Secretie modificata saptamana 31 de sarcina

17-10-2015
goldielocks1992
Nu este medic/terapeut
goldielocks1992
Inca de la inceputul sarcinii, in urma unei culturi de col am descoperit ca am E. coli si candida albicans. Am urmat tratament cu antibiotic( Augumentin si Zinat) pt E. coli Fluomizin, Macmiror si Polyginax pt secretie, cu toate aceste secretia revine de fiecare data la 1-2 saptamani dupa intreruperea tratamentului. D. doctor m-a sfatuit sa fac zilnic, dimineata si seara, spalaturi vaginale cu apa si sapun pt a indeparta secretia din interior, care este destul de abundenta, alb-galbuie, cu o consistenta branzoasa si insotita de mancarimi si usturimi.
Va rog sa ma sfatuiti cum as putea sa scap definitiv de aceasta secretie, d doctor mi-a spus ca exista posibilitatea sa-mi rupa membrana... orice tratament incercat nu mi-a fost de niciun ajutor.
3 comentarii
0
18-10-2015, ora 17:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dar sotul ce tratament a facut ?
0
18-10-2015, ora 17:52
goldielocks1992
Nu este medic/terapeut
goldielocks1992
Sotul a luat Augumentin pt E.coli si Fluconazol pt Candida, dar oricum nu am mai avut niciun fel de contact inca de la 4 luni pentru ca am colul putin deschis si d. doctor a insistat sa inlaturam orice risc...
0
18-10-2015, ora 18:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cel mai bun tratament pt candida sunt ovulele Cervugid. Daca mai e nevoie la exterior unguent Nidoflor.
Dar astea scrie pe prospect ca se dau in sarcina numai daca medicul considera ca e absolut necesar.

Tineti dieta candida. Deloc branza, deloc condimente, iaurt si migdale cat puteti. Unele doamne au facut badijonari cu iaurt care contine niste bacterii ce mananca aceasta ciuperca.

Fara dulciuri ca bacteria se inmulteste imediat. Luati dieta candida de pe net.

Intrebati doctorul daca aveti voie probiotice. Ajuta enorm.

Ceai sau cápsule cu echinaceea cresc sistemul imunitar. Dar la fel trebuie intrebat doctorul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală în sarcină
  •