Secretii in gat, ca samantana

23-01-2012
Nelu48
Nu este medic/terapeut
Nelu48
Uneori ma scol dimineata cu gitul cam incarcat si uitindu-ma am observat in zona omuletului, pe parti am lipite niste secretii viscoase albe asa ca smintina.De unde provin oare?
8 comentarii
0
24-01-2012, ora 00:22
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Probabil ca ai o infectie in gat.
Mergi la ORL, si o sa iti dea sa faci un exudat faringian cu antibiograma si antifungigrama.
Am zis si de antifungigrama, deoarece este posibil sa fie o ciuperca (candida) si in antifungigrama iti va scrie la ce substanta este sensibila, ca sa te tratezi corect.
Analiza se face dimineata, nu mananci, nu bei si nu te speli in gura, ca iarasi poate iesi rezultatul fals negativ, si sa nu fi luat antibiotice sau antifungice de cel putin 10 zile.
Daca simti nasul infundat, ar fi bine sa faci si un exudat nazal cu antibiograma.
Vorbeste cu medicul ORL.
0
24-01-2012, ora 08:33
Nelu48
Nu este medic/terapeut
Nelu48
Nucred ca acea secretie are legatura cu o infectie
0
24-01-2012, ora 11:25
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu se merge pe banuieli ci pe analize. Mergi la ORL pentru un consult. Dupa cum arata, medicul o sa iti spuna ce analize sa faci.
Poti sa faci si o analiza de sputa, daca este asa de mult de il poti scuipa, dar si un raclaj lingual. (se ia cu un betisor putina secretie de pe limba)
Vorbeste cu medicul ORL despre asta.
0
24-01-2012, ora 12:24
Nelu48
Nu este medic/terapeut
Nelu48
Domnule doctor ce parere aveti?
0
24-01-2012, ora 12:48
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poti sa ii scrii in privat, poate nu a vazut postarea ta.
0
24-01-2012, ora 14:05
angelica75
Nu este medic/terapeut
angelica75
nelu, posteaza daca ai aflat ceva! eu sunt in aceeasi situatie. am fost la 2 medici o.rl isti. nici unul nu vrea sa faca antibiograma. unul a zis ca e o sinuzita...nu cred, pt ca nu-mi curge nasul in exterior si nu am alte simtome, iar altul zice ca e mucoasa din cauza consumului de antibiotic.
0
24-01-2012, ora 19:43
Nelu48
Nu este medic/terapeut
Nelu48
Tema sper totusi ca domnul doctor va observa si imi va da un raspuns
0
24-01-2012, ora 20:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Simptomatologia ar sugera o rinita mucoasa. Mergeti la un medic ORL-ist pentru examen clinic, rinoscopie, , iar ca tratament daca este o simpla rinita, puteti alege si un remediu homeopat , mergeti si la un medic homeopat. Cred ca un remediu potrivit este Kalium muriaticum 9 CH, 5 granule de 4 ori pe zi, pana la diparitia simptomelor plus inca 2 zile, dar medicul homeopat consultant trebuie sa aleaga remediul adecvat. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •