Sectionarea arterei tibiala anterioara

05-08-2012
matei41
Nu este medic/terapeut
matei41
Printr-un accident banal, mi-am sectionat artera tibiala anterioarastg.Sunt inca la terapie in Spitalaul de Urgenta Floreasca unde multumita doctorilor am fost operat.Va rog sa-mi spuna cineva cunoscator, care vor fi implicatiile pe viitor.Medicii de aici au spus ca piciorul s-a compensat bine.In cat timp se mai poate reface functionalitatea aceste artere, printr-o operatie de reconstructie a sa?
Va multumesc
2 comentarii
0
05-08-2012, ora 22:18
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
E posibil o reconstructie printr-o grefa sau printr-o tehnica de protezare.Daca organismul nu respinge grefa, in cateva zile se reface poate mai putin.
0
06-08-2012, ora 01:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la acest nivel sunt 3 artere majore, de pierderea uneie dintre ele nu este deobicei o problema majora. la persoane tinere se incearca reconstructia directa imediata. daca nu merge direct se foloseste o bucata din vena safena deobicei inversata.
daca rana este infectata sau sunt sanse mari de infectie deobicei se amana reconstructia pana la clarificarea situatiei, si se intervine in faza a doua, aici sansele de roconstructie nu mai sunt la fel de bune.
o grefa sintetica se utilizeaza numai daca nu este alta posibilitate
daca nu este posibila reconstructia, celelalte doua artere vor prelua functia celei lezate.
in viitor sa fiti atent cu viciile care cauzeaza probleme arteriale (fumatul de ex)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul