Secretii nazale alb-galbui la copil de 2 ani

19-04-2011
ramonamaria
Nu este medic/terapeut
ramonamaria
Buna ziua,

Fetita mea de 2 ani are secretii nazale alb-galbui. Mentionez faptul ca si noaptea respira greoi.Nu are febra si tuseste f. putin.Imi este teama sa nu faca otita.Merge la gradi si banuiesc ca de acolo si secretiile.
Am aparat pt. aerosoli. Ce imi recomandati sa pun in el?Sa-i pun picaturi in nas Tobradex?(asa mi-a recomandat pediatra, pt. a-i opri secretiile).
Multumesc anticipat si o zi minunata.
10 comentarii
0
19-04-2011, ora 19:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
secretiile din nas sunt o reactie de aparare a organizmului,
asa organizmul arunca mucusul din organizm in care se afoa si bacterii si virusi omorati de sistemul imunitar
1 ca sa micsorati secretiile trebuie sa excludeti din alimentatie dulciurile, ciocolata, produsele din grau, laptele
2tebuie sa aveti aspirator nazal
3 se administreaza in nas ser. efedrinat sau Vibrocil pentru a desfunda nasul, se aspira secretiile si peurma se administreaza colargol sau protargol, 10 zile ( daca nu le gasiti se poate si tobradex..3-5 zile)
4 in aparatul de aerosoli 2 pic de ser, efedrinat sau vibrocil + 1 fiola de ACC + ceai de musetel cald
0
20-04-2011, ora 07:58
ramonamaria
Nu este medic/terapeut
ramonamaria
Imi spuneti, va rog, cate pic. de colargol se administreaza, avand in vedere ca ea are 2 ani?
Cati ml ceai de musetel pt. aparatul de aerosoli?
Va multumesc, d-le doctor pt. ceea ce faceti.
0
20-04-2011, ora 13:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colagol cate 2 pic
in aparat cat indica recipientul
0
21-04-2011, ora 14:25
ramonamaria
Nu este medic/terapeut
ramonamaria
I-am pus colargol.Este f. bun, i-a diminuat mult secretiile. Imi spuneti, va rog, tb. administrat 10 zile sau pana la max 10 zile.Nu mai are nici nasul infundat.
I-am facut si aerosoli, dar a inceput sa tuseasca si cred ca are un inceput de laringita(nu e prima data cand face de la ACC, cred eu).Mi-a recomandat cineva ca ar fi eficient doar dexa+ser fiziologic pt. desfundat nasul.Ce parere aveti?
Multumesc pt. timpul acordat si "Sarbatori fericite!"
0
30-09-2012, ora 14:50
carmenvlasa
Nu este medic/terapeut
carmenvlasa
Buna ziua.
De doua zile ma dor urechile incat nici nu pot sa le ating.Astazi am fost la uregente la spital si s-a constatat ca am otita.Mi-a fost recomandat Garasone dar nu l-am gasit nicaieri in farmacie.Am sunat medicul si mi-a raspuns ca pot lua orice alte picaturi.Farmacista mi-a dat TobraDex.Am citit prospectul si se pare ca este doar pentru ochi. Inteebarea mea este daca sa am curajul sa-mi pun sau nu in ureche.
Va multumesc.
0
01-10-2012, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se pune si in ureche
tot ce se pune in ochi.. poate fi pus si in nas si in ureche
0
24-07-2020, ora 22:59
ELENA ISABELA
Nu este medic/terapeut
ELENA ISABELA
Bună ziua, va deranjez cu o întrebare, am făcut un exudat nazal fetitei mele de 4 luni și a ieșit la rezultat prezenta stafilococului auriu, scrie de asemenea ca portalul de stafilococ poate fi tranzitoriu și ca e rezistent la penicilina, în urma acestui rezultat medicul mi a recomandat sa i curat nasul cu ser fiziologic sau apa de mare și sa i pun în nas de 3 ori pe zi câte doua picaturi de tobrex timp de 7 zile soluție oftalmologica, ce ma neliniștește este ca e produs oftalmologic se poate folosi și în nas? Și faptul ca pe prospect scrie ca nu este indicat copiilor sub 1 an iar fetita mea are 4 luni
0
31-07-2020, ora 17:24
Rasfat
Nu este medic/terapeut
Rasfat
Elena Isabela: se poate folosi si in nas. Cititi postarile de mai sus ale dr si 0 sa va convingeti.
0
13-08-2020, ora 15:13
ELENA ISABELA
Nu este medic/terapeut
ELENA ISABELA
Mulțumesc, am folosit :)
0
19-10-2021, ora 19:39
NAnca
Nu este medic/terapeut
NAnca
Buna ziua, baietelului meu in varsta de 2 luni i s-a recomandat Colargol, de 3 ori pe zi cate o picatura, din cauza secretiilor. Este ok ? Nu este prea micut ? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: