Senzatie cronica de dres gatul.Va rog ajutor!!!

25-06-2007
icar
Nu este medic/terapeut
icar
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Acum 2 ani in Octombrie in urma unei raceli am ramas cu o senzatie ciudata in gat care ma face sa-mi dreg gatul. La inceput am crezut ca e ceva rezidual al racelii dar odata cu timpul s-a agravat si senzatia era din ce in ce mai putenica.Acum imi vine sa imi dreg gatul din minut in minut si a devenit foarte puternic de trebuie aproape sa tusesc. Incepe usor dimineata si apoi spre seara odata cu oboseala, se inteteste. La orizontala senzatia aproape dispare iar noaptea sau cand dorm nu am nimic. dimineata am in gat o secretie incolora usor gelatinoasa, dar in cantitati mici care ma face sa scuip de cateva ori cand ma trezesc dimineata.Eu as presupune ca e secretia din gat care se aduna noaptea si tebuie sa o scuip dimineata(nu e multa dar e). Am fost la cativa medici ORL care mi-au spus ca as putea avea esofagita sau micoza sau amigdale inflamate.La exudat am iesit ok deci fara micoza iar tratamenul pentru esofagita l-am facut vre-o 2 saptamani fara imbunatatiri.amigdalele nu mi le-am scos caci ar fi ultimul lucu pe care la-s face. apoi am fost la un doctor pentru bronhii sa vad daca as putea avea astm dar dupa tratament de 2 luni cu seretide nu observam imbunatatiri si m-am oprit din tratament.3 radiografii in ultimii doi ani si toate au iesit curate, plamanii sunt ok.
va rog sa ma ajutatio daca stiti ce am sau cum m-as putea trata pentru ca a nu stiu ce sa mai fac.
Multumesc mult.
1 comentarii
0
25-06-2007, ora 00:00
agho
Nu este medic/terapeut
agho
Buna!
Comentez pt. fox din Focsani. Nu stiu daca ti-a recomandat vreun medic sa faci exudat faringian si exudat nazal. Nu sunt medic, dar tocmai am aflat rezultatele unor analize pe care le-am facut copilului nostru (10 ani), care de mai bine de 6 luni are o tuse seaca...sacaitoare. Recunosc ca nu am fost la medic si ca i-am dat medicamente considerate ok, icnlusiv tot felul de siropuri de tuse.
In urma cu cateva zile, i-am facut un set de analize mai complexe la Institutul Victor Babes. Toate analizele au iesit bine. Dintre toate insa, exudatul nazal a evidentiat faptul ca are stafilococ auriu. La cel faringian i-a iesit f. bine. De obicei, se pare ca ex. nazal elucideaza mai bine problemele de ac. gen in cazul in care acestea exista. Urmeaza sa mergem la medic si sa vedem ce ne sfatuieste. Tot copilul nostru, la varsta de 1 an si 7 luni a avut stafilococ auriu, care s-a manifestat prin acele mici cosuri pe fata, crestet, corp in general etc. A fost o perioada dificila pt. ca nu-i dispareau. In urma analizei de laborator am aflat ce are. Imi amintesc ca nu a raspuns la Rifampicina, dar solutia a venit de la un medic pe care nu l-am vazut, dar o prietena i-a povestit cazul si i-am aplicat tratamentul recomandat: gentamicina cu kanamicina...in anumite doze...pe care nu mi le mai amintesc (injectabil). Rezultatul a fost f. bun.
De curand am inceput sa-i aplic cu ajutorul unui betisor de bumbac glicerina boraxata cu stamicina la indicatia unei prietene...asis. medical...in ideea ca e posibil sa fi dezvoltat o candida.Dupa momentul in care i-am aplicat glicerina...copilul a inceput sa aiba o tuse mai expectoranta...
La fel, are acea jena in gat...cand vorbeste, tuseste des...ai impresia ca nu-si gaseste cuvintele...Dar asa sunt copiii, ei nu se vaita, se obisnuise cu ac. tuse. Nici n-o mai observa. Am crezut un timp ca poate este pe fond de stres...asa...ca un tic.
Uite ca analizele facute la Victor Babes au demonstrat existenta stafilococului auriu. Acum urmeaza sa procedam in consecinta.
Recomandarea este sa faci ac. analize> exudat faringian si exudat nazal.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.