Secretii mucopurulente

16-04-2011
ucs26
Nu este medic/terapeut
ucs26
Buna ziua!
Am o fetita de 5 ani care de 1 an jumatate, de cand merge la gradinita, face foarte des secretii mucopurulente de culoare galben-verzuie pe care le elimina foarte bine (stie sa sufle nasul). Noaptea sforaie si respira greoi( inspira pe nas si expira pe gura). Are cearcane foarte pronuntate. Nu face febra, tuseste destul de putin dimineata pana elimina secretiile acumulate peste noapte, pe care le scuipa in servetel. In urma exudatelor nazale au iesit rezultate diferite la 3 laboratoare: stafilococ patogen, stafilococ auriu si la al 3-lea negativ. Simptomele dureaza in jur de 3 saptamani, dupa care, cand intra in contact cu alti copii la gradinita, in maxim o saptamana acestea apar din nou.

Va rog sa ma indrumati pt a scapa de aceasta situatie neplacuta pentru copil.
Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
16-04-2011, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un aparat de aerosoli cu care sa faceti tratament acasa ar ajuta mult
secretiile trebuie sa se elimine, pentru mucoasa nazala e bine sa folositi colargol cate 10 zile pe luna
0
16-04-2011, ora 21:04
ucs26
Nu este medic/terapeut
ucs26
Elimina foarte multe secretii zilnic. Mentionez ca este un copil care a fost sensibil la administrarea de antibiotice suspensie(dureri de burtica si voma). Acum starea generala a copilului este buna si in toata perioada rece i-am administrat echinaceea si septilin.
Spuneti-mi va rog ce trebuie pus in aparatul de aerosoli si daca este nevoie de antibiotic, ce ne recomandati?
Multumesc !
0
16-04-2011, ora 22:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e cayul de antibiotic
in aparatul de aerosoli
1 fiola de ACC + o solutie facuta din ceai de musetel +2 pic de ulei volatil de eucalipt.se pun 4-5 ml.cat necesita recipientul de la aparat.
Trebuie sa tineti un regim alimentar strict fara dulciuri, lactate, produse din Grau.. care sunt producatoare de Mucus, , ,
0
16-04-2011, ora 23:07
ucs26
Nu este medic/terapeut
ucs26
Multumim mult pt raspunsuri.
Va rog sa-mi spuneti cu ce altceva as putea sa-i intaresc imunitatea copilului astfel incat dupa cateva zile de gradinita sa nu faca iar muci verzi si nas infundat.
Ni s-a recomandat operatia de polipi. Ce alternativa ne indicati? (copilul n-a facut niciodata otita, rosu in gat dar ne-a disperat cu nasucul).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: