Senzatie de arsura la talpa

23-03-2012
MihaiPopa
Nu este medic/terapeut
MihaiPopa
Buna seara.Am o problema la talpa dreapta, mai precis o sa va povestesc pe scurt: Anul trecut in vara eram descult prin curte si am calcat intr-un tigare de pe jos care nu era stina si mi-am facut o mica arsura in talpa mai precis exact prin locul unde trece tendonul de la degetul mare a piciorului.Locul s-a vindecat si doar daca ma uit atent observ o mica gropita in acel loc.Pana aici nici o problema dar dupa o luna si ceva cand am inceput sa alerg am observat ca dupa vreo 5km de alergare locul respectiv unde m-am ars incepe sa ma doara, ca si cum pun ceva incins in locul acela.Aceasta problema sa aiba legatura cu faptul ca m-am ars in acel loc sau este o pura coincidenta? Astept un raspuns pentru ca in luna iulie o sa sustin o proba sportiva la o scoala militara asa ca pentru mine este foarte important.
Va multumesc!
4 comentarii
0
25-03-2012, ora 09:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema tine mai mult de supra-solicitarea de tip sportiv. Jogging-ul (alergarea) este o activitate fabulos de agresiva pentru picior si poate determina suferinta mentionata.
Primul reflex este sa evitati cateva saptamani-luni orice efort de alergare, iar dupa aceasta perioada poate fi cuantificat rezultatul, printr-un examen clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-07-2016, ora 14:31
Albut
Nu este medic/terapeut
Albut
Buna ziua domnule doctor.As avea o intrebare la dumneavoastra.De vre-o 2 zile simt o caldura medie deasupra degetelor de la piciorul drept, mentionez ca mi-au aparut si varice pe tibie, lucrez in picioare 8 ore pe zi.Daca ma puteti ajuta cu un sfat.Va multumesc
0
25-07-2016, ora 23:41
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Pt Albut

Nu cred ca durerea pe care o acuzati are vreo legatura cu inceputul de varice evocat.
Mai degraba ar putea avea legatura cu tipul de activitate prestata si modelul de incaltaminte purtat.
Uneori, incaltamintea de protectie sau cea cu sireturi stranse poate genera simptome asemanatoare deoarece comprima tecile tendoanelor extensoare de pe partea dorsala (deasupra) a piciorului.
Aceasta afectiune se numeste teno-sinovita si poate fi extrem de suparatoare.
Uneori, daca se poarta si ciorap si exista transpiratie excesiva, pielea de deasupra pisiorului se poate si infecta, generand inflamatie / caldura locala.
Sfatul meu este sa luati cateva zile pauza, sa folositi gheata local si eventual un tratament anti-inflamator general si local. Utilizati cateva zile numai incaltaminte usoara tip papuc sau saboti si mai ales, vizitati un cabinet de ortopedie unde medicul va va pune un diagnostic sigur.

Cu stima
SL UNiv. Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
0
26-07-2016, ora 00:30
Albut
Nu este medic/terapeut
Albut
Va multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.