Secretie gelatinoasa si dureri de ovare

10-12-2013
AlinaIulia
Nu este medic/terapeut
AlinaIulia
Va rog frumos sa ma ajutati...Sunt foarte speriata. Eu ma confrunt de ceva vreme cu candidoza de care numai scap, am facut tratamente cu ovule si degeaba. De acum 2 luni am intrerupt anticonceptionalele, ciclul a avut o mica intarziere de 6, 7 zile. Acum in mod normal ciclul trebuie sa imi vina pe 21. De vreo 2 zile am dureri de ovare, aseara m-au durut cel mai rau, am dormit foarte prost din motivul acesta.Azi am observat ca am niste scurgeri gelatinoase, de diferite forme si marimi. Va rog sa imi spuneti ce se intampla? Am citit pe internet diferite chestii, ba ca ar fi de la ovulatie, dar cat timp am luat anticonceptionale nu am avut asa ceva, ori este vre-o infectie? O sa imi fac si programare la medic, vreau sa imi fac analize de secretie, dar pana atunci daca stie cineva ce este, sau daca a trecut prin asta sa imi spuna si mie. Multumesc!
8 comentarii
0
11-12-2013, ora 20:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este, intr-adevar, probabil sa fie din cauza ovulatiei. Veti sti sigur ca aceasta a fost cauza, daca urmatoarea menstruatie va veni pe 24 decembrie plus sau minus unu.

Cat timp ati luat anticonceptionale nu ati avut asta, deoarece anticonceptionalele blocheaza ovulatia.

Pentru durerile ovariene, ca si pentru candidoza recidivanta, un tratament homeopatic ar fi binevenit.
0
11-12-2013, ora 23:58
AlinaIulia
Nu este medic/terapeut
AlinaIulia
Am sa urmez cel mai probabil un tratament homeopat. Dar intai am sa imi fac niste analize sa scap de grija ca poate am altceva mai grav. Multumesc pentru raspuns.
0
12-12-2013, ora 12:20
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Cel mai probabil e vorba despre ovulatie.
Inainte de ovulatie cu 3, 4 zile apar scurgerile gelatinoase de aspectul si consistenta albusului de ou, odata cu apropierea momentului ovulatiei aceste scurgeri devin mai lichide si mai putine dpdv cantitativ. In ziua ovulatiei scurgerile inceteaza. Este prima zi fara niciun fel de scurgere. Durerile de ovare pot sa apara inainte, in timpul sau dupa ovulatie. Poti lua un antiinflamator cand ai aceste dureri, si vor ceda, eu e exemplu iau Nurofen forte dar poti sa folosesti si supozitoare carpicon, in cazul unor femei functioneaza insa pe mine nu m-au ajutat. Supozitoarele se iau doua pe zi incepand din ziua 10'a pana in ziua a 15'a a ciclului menstrual.
De regula durerile cauzate de ovulatie dispar singure fara niciun fel de tratament, si apar lunar dar daca te deranjeaza atat de rau foloseste un antiinflamator in acele zile.
0
12-12-2013, ora 12:27
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Anticonceptionalele modifica secretia si nici ovulatia nu mai are loc, de aceea nu aveai aceste simptome cand luai pilule.
Clar nu ai nicio infectie, ci pur si simplu asa se comporta organismul in cazul unor femei. Ar trebui sa te ingrijorezi numai daca durerile nu dispar in urmatoarele 3, 4 zile.
0
12-12-2013, ora 14:04
AlinaIulia
Nu este medic/terapeut
AlinaIulia
Multumesc otilia107, inca ma dor ovarele dar mai putin, ma simt mai bine fata de zilele trecute, ieri nu am avut nici un fel de scurgere chiar m-am mirat, ca in general nu pot sta fara tampon zilnic din cauza candidozei. Pentru dureri am luat nospa, nu m-a ajutat prea mult, iar antiinflamator am luat flamexin, acesta mi-a fost recomandat de medic, dar la fel nu pot sa zic ca m-a ajutat foarte mult. Sa vedem acum daca imi trec durerile zilele astea, daca nu...trebuie sa imi fac griji. Am crezut eventual ca e infectia vaginala si ca s-a dus mai departe pe caile urinare, deoarece aveam senzatia de a urina mai des si ma dureau ovarele cand ma fortam. Dar urina nu era si nu este inchisa la culoare si nici nu ma ustura.
0
14-12-2013, ora 11:17
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca ai cadidoza de ce nu o tratezi? Oricum, candidoza nu da dureri de ovare.
Durerile de ovare mai pot sa apara si datorita anexitei. Daca e vorba despre dureri cauzate de ovulatie, atunci ar trebui sa treaca in urmatoarele doua zile maximum. Daca simptomele continua si ovarele dor in continuare, atunci e vorba despre o inflamatie ( anexita) si trebie sa mergi la medic neaparat.
Am incercat si eu Flamexin si nici la mine nu dat rezultate, nu orice medicament ti se potriveste. Mie imi trece cu Nurofen iar atunci cand durerea este prea mare, folosesc supozitoare indometacin.
0
16-12-2013, ora 13:12
AlinaIulia
Nu este medic/terapeut
AlinaIulia
Am facut tratamente pana de curand pentru candidoza, dar nu m-au ajutat cu nimic, desigur ca inca voi continua, posibil sa incerc tratamentul homeopatic dupa cum mi s-a recomandat. Multumesc
0
16-12-2013, ora 13:37
AlinaIulia
Nu este medic/terapeut
AlinaIulia
Cred ca am anexita, am in continuare dureri chiar daca nu-s foarte mari ca la inceput, ma doare in special cand ma misc. Si din ce am mai citit pe internet am aceleasi simtome ale anexitei.Astazi ma voi duce la un control, sper sa ma ajute sa scap pana in sarbatori de aceste dureri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.