Secretii maronii intre menstruatie.

11-06-2014
Kinga08
Nu este medic/terapeut
Kinga08
Buna seara. De 4 zile am secretii maronii si sunt un pic speriata. Am avut ciclul de pe 21 pana pe 26 mai. Mentionez ca am mai avut secretii maronii si dupa consult ginecologic am aflat ca erau din cauza chisturilor ovariene.Dar atunci secretiile au aparut cand trebuia sa ma imbolnavesc. Acum au trecut 11 zile de la ultima zi de menstruatie si au aparut... Poate fi din aceeasi cauza sau poate fi pentru ca acuma se produce ovulatia? Sunt cam speriata ca din ianuarie 2013 pana acum am fost diagnosticata de 2 ori cu chisturi ovariene care s-au eliminat pana la urma cu anticonceptionale.Nu cred ca e normal...
Va multumesc pentru ajutor.
3 comentarii
0
11-06-2014, ora 00:43
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Kinga08,

Sunt 3 cauze principale care trebuie excluse:

1. Cand ai facut ultimul test Papanicolau? Daca exista modificari la nivelul colului uterin pot aparea astfel de secretii maronii.

2. Dereglarile hormonale (intalnite si in cazurile cand exista chisturi ovariene) pot determina secretii maronii de la nivelul endometrului.

3. Odata cu ruperea foliculului ovarian cand se produce ovulatia poate exista o sangerare usoara, exteriorizata prin trompe-uter-vagin sub forma de secretie maronie/rosiatica.
0
16-06-2014, ora 23:57
Kinga08
Nu este medic/terapeut
Kinga08
Va multumesc pentru ajutor.
De 4 zile mi-a venit menstruatia dar tot o sa ma duc la un control sa aflu exact care este problema.
Ultima oara am facut testul Papanicolau anul trecut.Ma sfatuiti sa il fac din nou?
0
23-06-2014, ora 11:12
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Daca rezultatul a fost normal nu e nevoie sa se repete acum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •