sus.La inceput am avut o senzatie de arsura, usturime pe spate(in special dupa ce faceam dus).Am crezut ca este apa dura, doar ce ma mutasem intr-o locuinta noua, sau ca pielea mea a devenit sensibila la frig(asta se intampla prin luna noiembrie).Incet, incet, senzatia de arsura s-a extins pe aproape tot corpul iar pe piele nu era nimic vizibil.Cel mai tare simteam aceasta senzatie de arsura pe picioare, parca luam foc dintr-odata.Aveam temperatura in interior, la suprafata pielii nu se simtea caldura care o simteam eu in interior.Nu puteam sa dorm noaptea, incepusem sa am atacuri de panica pentru ca nu stiam ce se intampla acolo inauntru.Ma trezeam cu dureri in dreptul inimii iar arsurile nu imi dadeau pace deloc.Norocul meu a fost ca am ajuns din prima la un dr. dermatolog bun care mi-a dat sa fac un set de analize destul de stufos:) si de costisitor.M-au costat 967 lei aceste analize dar au meritat.Am facut pentru toxocara canis, toxoplasma gondii, borrelia, tenie si multe altele(sange, ficat, electroforeza proteinelor serice...etc).La electroforeza proteinelor serice, gamma imi iesise mai mare si medicul mi-a zis ca intr-adevar asta arata ca este o infectie in corp dar nu se stia ce.Mai aveam de asteptat doua rezultate care durau un piculet mai mult fata de celelalte:unul era pentru trichinella spiralis si cealalta pentru tenie.Ei, ce credeti oameni buni?Mi-a cazut fata când am vazut rezultatul pozitiv la trichinella spiralis.Va recomand din tot sufletul sa mergeti la medlife pentru analize.Pe mine nu m-a dezamagit niciodata acest laborator.Pentru tenie, analiza au trimis-o in Germania.Nu fac nimanui reclama, spun doar ca acolo am facut eu analizele mereu si o sa-l recomand de fiecare data când o sa am ocazia si altora.Dupa ce am aflat rezultatul inca mai aveam indoieli.Acest rezultat era din igg si nu se stia daca am avut aceasta infectie iar corpul a izolat-o nemaifiind nevoie de tratament sau daca inca mai este acolo si imi face probleme.M-am dus la infectioase iar doamna doctor de acolo mi-a zis ca trebuia sa am simptome mult mai grave si ca toate cazurile care s-au prezentat la dumneaei au fost cu varsaturi, dureri de cap, dureri de muschi(ca niste vanatai-exact cum descria morethanever), cu umflarea fetei...etc.De acolo m-am dus si la un neurolog la recomandarea doamnei doctor(s-a gandit ca ar putea fi ceva legat de circulatia sângelui sau inflamarea nervilor).Acolo mi-au facut un examen cu viteza vantului si mi-au zis ca nu am nimic.M-am intors la infectioase si i-am zis doamnei doctor sa ma ajute cu o trimitere undeva la Bucuresti.Am ajuns la Institutul Matei Bals din Bucuresti si pot sa spun ca din acest pct de vedere am fost iar norocoasa.Am dat peste o domnisoara doctor care era de garda si mi-a zis ca o sa imi faca si analiza din igm sa vada daca intr-adevar trichinella imi face probleme sau este altceva.Igg-ul care il facusem deja la doua laboratoare nu era relevant pt ca asta insemna ca exista si posibilitatea ca ea sa fi fost in corp dar acum sa nu mai fie.Cand esti infectat cu trichinella, anticorpii apar la analize si dupa 2-3 ani.Igm-ul in schimb iti arata daca in prezent o ai in corp si iti face probleme.Toti doctorii se mirau pt ca eu stateam in picioare, aratam chiar fresh.Toti s-au indoit ca as avea aceasta boala dar sa va spun ceva:am luat o carte de la doamna doctor de la infectioase si am citit despre trichinella.Totul depinde de sistemul tau imunitar, iar al meu cred ca a luptat saracul din toate puterile pt ca nu am avut alte probleme in afara de arsuri pana acum 2 sapt când am plecat la Matei Bals.Atunci au aparut si durerile in muschi, pe care le simteam tot ca niste vanatai si durerile de cap.Intr-un final, am sunat ieri la institutul Matei Bals si mi-au zis ca igm-ul a iesit pozitiv.Nici nu ma gândeam vreodata ca o sa iasa igm-ul pozitiv dar ca sa fiu sigura am mers si l-am facut.Daca toti doctorii se indoiau ca ar putea fi trichinella am zis ca au dreptate, doar nu sunt eu mai desteapta ca ei.In concluzie se pot insela si doctorii iar corpul tau sa reactioneze altfel la o infectie.De ieri am inceput sa iau tratament cu albendazol, mai exact niste comprimate care le-am gasit destul de greu, se numesc eskazole si sunt fabricate in Germania.Pentru orice eventualitate, cei care va regasiti in ceea ce am scris, va recomand sa va faceti o analiza si pt trichinella si va recomand inca o data laboratorul medlife.Multa sanatate dragii mei, sper ca va sunt de folos aceste rânduri.
0
23-06-2015, ora 12:19
Nicoleta05
Nu este medic/terapeut
Nicoleta05
Aaaa...am uitat sa va spun ca pe baza de stres am facut si pitiriazis rozat.M-am dat peste cap pentru ca nu stiam exact ce am si am facut o branza.Sfatul meu este sa luati totul cu calm si sa va faceti analizele.Insistati si bateti la usa medicilor pana se satura de voi, altfel nu o scoateti la capat.
0
23-06-2015, ora 12:28
Nicoleta05
Nu este medic/terapeut
Nicoleta05
Inca o recomandare daca are nevoie cineva de un medic neurolog bun-dl.doctor Mihailescu Radu Dan-Spitalul Colentina.Am ajuns la dumnealui când am fost la Matei Bals si mi-a facut o electromiograma.M-am gandit ca ar putea fi ceva legat de muschi si am vrut sa scap si de gândul acesta.Este un dr.exceptional, cu multa rabdare si te primeste cu zambetul pe buze.Daca aveti trimitere nu trebuie sa platiti nimic.Eu nu am platit nici la Matei Bals si nici la Colentina.Am luat o trimitere de la spitalul infectioase din orasul in care locuiesc si o trimitere de la un neurolog si am plecat cu ele la Bucuresti.Sa aveti si o adeverinta de salariat, mie mi-a trebuit la neurolog si eventual cardul de sanatate
0
11-01-2016, ora 08:37
georgian7
Nu este medic/terapeut
georgian7
Nicoleta, esti o dulce ! Iti multumesc in mod deosebit pentru sfortare in numele meu dar si in acelora care nu au facut-o ! Ai un suflet mare ! Ma inclin !
0
20-05-2016, ora 12:29
Nicoleta05
Nu este medic/terapeut
Nicoleta05
Cu mare drag, Georgian!Multa sanatate tuturor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou tip de grefe de piele pentru vindecarea mai rapidă a arsurilor
  • Dispozitivul pentru printarea 3D a grefelor de piele
  • Bandajul inteligent pentru tratarea rănilor și prevenirea infecțiilor
  • Tratamentul infecțiilor pielii cu specii reactive de oxigen - peste 99% eficiență în doar 15 minute
  • Impactul microbiotei intestinale asupra barierei mucusului intestinal este modifiat la șoarecii cu arsuri
  •