Secretii nazale

23-09-2012
mariele
Nu este medic/terapeut
mariele
Buna ziua.
Va rog mult sa-mi dati un sfat:
Baiatului meu de 5 ani a inceput sa-i curga brusc nasul si sa stranute c-am des joi dupa masa cind l-am luat de la gradinita (noaptea miercuri spre joi si de dimineata a fost totul normal) vineri dimineata a inceput si sa tuseasca uscat, medicul mia recomandat HERBION DE CIUBOTICA CUCULUI cite 5ml de 3 ori pe zi: si pastile SINUPRET cite 1 pastila de 3 ori pe zi si inca picaturi nazale RINOXIL cite 1 puf de 2 ori pe zi, in plus I-am facut si ingalatii cu interferon de 2 ori pe zi de joi seara pina simbata seara (se primeste ca de 5 ori cu interferon nu e putin) iar acum ii fac ingalatii cu ROTOCAN+ solutie fiziologica.
Intrebarea e ca: Daca secretiile sint uneori albicioase iar alteori putin galbui e cazul sa-i picur picaturi compuse, daca da care ar fi receta de preparare a picaturilor. Imi fac griji deoarece toamna trecuta prin luna noiembrie a facut gaimorita pe care a tratat-o timp indelungat si nu as vrea din nou sa faca gaimorita si sa incep cu antibioticele.

Multumesc pentru timpul acordat.
1 comentarii
0
23-09-2012, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este suficient tratamentul.. nu e necesar antibioticul daca copilul nu face febra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •