Secretie nazala si salivare abundenta

09-06-2011
GeovanyG
Nu este medic/terapeut
GeovanyG
Salutari, nu stiu daca am gresit locul postari insa imi cer scuze daca am gresit. Am si eu o problema in care doresc o simpla parere. Nu cunosc foarte bine sa ma exprim in termeni medicali insa o sa incerc sa fiu cat mai explicit.

De aproape un an imi curge nasul din ce in ce mai des si daca nu-mi curge este infundat. Secretia este incolora si apoasa si foarte rar tinde sa aibe o culoare galbena. In acelasi timp am si o salivare excesiva, incolora (uneori albicioasa), apoasa (uneori precum gelatina) si lipicioasa (in functie de moment) care nu-mi da pace sub nici o forma. Uneori am si senzatia de corp strain in gat si de cele mai multe ori secretia nazala ajunge in cavitatea bucala. Aceste simptome se intensifica cand beau ceva fierbinte sau cand fumez. Periodic am si probleme cu stomacul (simptome de gastrita) si ma gandesc ca salivarea poate fi de la asta. Rar am stari de ameteli sau/si ma dor ochi, spatele si capu insa cred ca acestea sunt din cauza ca lucrez foarte mult la pc.

Am 26 de ani si sunt fost fumator si consumator de cafea, am consumat alcool doar la ocazii. Nu stiu sa fi suferi de alte boli in afara de raceala sau cele ale copilariei.
Vreau sa merg la doctor ca nu mai suport aceasta situatie si as vrea sa stiu la ce sa ma astept in urma controlului medical! Multumesc!
4 comentarii
0
09-06-2011, ora 23:06
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,
da, un control la medic..e f.binevenit..
de ce ai stat atata timp? cu problema ta nerezolvata?

Ce ar putea fi?
- fie o alergie..de la vreo planta (ai locuri virane, cu iarba)..prin preajma?!? mergi la un alergolog;
- fie Helycobacter...si pt.asta fa-ti analiza de sange sau din scaun (din sange costa 13 lei si din scaun costa 35-45 lei).Rezultatul il primesti in cursul aceleasi zile si..iata, excluzi acest.gand..

O seara linistita.
0
09-06-2011, ora 23:34
GeovanyG
Nu este medic/terapeut
GeovanyG
Nici eu nu stiu de ce am stat atat, initial am crezut ca este o raceala, apoi am zis ca e vreo alergie temporara care-mi va trece insa nici una nici alta. De curand am zis ca nu se mai poate, motiv pentru care am inceput sa ma interesez si m-am documentat in ultimele zile am ajuns cam la aceleasi concluzie si anume ca poate fi infectia cu Helycobacter insa nu stiam si nici n-am gasit ceva legat de secretia nazala.

Ma mai gandeam la ceva legat de sinuzita sau infectie cu vreun streptococ. Stau la curte si am iarba si flori prin curte insa si asta iarna am avut la fel probleme deci nu stiu daca este o alergie. Saptamana viitoare voi merge sa fac un control.
.
Multumesc mult pentru parere, o seara buna!
0
10-06-2011, ora 19:38
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
un examen la ORL iti poate da linistea. Daca nu esti alergic, poate fi o rinita, cauze si tratamente pot fi mai multe. Sanatate! Fumatul e clar ca intretine rinita, dar si dopurile din urechi pot da astfel de reactii, la fel si sinuzita
0
13-06-2011, ora 23:18
GeovanyG
Nu este medic/terapeut
GeovanyG
Deci sa inteleg ca poate fi mai degraba o sinuzita sau o rinita?

Mai nou, de vreo 3 zile am o durere de spate (prin dreptul stomacului - nu stiu ce e acolo) destul de suparatoare daca stau mai mult timp (mai mult de 1 ora) pe scaun fara sa imi sprijin capu. Asta chiar nu inteleg ce mai poate fi si daca are vreo legatura cu celelalte simptome. Si tot de vreo 3 zile am in cavitatea bucala niste chestii micute gen arsuri.

Sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  • Depistarea drogurilor sintetice din salivă cu ajutorul unui test de salivă
  •