Senzatie de arsura la plamani si respiratie urat mirositoare

10-08-2013
Madalin Atanasoaie
Nu este medic/terapeut
Madalin Atanasoaie
De cateva zile am o problema cu respiratia urata. La inceput a fost doar o durere in gat, chiar in partea superioara a acestuia, dar, dupa o zi doua a aparut un miros ciudat, neplacut, putin metalic in momentul cand vorbeam. Am zis ca ar putea fi putin rosu in gat de la inghetata si am incetat din a mai consuma de frica sa nu se inrautateasca, dar simptomele au continuat. Acum am si o senzatie ca de arsura in partea superioara a plamanilor (mai specific, de acolo unde se imbina coastele cu sternul pana la nivelul claviculelor) atunci cand inspir si o respiratie groaznica... Nu stiu ce sa ma fac. Mirosul se simte extrem de puternic si de persistent. Nu fumez si nu consum bauturi alcoolice. Va rog frumos sa ma ajutati !
2 comentarii
0
11-08-2013, ora 09:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
...radiografie toracica, consult la gastroenterolog ( + test pentru Helicobacter pylori, ecografie abdominala ).apoi se va mai vedea..poate fi din cauza danturii, poate ca ulterior vei avea nevoie si de un examen ORL...Mergi la medicul de familie, va decide unde trebuie sa mergi mai intai..
0
16-08-2013, ora 00:08
Madalin Atanasoaie
Nu este medic/terapeut
Madalin Atanasoaie
Ca o prima solutie inainte de a face orice altceva am mers la medicul de familie acum 3 zile si i-am precizat simptomele. Doctorul mi-a dat o reteta cu Fensipirida 80 mg sub forma de comprimate (1 la 8 ore) si claritromicina 500 mg (una la 12 ore) in tratament de 5 zile.. din prima zi respiratia a disparut a doua s-a mai ameliorat arsura la plamani iar astazi simptomele abia mai sunt perceptibile... tratamentul isi face efectul cu succes. Va multumesc oricum pentru ajutor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.