Sensibilitate clitoris

04-02-2016
anais_s
Nu este medic/terapeut
anais_s
De ceva timp, aproximativ 2 luni, simt in zona labiilor, clitorisul (cred, mie f greu se descriu ceea ce simt) o senzatie de arsura, parca imi zvacneste si parca e mereu incordat. Il simt f sensibil, de exemplu daca ma sperii de ceva, ma trece un fior groaznic acolo...mie greu sa contract muschiul sau clitorisul presupun...mie f greu sa explic...uneori ma si ustura...cateodata cand urinez ma doare...
Mentionez ca am 30 de ani, o nastere prin cezariana.
Am facut analize de urina, au iesit bune
Control ginecologic cu ecografie endovaginala, lama si test papanicolau care inca nu mi-a venit rezultatul
Toate au iesit bune...nu pot intelege ce se intampla...
Aceste simptome sunt insotite si de dureri de spate...
Starea nu e permanenta...in unele zile e, in altele nu...si cand ma incep sa am starea asta.parca se lasa in picioare o moleseala...de la brau in jos parca tremur.
Sper ca cineva sa-mi poata explica ce poate fi.
Va multumesc!!!
5 comentarii
0
04-02-2016, ora 23:41
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
S-ar putea ca problema sa nu fie in zona genitala si senzatiile/durerile sa iradieze din alte parti, ca de ex.: pietre la rinichi sau la vezica biliara, probleme cu coloana vertebrala (zona lombara). Va recomand sa extindeti analizele cu o ecografie abdominala atenta.
Pentru a incerca sa identificati/delimitati mai bine senzatiile va propun urmatorul exercitiu (exercitii Kegel): incercati sa faceti miscarile ca si cand ati urina, fara sa dati drumul la urina, apoi incercati sa tineti, ca si cum ati impiedica urinarea. Exercitiul identifica foarte bine muschii pubococcigieni si un traiect mai larg, in care sunt implicate multe zone. Fiti atenta daca in timpul miscarilor de eliberare-retinere apare vreo senzatie/durere, si unde.
Daca va este mai simplu/comod, puteti incerca exercitiul stand pe toaleta, ca sa nu fie nici o problema daca scapati putina urina
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
05-02-2016, ora 17:59
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Faceti si un consult neurologic.
In sfera genitala infectia cu virusurile herpetice poate da radiculopatie sacrala sau alte manifestari neurologice si nu intotdeauna apar si leziuni cutaneo-mucoase. Medicul ginecolog va poate recomanda sa faceti o serologie pentru herpes daca considera ca intra in discutie. Acesta este un diagnostic care merita investigat pentru ca exista tratament specific.
0
05-02-2016, ora 21:51
anais_s
Nu este medic/terapeut
anais_s
Va multumesc pt raspunsuri.
Domnule psiholog Pescaru Valentin, am facut acel exercitiu recamandat de dvs...nu ma doare nimic, in schimb cand fac acea miscare a muschilor, practic ii contract si apoi ii relaxez, o fac destul de greu, parca ar fi amortiti, nu pot sa tin aproape deloc, imediat trebuie sa-i relaxez, daca puteti sa intelegeti, ca nici nu pot sa explic.
Chiar nu stiu stiu ce poate fi...sunt destul de stresata si speriata.
Ma gandesc sa nu fie legat de vezica urinara si ce o mai fi pe acolo...
Va multumesc mult deocamdata!!!
Multumesc pt sfaturi!!
0
05-02-2016, ora 22:08
anais_s
Nu este medic/terapeut
anais_s
La ce medic as putea sa merg la un control? La un urolog oare? Ecografie ?
La ginecolog am fost si e totul bine...
E ciudat pt ca e f greu de descris senzatia pe care o am...si in acest moment m--a luat o durere de spate, joasa, si se lasa in picioare o moleseala, parca imi tremura picioarele in interior...si apare acel disconfort, ca o durere surda, si parca acea zona, sa zicem vezica, sau muschii aceia, e f sensibila, am senzatia ca nu o pot atinge...nu stiu ce sa mai zic...ca sa ma fac inteleasa:((
0
05-04-2023, ora 23:23
Florinaioana11
Nu este medic/terapeut
Florinaioana11
Buna, ai reușit să rezolvi problema, sunt în aceași situație și încă nu am găsit nici o rezolvare deși am fost la 2 medici
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Beneficiile exercițiilor Kegel pentru bărbați
  •