Secretii nazale, lacrimi, rani

21-01-2016
Primauna
Nu este medic/terapeut
Primauna
Buna ziua.
Presupun ca problema mea este de la o sinuzita veche si permanenta. Sau, poate nu sinuzita, dar tot de pe acolo. Cind racesc, elimin un mucus gros, urit mirositor. Am folosit apa salina pentru desfundarea nasului de citeva ori. Cu asta sau nu, mi-am 'educat' nasul sa elimine secretia pentru ca nu stiu sa respir pe gura. Am fost la ORL de citeva ori cind nu ma mai descurcam cu batistele si durerile (cam in toate zonele descrise aici: http://www.romedic.ro/sinuzita) dar, rezultatul a fost negativ: nu am sinuzita. Si asta, dureaza de multi ani. Mai nou, lacrimile mele au un miros urit. Iar cind lacrimez abundent (frig, vint), chiar fara sa fiu racita, lacrimile ce imi curg pe obraz, imi 'rod' pielea. Acolo apare o mica rana. Prima data nestiind ce sint acele mici rani, am mers la dermatologie. Medicul s-a mirat ca 'eruptia' este numai pe fata dar unguentul dat, si-a facut efectul. In timp, am facut si eu legatura cu lacrimile. Acum, in afara de faptul ca ma dor toate oasele capului (poate alta e cauza) lacrimile abundente mi-au produs o iritatie mare in jurul ochior. Si ma ustura zona. Evident, folosesc batiste si ma spal ca sa evit acele rani. Dar pe strada doar batiste si, nu e suficient.
Am fost si la oftalmologie. Am primit picaturi cu antibiotice. Mi-a trecut atunci dupa ce mi s-a prelungit tratamentul. Dar, cum lacrimez, problema reapare.
Care este sfatul dumneavoastra?
Multumesc.
Pentru ca am mai citit doua raspunsuri, vin cu precizari: am facut teste de alergologie recomandate de la ORL: total negativ. Si da, dantura mea este 'slaba', in sensul ca se macina, se rupe, dar nu am avut niciodata nici o infectie la nivel maxilar.
2 comentarii
0
21-01-2016, ora 17:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.si paradontoza ( faptul ca se misca dantura) si secretiile abundente de mucus au legatra cu tractul digestiv, cu mari probleme, cred, la nivelul intestinelor...
2. latatele si fainoasele sunt producatoare de MUcus...
3. acum trebuei facute radiografii la radacina dintilor de sus de sub sinus
o sa vedeti daca este focar de infectei acolo sau nu
4 investigatii serioase la gastrologie
5 schimbat radical regimul alimentar...
0
21-01-2016, ora 21:41
Primauna
Nu este medic/terapeut
Primauna
AHA!
Lactatele, din nefericire, imi plac. Fainoasele se regasesc in alimentatia mea sub diferite forme (dar nu paste, nu le iubesc).
Dantura nu se clatina, dar se macina daca smaltul este spart. Voi face o radiografie.
Voi schimba radical regimul alimentar. Nu m-am gindit astfel la problemele de sanatate si, nimeni nu mi-a spus asta asa de clar. Va fi greu, pentru ca nu iubesc carnea (maninc foarte rar). Desi imi displace, voi merge si la gastrologie.
Multumesc mult pentru sfaturile dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •