Se poate muri din aceasta boala? depresie, anexietate, atacuri de panica.. | Forumul Medical ROmedic

Se poate muri din aceasta boala? depresie, anexietate, atacuri de panica..

18-03-2012
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Am 20 de ani sunt din Targu-Mures am o inaltime de 1.78 si 64 de kg.Mi sa spus acum un an ca am o tulburare a sistemului nervos am facut tratament timp de 3 luni si mi-a trecut eram din nou Eu...simteam ca traiesc...mi sa dat xanax..si..inca un medicament nu-i tin minte numele..a fost bine si frumos...pana acum 4 luni..cand mi sa facut din nou rau..disconfort total...ma simt fatal...am palpitatii aproape la fiecare 2 ore..nu in fiecare zi..dar din 2 in 2 zile uneori intense uneori scurte..Simt ceva nou fata de anul trecut o explozie in piept mai jos putin in partea de stomac..ca o ardere parca ma arde tot timp de 2 3 secunde dupaia trece..dupa un interval de jumate de ora ma ia iarasi atacul de panica...anexietatea..frica de moarte...tot ma gandesc la un infarct..cand imi vin crizele imi vine sa ma duc sa strig ajutor in strada...nu mai stiu ce sa fac..acum 3 luni am incercat iarasi xanax dar nu imi mai trece..am luat diazepam nici asa..doar 2 3 ore dupaia revine criza...Mi sa spus ca sufar de anexietate..si atacuri de panica...Stau singur in casa cu sora mea..tata e plecat in strainatate si mama a decedat acum 4 ani...cand raman singur in casa mi-e si mai rau ca, cand e sora mea acasa...tot acum un am am avut un TPSV de 210 batai pe minut.La inima mi-am facut ekg...miau monitorizat inima cu aparatul Holter..sau ceva de genu..nu am avut nimic..perfect sanatos...Am analize de sange PERFECTE...cateva simptome in plus fata de cele de anul trecut..simt ameteli..ametesc dintro data..nu cad jos pot umbla dar e o ameteala care iimi prezinta disconfort total..simt furnicaturi in picioare cateodata si in maini..palpitatiile le simt foarte puternic intense nush cum sa scap de el...Se poate muri din asa ceva.:( ? cand imi vin palpitatiile mi-e foarte frica..simt ca inima plezneste din piept si o ia la plimbare e un disconfort nu pot sa-l descriu..daca am ajuns ca nici psihologul meu sa nu ma inteleaga cine ma poate intelege?:(...la inima nu am nimic..in sange nimic...ce pot face? Niste sfaturi mi-ar fi de folos va multumesc:)
17 comentarii
0
18-03-2012, ora 20:08
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Homeopatia are si remedii pentru atacul de panica: Aconitum15CH -1 doza ( 5 granule) si Gelsemium 15 CH-1 doza( 5 granule) sublingual, in momentul atacului de panica.Consulta si un medic homeopat. In Targu Mures, poti merge la domnul doctor Alecu Adrian; numai bine
0
18-03-2012, ora 20:11
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Puteti sa-mi spune-ti vreun numaru de telefon sau ceva? unde pot sa-l gasesc?..Va multumesc
0
18-03-2012, ora 21:00
demolatorul
Nu este medic/terapeut
demolatorul
salut. targu mures este un oras important in domeniul medical. incearca si la alti terapeuti!
remediile homeopate le gasesti la farmacie specializata. dintr-un search pe google inteleg ca nu e asa raspandita homeopatia in tg. mures. daca poti incearca in cluj.
0
18-03-2012, ora 21:02
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Nu am incercat remediile homeopate...o sa incerc..nu stiu cum se obisnuieste.am cautat si in cluj am ceva cunostiinte si sper sa imi rezolv o programare ceva..in mures nu am auzit...ce-i drept nici nu mam intalnit cu astfel de boli..:D.
0
18-03-2012, ora 21:47
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Ceea ce ati descris dvs are drept cauze si un fond psihic. Inteleg ca ati fost deja la un psiholog care nu v-a putut ajuta. Totusi, este important sa nu renuntati si sa il rugati sa va recomande pe altcineva care are mai multa experienta in a lucru cu clienti care au atacuri de panica si somatizari (ceea ce simtiti dvs ca se intampla si in corpul dvs).

Remediile homeopate sunt un adjuvant la fel ca si cele alopate, dar daca cauza care determina reactiile psihice nu va disparea si nu veti invata sa ii faceti fata, dupa cum ati si observat, simptomele vor reveni periodic.

Cateodata dureaza sa gasesti psihoterapeutul potrivit, dar nu trebuie sa renuntati.
0
18-03-2012, ora 21:56
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Buna...Da asta fac..am dat peste 4 psihologi...eu cred ca toti sunt la fel..ca exemplu daca am fost la 4 cabinete particulare acel psiholog nu are experienta ? la cele de stat daca ma duc scapa repede de mine..si raman asa foarte "sanatos" nu scriam aici daca gaseam psihologul care sa-mi spuna ce pot sa fac:( si pana in Tarile Straine is dispus sa merg ca sa nu ma simt la un pas de moarte..Va multumesc
0
18-03-2012, ora 22:09
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Poate o parte din problema este ca un psiholog nu trebuie sa va spuna ce sa faceti, ci sa va ajute sa va descoperiti propriile solutii. Daca aveti acest gen de asteptare nu cred ca veti gasi asa ceva.

Nu stiu personal psihologi specializati in psihoterapie in Tg Mures. Daca nu gasiti acolo poate puteti sa mergeti la Cluj, fiind centrul cel mai apropiat de dvs in care puteti gasi mai multi psihoterapeuti.

Este important sa stiti ca nu se va rezolva intr-o sedinta, ci vor fi nevoie de mai multe. Numarul sedintelor depinde de ritmul fiecarui client in parte.
0
18-03-2012, ora 22:15
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Interesant..aia am sa fac am sa ma duc la Cluj :) sau Sibiu maine pentru ca deja atacurile de panica precum si palpitatiile sunt din ce mai intense pe zi ce trece...nu astept sa rezolv intro saptamana 1 luna..dar sper sa imi dea ceva sa ma calmeze..nu vreau sa mi se dezvolte alte boli din cauza atacurilor de panica si anexietate..is foarte fricos...si am foarte multa rabdare...dar cateodata si rabdarea imi piere..
0
18-03-2012, ora 22:19
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Va recomand, totusi, sa mergeti la Cluj deoarece este unul dintre centrele cele mai importante din tara de formare si practicarea a psihoterapiei.
0
18-03-2012, ora 22:20
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Imi puteti recomanda vreun psiholog bun de acolo ?
0
18-03-2012, ora 22:27
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Eu profesez in Bucuresti. Nu pot sa va recomand pe cineva anume, dar puteti sa cautati pe internet si sa cautati si referinte despre psihoterapeutii pe care ii gasiti.
0
18-03-2012, ora 22:37
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Multumesc:)
0
19-03-2012, ora 13:29
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Cu search google gasesti cabinete de homeopatie in Targu-Mures si tot asa il gasesti si pe domnul doctor Alecu Adrian. Numai bine
0
19-03-2012, ora 20:14
alinionut
Nu este medic/terapeut
alinionut
buna seara.sufar de aceiasi boala ca acest baiat..aceleasi simptome le am..de 1 ani si jumatate..pana la urma un remediu sigur si practic este un psiholog?.daca da.el da si reteta cu medicamentele adecvate?.vreau sa scap de starea asta.

SI APROPO NU se moare din atacul de panica...:) ca vad ca ati evitat raspunsul.dar din cate am citit si cu ce medici am vb.e doar acea frica de moarte de infarct de lesin.dar nu trebuie sa ne lasam batuti.trebuie sa luptam...

va doresc o seara palcuta si astept raspuns!!!
0
19-03-2012, ora 20:21
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna seara,

Nu se moare din atacuri de panica. Aveti dreptate, este o teama foarte mare si are legatura cu teama de moarte.

Psihologul nu este medic si, in concluzie, nu poate recomanda medicamente. Este important sa mergeti la un psiholog care are ca specializare, ulterioara terminarii facultatii, psihoterapia. Ca psihoterapeut eu colaborez si cu un medic psihiatru si impreuna lucram pentru diferiti clienti: eu fac psihoterapie si dna psihiatru regleaza tratamentul si in functie de cum merge procesul psihoterapeutic, in permanenta comunicam pentru cazurile pe care le lucram impreuna.

Multi psihoterapeuti au acest gen de colaborare. Este important sa mergeti la un psihoterapeut si in functie de ce va constata va va recomanda sau nu sa mergeti si la un consult psihiatric. Totusi, nu exista pilula minune. Trebuie sa munciti in terapie. Rezultatele va vor uimi in bine.
0
19-03-2012, ora 20:25
alinionut
Nu este medic/terapeut
alinionut
doamna Olaru.poate pun o intrebare impertinenta..consultatii la domiciliu?stau relativ aproape.Doamna Ghica.doar o intrebare..as vrea sa vin la dvs..vreau sa scap de boala asta...nu pot face nimic.dabia ies din casa...imi afecteaza capacitatea de a conduce.foarte multe...

astept raspuns
0
19-03-2012, ora 20:28
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
da..dar eu am si atacuri de panica si depresie si anexietate...ceva combinat am..deaia mie frica de un infarct..lesin...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul