Senzatie de apasare in zona gatului

07-09-2012
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Bunaziua! De doua saptamani ma confrunt cu o stare generala de rau. Oboseala, senzatie de apasare/greutate in zona tiroidei urmate de tuse seaca persistenta. Uneori tusesc pana ajung la stare de voma. Nu stiu unde sa ma indrept si ce ar mai trebui sa fac. Am luat sirop de brad si propolis care in mod obisnuit la o tuse normala ar cam fi trebuit sa apara expectoratia... Am avut si in trecut stari de presiune in zona gatului(fara tuse) si dupa analize si ecograf ptr.tiroida nu sa evidentiat nimic. Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc!
6 comentarii
0
07-09-2012, ora 19:46
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

Poate fi vorba de o alergie, mergeti sa va vada un medic alergolog pentru teste alergice si o spirometrie (urmareste parametrii respiratori) ca sa excludem un astm bronsic.

Toate cele bune!
0
08-09-2012, ora 21:06
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Multumesc foarte mult... am observat ca de la vopsele si diluanti(pictez) am accese puternice de tuse dar nu m-am gandit pana acum la asa ceva. Incerc sa fac o pauza pentru un timp sa vad ce se intampla si daca nu se amelioreaza merg la un control pentru excluderea astmului. Va multumesc inca o data!
0
10-09-2012, ora 22:56
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna seara,
pot fi si ele o cauza de tuse, dar probabil ca sunt mai mult un factor iritativ. Atata timp cat este inflamatie bronsica atunci orice stimul puternic (miros puternic, vopsea, diluanti, parfumuri, fum de tigara, etc) va irita.

Multa sanatate!
0
11-09-2012, ora 13:34
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Da, aveti dreptate nu s-a ameliorat nimic chiar daca am elimint mediul toxic. Maine merg la pneumologie si o sa va scriu rezultatul. Va multumesc f.mult!
0
14-09-2012, ora 21:40
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Buaziua! Am fost ieri la doctor si am primit tot felul de medicamente pentru "astm pe fond alergic"... Deja nu mai simt presiunea in gat si sa diminuat si tusea. Multumesc inca o data!
0
15-09-2012, ora 00:00
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna seara,
Mi-ati dat o veste buna:)

Toate cele bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  •