Secretii nazale verzi!

22-10-2013
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
Buna ziua domnule doctor, va cer ajutorul, intrucat nu stiu cum sa rezolv aceasta problema:

Am un baietel in varsta de 7 ani.De 2 ani, practic de cand a inceput gradinita, a inceput sa aibe secretii nazale.Chiar din prima saptamana de gradi.Secretii 'tratate' cu : antibiotic intravenos Cefort, cefalosporine siropuri, aerosoli cu acc/dexa/flixotide (toate astea si ptr ca secretiile coborau si tusea etc..), vibrocil, colargol, pivalone, betabioptal, rinonef, xizal.Toate astea in decurs de 2 ani.(toate recomandate de dr lui de la ORL, fara sa-i recomande operatie)Doar in lunile de vara scapa, ptr ca mergeam des la plaja si probabil de la apa de mare, , , am observat imbunatatiri ale respiratiei.

La inceputul anului 2013 i-am facut exudat nazal si faringian, la cel faringian, a iesit: streptococ beta-hemolitic de tip A, rezistent la peniciline. Dr ORL ia dat cefalosporina tablete ptr adulti, o tableta/zi timp de 10 zile.(Recunosc ca inainte cu 2 luni de exudat, mi-a facut doua episoade de febra cu, , , nu pustule, ci fasii albe in gat, pe amigdale.Cica ar fi o herpangina care a cedat doar la aciclovir.)

I-am facut aerosoli calzi cu ceaiuri, sare grunjoasa, ceapa si picaturi de brad/cimbru/eucalipt.Nimic!Zilnic ii pun ser fiz in nari si il pun sa sufle fiecare nara in parte ptr a putea respira bine, este f incarcat!

De 2 zile ii fac aerosoli in nebulizator: 3 ml ser + 15pic tinctura de propolis x 2/zi.Am incetat ptr ca mi-a zis ca il gadila gatul.Desi el nu este alergic la propolis!

Dr orl din oras(CTA) nu ne-a recomandat niciodata operatie, ne-a spus ca are rinita alergica sa ia toata viata xyzal.
In schimb dr Ursuleanu de la Buc, dupa un consult, fara nici un tratament, ne-a chemat direct la operatie.Tot dumnealui, in urma cu 4 ani, cand l-a vazut, ne-a zis k nu este de operat, ci trebuie tratat cu aerius ptr ca are rinita alergica.Nu stiu ce sa mai cred.

Tot dr orl spunea unui alt pacient, k el nu recomanda propolis ptr ca arde faringele.Este adevarat?pot continua aerosolii cu propolis?
Saptamana trecuta i-am repetat exudatele si nu a mai iesit nimic.Ptr imunitate i-am dat toate remediile naturiste si homeopate : extracte, granule, , , ,


Ce sfaturi ne dati?Va multumesc mult
2 comentarii
0
23-10-2013, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosolii se fac cu ACC.. pana se elimina toate secretiile din nas.
cand nu mai sunt secretii se continua aerosoli cu ceai cald de musetel si picaturi de brad/cimbru/eucalipt
inca 3 saptamani.. pana la vindecarea completa
propolisul intradevar poate sa irite
alergiile..sunt o problema a intregului organism.. nu numai nazala si tyine de tractul digestiv ( intestine si de regimul alimentar corect ( fara euri, coloranti, indulcitori..s.a)
am mai scris pe forum despre legatura intre digestie, incapacitatea organismului de a elimina toxinele si reactiile alergice
fara un regim corect alimentar si fara tratament coirect naturist.. nu se rezolva problema
cat priveste interventia.. un consult ORL.. pe nasul curat.. dupa vindecare si o endoscopie nazala o sa confirme sau infirme necesitatea interventiei
0
23-10-2013, ora 13:25
carmen2010
Nu este medic/terapeut
carmen2010
Multumesc frumos domnule doctor!
pentru aerosolii cu ACC este bine urmatoarea concentratie: 1ml ACC + 2 ml ser x 2 /zi?
ptr tratamentul naturist : cati ml de ceai de musetel si cate picaturi de ulei esential?

o zi frumoasa!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •