Secretii si transpiratie urat mirositoare

25-02-2015
Sarahhh
Nu este medic/terapeut
Sarahhh
Buna ziua, am 28 de ani si de 7 ani ma confrunt cu o mare problema... Mi-am pierdut gustul si mirosul, respitatia mea miroase ingrozitor, a ceva putred si parca vine din gat. Am ca in dop in nas care nu ma lasa sa respir si la fel si in gat, imi este greu sa vorbesc si sa inghit. Am ceva vascos care imi curge din nas pe gat si se opreste undeva in mijlocul gatului si parca ramane acolo. Respiratia urat mirositoare si gustul groaznic nu dispar nici cu guma de mestecat, nici dupa ce ma spal pe dinti, cu absolut nimic. Am fost la 4 medici pana acum care mi-au spus ca nu ar fii nici cornetele nazale, nici rinita alergica, sinusurile sunt curate, stomacul pare sa fie in regula, probleme cu dantura nu am. Am facut tratamente cu antibiotice, apa de mare si alte zeci de medicamente care nu m-au ajutat. Prefer sa raman fara gust si miros si cu vocea ragusita, dar va rog din suflet sa ma ajutati cu respiratia groaznica, nici nu pot deschide gura, miroase foarte puternic si teribil de urat. Vreau sa-mi reiau viata sociala pentru ca am cam renuntat sa vorbesc cu cineva fata in fata deorece se vede ca nu poate suporta mirosul gurii mele. Va rog din suflet... Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
25-02-2015, ora 16:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuei facut examen la Pneumo-ftizio
2. teste pentru paraziti intestinali
3 faci cateva poze cu gatul tau si atasezi pozele pe adresa mea personala pe hotmail
0
05-11-2017, ora 10:17
Cretu Jan
Nu este medic/terapeut
Cretu Jan
Am aceiasi problema ca Sarah 87 care a postat mesajul de mai sus.
Am un miros ingrozitor in gura ce nu trece cu nimic, mi-am pierdut si "setea", nu simnt nevoia sa beau apa, gatul nu-mi mai da semnale de gat uscat, nici guma mentolata nici pasta de dinti paradontax nu-mi mai da acel "aer rece", nu stiu ce am. Ma ajuta cineva!
0
11-02-2018, ora 14:01
Sarahhh
Nu este medic/terapeut
Sarahhh
Buna ziua,

Intr-un final cauza a fost refluxul gastric. Multumesc pentru sfat.
0
20-07-2018, ora 13:01
Mari09a
Nu este medic/terapeut
Mari09a
Buna Sarahhh,

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, si si mie mi s-a spus ca este tot reflux gastric, dar simptomele nu dispar desi tin regim si am urmat toate tratamentele posibile.
A functionat vreun tratament in cazul tau? Ti-a disparut halena si restul simptomelor?

Multumesc frumos!
0
14-11-2018, ora 13:49
Sarahhh
Nu este medic/terapeut
Sarahhh
Buna, povestea a fost mai incalcita... refluxul gastric mi-a provocat o ciuperca in gat, acea ciuperca mi-a afectat si cornetele nazale care erau vesnic inflamate (mereu infundata si nasul curgand) si care eliminau si ele o secretie. Intr-un final m-am operat la cornete (le-am micsorat cu laser), respir mult mai bn si parca halena nu mai este atat de proeminenta, insa mai am de lucru cu ciuperca care se lasa cam greu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce transpirăm?
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Pierderea mirosului, posibil semn al instalării demenței
  • Pierderea mirosului, asociată cu decesul precoce
  • Diminuarea mirosului la femei asociată cu izolarea socială
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  •