Senzatia de mancarime a ochilor

29-01-2009
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna seara,
de multa vreme am senzatii de mancarime puternice la ambii ochi. Dupa ce ma scarpin bine, ochii mi se inrosesc foarte tare si ma ustura. Mentionez ca sunt o persoana alergica la penicilina si am si o rinita cronica (sau alergica inca nu stiu exact.) Ce ar putea fi?
Va multumesc.
22 comentarii
0
31-01-2009, ora 02:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna Mary! Iti trimit astazi informatiile (prin e-mail) pe care ti le-am promis, cele cu privire la exercitiile shivananda pentru somn ;)

Mancarimea este insotita si de o senzatie de "nisip" in ochi? Lacrimezi puternic sau mai mult decat normal inainte de a te scarpina? Dar dupa ce te scarpini? Atunci cand spui ca ti se inrosesc ochii, observi cumva si unele vase sanguine sparte? Ai observat in ce conditii apar mancarimile, in zone cu praf, in casa cand stergi praful sau dupa ce te speli cu ceva pe fata (un dermato-cosmetic)?

Te rog sa imi rsp si pe urma iti dau mai multe detalii...

Weekend placut si tot binele din lume!
Pup:)
0
31-01-2009, ora 11:25
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna Nick, dragul meu Nick, :)

Nu, nu am senzatia de "nisip" in ochi iar de lacrimat lacrimez dupa ce ma scarpin. Nu foarte tare dar lacrimez. Si nu observ vase sanguine sparte cand mi se inrosesc ochii. Ochii sunt doar rosii.Mancarimile apar seara cand ma uit la televizor sau cand stau pur si simplu in pat. Nu e vorba de zone cu praf, nici cand sterg praful si nici de un dermato-cosmetic fiindca eu folosesc numai laptele doina de castraveti care din cate stiu e foarte bun. Mi se intampla sa lacrimez cand merg pe strada si cand e zapada multa afara. Uneori mai lacrimez putin si cand vorbesc cu cate o persoana. :)) Involuntara e chestia. In legatura cu cealalta "problema" sa stii ca am fost deja la un medic ginecolog si mi-a facut un ecograf. Nu am nimic. Mi-a dat un tratament fiindca am dureri de burta. Atat. Iti multumesc foarte mult pt informatiile cu exercitiile de respiratie.
Te pupic,
Mary.
0
31-01-2009, ora 13:32
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna!!!!

Iti multumesc pt. raspunsuri. In acest caz, mai am o singura intrebare: ai observat daca nu cumva te mananca ochii si lacrimezi de cand faci risperidona?

Daca si la aceasta intrebare rsp este negativ sau echivoc, iti recomand sa mergi neaparat la un medic oftalmolog pentru ca ai o sensibilitate oculara la lumina puternica, in special la lumina care radiaza cum este cea specifica zapezii. Poti de asemenea sa bei sirop din afine presate la rece sau sa iei un supliment cu afine precum Difabiol. Ajuta foarte mult la adaptarea ochilor in conditiile "extreme" (cald-frig, lumina-intuneric, vant-calm atmosferic etc.), plus ca impreuna cu vit. A mareste acuitatea vizuala in special pe timp de noapte si mareste claritatea vederii.

Ma bucur ca ai rezolvat cu medicul ginecolog.

Un weekend minunat si multa sanatate.
P.S. Ti-am trmis e-mailul :)
0
01-02-2009, ora 13:30
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna draga Nick,

nu cred ca ma mananca ochii si lacrimez de cand fac risperidona. Parca imi amintesc ca era aceasta problema si inainte. Imi amintesc ca inainte de a merge prima oara la psihiatru, am fost la oftalmolog. Mi-a facut un control si mi-a dat de pus niste picaturi in ochi. Mentionez ca lacrimez si cand e vant puternic afara sau un vant uscat.
Multumesc mult pt e-mail. : )
Te pupic.
0
01-02-2009, ora 15:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna Mary!
Ma gandeam eu ca nu, tocmai de aceea ti-am spus in mesajul de mai sus ca ai ochii sensibili la factorii de mediu:

" pentru ca ai o sensibilitate oculara la lumina puternica, in special la lumina care radiaza cum este cea specifica zapezii. Poti de asemenea sa bei sirop din afine presate la rece sau sa iei un supliment cu afine precum Difabiol. Ajuta foarte mult la adaptarea ochilor in conditiile "extreme" (cald-frig, lumina-intuneric, vant-calm atmosferic etc.), plus ca impreuna cu vit. A mareste acuitatea vizuala in special pe timp de noapte si mareste claritatea vederii. "

Cu multa placere,

Nick:)
0
21-02-2009, ora 12:29
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!Iti recomand un examen oftalmologic, simptomatologia pledeaza pentru o conjunctivita alergica, dar recomand si examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, examen de evidentiere a Ag Chlamydia, Ac Ig M si Ig G anti HVStip1; de asemenea, consult alergologic si testari la alergeni ; sugestii: igiena locala riguroasa cu un şampon "No tears" pentru bebeluşi, apoi utilizarea unei ape termale Avene pentru pleope, folosirea unor cosmetice hipoalergenice testate dermatologic si oftalmologic; utilizarea unui colir cu un antihistaminic( Zaditen, Opatanol), 1 picatura in amandoi ochii (AO)cand exista prurit, impreuna cu lacrimi artificiale care nu contin conservant, Lubristil( Eyestil colir) unidoze, in AO 1 picatura, la cinci minute dupa antihistaminic; numai bine
0
22-02-2009, ora 16:33
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua doamna doctor,
va multumesc mult pentru raspuns. Intentionez sa merg la Iasi pentru niste teste alergene.Pot sa constat la ce sunt alergica si atat, pt ca tratamente pt alergie in ziua de azi nu stiu daca exista. Am sa merg si la oftalmolog pt examen oftalmologic si am sa tin cont de sugestiile dumneavoastra. Antihistaminicile astea trebuie sa mi le prescrie un medic? Sau le pot lua pur si simplu din farmacie?
Va multumesc inca o data pt raspuns.
Multa sanatate!
0
11-03-2009, ora 22:04
jullyan
Nu este medic/terapeut
jullyan
Buna, am o problema; de 2 saptamani am o mancarime la ochi, dar nu la amandoi odata, mancarimea se muta de la un ochi la altu. Am observat ca apare doar in incapere, incerc sa nu ma scarpin dar cateodata nu suport. Nu am vase sparte pt ca nu ma scarpin tare, acum 2 ani am avut conjunctivita acuta cu mancarimi, nisip in ochi dar acum e doar mancarime fara senzatie de nisip. Ca tratament am pus CIPLOX si FLUMETOL unguent. Ma lasa pe moment dar dupao perioada de 3-4 ore ma mananca iar. acest tratament l-am avut si acum 2 ani doar ca atunci am luat si CLARITINE pastile o jumatate pe zi. am sa merg la un control dar momentan nu-mi permit. De spalat acum ma spal cu apa de la un izvor care e special pt ochi, eu fiind din slanic moldova. Va multumesc.
0
11-03-2009, ora 22:06
jullyan
Nu este medic/terapeut
jullyan
am uitat sa fac o precizare ca exact de 2 saptamani am si racit si i-mi curge nasul. cred ca este o legatura intre raceala si ochi
0
27-03-2009, ora 12:16
Eri
Nu este medic/terapeut
Eri
am o intrebare. eu ma spal in fiecare zi pe ochi cu apa din abundeta...astfel ca imi intra apa ft mult IN ochi si fac asta intentionat pt k asa cred ca se curata mai bine.afecteaza asta in timp cumva ochiul???
0
27-08-2009, ora 17:41
gam3s0v3r
Nu este medic/terapeut
gam3s0v3r
Buna ziua.
Doamna doctor as dori sa-mi spuneti daca sunteti amabila unde as putea face examen bacteriologic la ochi pentru chlamydia si gonoreea deoarece am conjunctivita de mai bine de o luna.
Conjunctivita a aparut la doua zile dupa ce am avut primele simptome a unei infectii transmisa prin contact sexual.Am consultat un medic oftamolog din barcelona deaorece ma aflam in vacanta si dansul mi a pus diagnostic de conjunctivita virala, mi-a prescris TOBRADEX picaturi de 4 ori pe zi si o alifie de doua ori pe zi timp de 10 zile dar nu mi-a trecut, intre timp am ajuns in romania si imediat am consultat un medic oftamolog i-am explicat prin ce am trecut.Mi-a prescris colbiocin 10 zile de 4 ori pe zi insa nu am putut folosi acest medicament mai mult de 5 zile deoarece la aplicarea picaturilor aveam senzati puternice de arsura si am intrerupt.Mentionez ca am vederea putin incetosata si ochiul stang rosu in special dimineata.Daca m-ati putea ajuta cu un sfat si unde as putea face acest examen bacteriologic(ochiul este rosu dar fara secretie).Va multumesc
0
04-09-2009, ora 20:51
gam3s0v3r
Nu este medic/terapeut
gam3s0v3r
Buna ziua.
Dna.doctor Alina Zorca va rog din tot sufletul daca ma puteti ajuta cu un mic sfat, unde pot face un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale am ochii foarte rosii in special dimineata.Psihic sunt la pamant, am consultat in galati 4 medici oftamologi si am folosit multe picaturi de ochi dar fara efect.Pot sa vin in bucuresti pt consultatie orice daca m-ati putea ajuta.
Va multumesc
0
08-08-2011, ora 11:10
madalinutza37
Nu este medic/terapeut
madalinutza37
buna ziua,
de cate va zile am o mancarime puternica in zona ochilor, la unul dintre ochi am avut in urma cu o saptamana un inceput de ulciur(cred), m-am dat cu kanamicida, iar acum 2 zile knd am dat de praf au inceput sa ma manaci ambi ochi. cu ar putea trata?
0
19-02-2013, ora 17:23
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
mancarimile pot fi datorate unei conjunctivite, daca sunteti alergica la penicilina inseamna ca se coreleaza o boala de ficat mai precis, ficat gras, alergiile de orice fel sunt datorate tot ficatului, cititi pe net. Alte manifestari, insomnii, paloare, scarpinatul in nas, balonare, ciclu menstrual imprecis ca si data, obezitatea.
0
02-07-2013, ora 10:51
Anto3003
Nu este medic/terapeut
Anto3003
Buna ziua!..As dori si eu un raspuns mai clar..de cateva zile ma ustura ochii si imi da o senzatie de oboseala, sunt rosii, uneori am si senzatii de mancarime la coltul dinspre nas, stiti cumva ce as putea avea?
0
06-02-2016, ora 19:18
madacris
Nu este medic/terapeut
madacris
Buna seara! De aproximativ jumatate de an am inceput sa am mancarimi puternice de ochi si mici venisoare sparte, la o perioada dupa au inceput si mancarimile de nas, urechi, gat si am urmat de cateva ori tratament cu aerius, opatanol, flumetol, iar la indicatia medicului am efectuat si testele de alergie cutanate care au iesit negative.Am tinut de 3 ori tratament pentru ca mereu dupa ce il opream simptomele iar apareau, dar de o luna si jumatate nu am mai avut probleme pana acum cateva zile cand au inceput sa apara iar mancarimile de ochi, doar de ochi si de 2 zile am pus Opatanol dar nu prea simt vreo ameliorare.Mentionez ca in urma cu 6-7 luni cand au inceput simptomele alergice, mancarimea de ochi a aparut prima si la cateva saptamani si celelalte simptome, insa acum doar ochii ma mananca.Ce ar putea sa fie?Multumesc mult!
0
31-07-2016, ora 12:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Comprese cu ceai de albastrele = singurul antiseptic ocular natural.
0
21-09-2016, ora 15:23
Silviu1387
Nu este medic/terapeut
Silviu1387
Buna ziua,

Ma mananca/inteapa/enerveaza si imi lacrimeaza ambii ochi de aproximativ 2 ani dar nu constant. Am perioade cand se intampla si apoi trece dar nu imi dau seama exact de la ce anume. Uneori sunt prea sensibil la lumina iar cateodata la diferenta de temperatura. Daca stau in casa unde temperatura ar fi 20-26 grade incep sa ma manace ochii si sa imi lacrimeze dar daca ies afara si e mai frig imi trece. In trecut am tot luatTobradex dar fara nici un efect permanent(folosesc picaturi dar imi trece temporar).

Tin sa mentionez ca mi s-a dat un tratament pentru "Sindromul ochiului uscat in trecut" in care luam niste vitamine pentru ochi samd dar nici asta nu a oprit senzatia "placuta". Stiu sigur ca nu am conjunctivita pentru ca am facut vreo 10 controale care nu imi dadeau nimic concret in afara de ("Domnule, dumneavoastra aveti acuitate vizuala 0 si 0 la ambii ochi! Va recomand sa luati niste picaturi si va trece!"). Odata cu picaturile a trecut si timpul si problema a ramas.

Daca stiti cumva cauza va rog sa imi lasati un mail sau un coment pe acest forum.

Va multumesc,
O zi buna
0
01-08-2020, ora 01:13
Mihaela 01
Nu este medic/terapeut
Mihaela 01
Buna ziua,
Am probleme oarecum asemănătoare.. de 17 ani.
Debut: lacrimare abundenta însoțită de o usturime profunda( 5 min am lacrimare si m au ustura ochii incontinuu)
Apoi au apărut aceste simptome cu care ma confrunt zilnic
Simptome: usturime, ochi rosii, senzatie de corp străin, lacrimare uneori, ochi uscati, intoleranta la lumina puternica, vânt, aer conditionat, încălzire centralizată, intoleranta la machiaj, anumiți detergenți, clor.sper ca le am mentionat pe aproape toate..mai adaug oboseala..Simt nevoia să dorm mult..dureri de cap in zona frunții.. Am si lipsa mare de vitamina D( in prezent iau supliment..nu stiu daca are legatura lipsa aceasta cu ochii..Cred ca cu oboseala)
Tratamente si investigatii efectuate: oftalmologice tot ce este posibil..fel si fel de picaturi, unguente..
Nu stiu daca a găsit cineva rezolvare, dar nu mi pierd speranța, sper sa primesc alertă pe mail de la cineva vindecat pe acest site cu aceste probleme.
Dioptrii nu am, testul lacrimal este ok, testele la alergeni de asemenea ok, test la secretie oculare in regula atat bacteorogica cat si micro..deci nu mi pot da seama unde si ce sa mai fac.Am efectuat apoi alte analize Ct, la rinichi, la ginecologie, urina, tomograf, pt sinusuri..pff
Multumesc
0
02-08-2020, ora 02:00
Mihaela 01
Nu este medic/terapeut
Mihaela 01
Tot am speranța, ca trebuie sa mai existe cineva cu asemenea simptome..sau rog un cadru medical sa mi raspunda..
0
02-08-2020, ora 13:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La un medic Alergolog ati fost?
0
02-08-2020, ora 14:37
Mihaela 01
Nu este medic/terapeut
Mihaela 01
Buna ziua,
Nu am fost, am fost la spitalul Malaxa unde am cerut si mi s au facut teste la 10 cei mai importanți alergeni..
Sa merg la un alergolog? Nu m am gandit, am crezut ca daca am fost testată pentru anumiți alergeni este suficient..
Multumesc pentru îndrumare, voi merge este o idee bună!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •