Se poate face RMN la doar doua luni dupa un CT ?

04-06-2011
akron61
Nu este medic/terapeut
akron61
Pe data de 14 aprilie am suferit un AVC care mia afectat, piciorul si mana dreapta si vobirea. Tot in acea zi dupa masa am fost dus de catre colegii de servici la urgente (eu mergand pe picioarele mele, schiopatand cu dreptul, control greu al maini drepte si cu vorbirea afectata), unde dupa mai multe investigatii [ Tensiune normala ;Hemoglobina17, 8(limite 12-16);Hematocrit50, 5(limite 37-47);Glucoza 118(limite 70-105); celelalte in parametri normali ], am fost trimis sa fac un CT in urma caruia sa contatat urmatoarele ;
Rezultat: - Fara leziunihetero dense rent constituite infra sau supratentorial.
- Ventriculi simetrici la linia mediana de talie normala.
- Relief cortical de aspect CT nornal.
- Acumulari de fluide la nivel de celule etmoidale anterioara si posterioare si sinusfrontal paramedian
dreapta.
Concluzie: - Fara leziuni cerebrale constituite.
- Sinuzita etmoido-frontala.
In urma acestui rezultat mi sa prescris urmatorul tratament :
- Am facut 14 zile de perfuzii cu Cerebrolysin 10ml administrt impreuna cu vitamina B1, B6 si vitamina C.
- Lucetam 1200 1-0-1
- Cavinton forte 10 mg 1-0-1
- Rusocard 40 0-0-1
- Plavix 75 mg 1-0-0
Tratamentul medicamentos il iau in continuare si mi-am revenit destul de bine, dar ma simt obosit si umeori am niste intepaturi in ceafa pe partea stanga.
as dori raspuns la urmatoarele intrebari :
1) Daca pot (nu este daunator, periculos ?), sa fac un RMN avand in vedere ca pe data de 14 aprilie am facut un CT in urma caruia nu s-au vazut leziuni ?
2) Daca pot sa incep sa lucrez la sfarsitul lunii iunie ?
3) Cat timp trebuie sa continui tratamentul, daca trebuie sa mai fac Cerebrolysin si dupa cat timp ?
4) Trebuie sa tin regim si ce nu am voie sa fac ?
Cer scuze pt. detalierea amanuntita o problemei si pt. nr.mare de intrebari.

Multumesc celor care imi vor raspunde si doresc samatate si toate cele bune tuturor !
8 comentarii
0
04-06-2011, ora 13:35
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

NU sunt medic DAR
ma gandesc ca,
DOAR medicul care va are sub supraveghere POATE hotara toate la care ati pus intrebari.

Va doresc SANATATE
si
O zi buna.

P.S.
De ce ati facut CT..mai inainte?
ce nu era OK?
0
04-06-2011, ora 21:44
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
In primul si in primul rand aveti nevoie de un neurolog care sa va urmareasca in mod regulat o perioada de timp. Eu va pot da cateva raspunsuri, dar acestea NU VOR INLOCUI necesitatea de a va adresa neurologului:
-dvs ati avut un accident vascular ischemic, analizele dvs arata faptul ca s-a produs o ingrasare/ agregare a sangelui in creier, care a determinat acest accident; de aceea si aveti plavix acum si v-a trebui sa il luati pe o perioda lunga de timp, poate chiar toata viata; el este antiagregant plachetar si previne o noua agregare a trombocitelor (adica o noua ingrosare a sangelui din creier)
-in primele ore dupa AVC, pe tomografia cerebrala nu se vad accidentele ischemice, ci doar cele hemoragice (daca ati fi avut tensiunea mare, accidentul dvs ar fi fost hemoragic); motivul pentru care se face totusi CT este pentru a exclude un posibil accident hemoragic, care ar fi necesitat alta abordare terapeutica
-din cate scrieti evolutia dvs a fost foarte buna si recuperarea la fel; tratamentul pe care il aveti este foarte bun.
Cat pentru restul intrebarilor, este indicat ca neurologul dvs sa hotarasca daca va poate ajuta cu ceva sa faceti un RMN, daca mai faceti Cerebrolisyn si cand puteti incepe serviciul.
Sanatate!
0
05-06-2011, ora 01:26
akron61
Nu este medic/terapeut
akron61
Multumesc foarte mult d-na Dr. pentru amabilitate si promptitudinea cu care mi-ati raspuns. In speranta ca nu va deranjez prea mult si cu scuzele de rigoare as mai avea doua intrebari.
1) Credeti ca AVC-ul meu a survenit datorita tresului si oboseli coroborat cu statul in capul gol, pe loc vreo 5-6 ore in soare ?.. intr-o Duminica am stat intr-o parcare in Cehia si am jucat sah si table iar seara cand ma atingeam cu mana, ma ustura pielea pe cap
2) RMN -ul poate depista zona si starea zonei afectata de AVC-ul ischemic, se poate vedea ceea ce nu sa vazut la CT?

Multumesc inca o data.
Va doresc sanatate si toate cele bune.


De asemenea multumesc si doamnei " luciaTM" pt.sfaturile si urarile de sanatate si va doresc asemenea.

Toate cele bune.
0
05-06-2011, ora 15:04
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
La primul intrebare raspunsul este: Nu cred. La a doua, raspunsul este "da".
0
05-06-2011, ora 16:34
akron61
Nu este medic/terapeut
akron61
Va multumesc foarte mult pt. raspunsuri. Pe langa bunavointa si amabilitatea de care dispuneti ( calitati tot mai rar intalnite in zilele noastre ), sunteti si o femeie frumoasa.

Va doresc toate cele bune.
0
20-06-2011, ora 20:16
akron61
Nu este medic/terapeut
akron61
Pt. d-na dr. Carmen Vochescu
Sarutmana si va rog sa ma scuzati pt. ca mi-am permis sa va deranjez din nou.

Asa cum dealtfel mi-ati spus si dumneavoastra, cum ca un RMN poate depista o leziune care in prealabil nu a fost depistata la efectuarea unui CT, am facut un RMN Cranio-Cereblal. Rezultatul este :

EXAMEN IRM CEREBRAL NATIV

Examenul efectuat evidentiaza leziune rotund ovalara infracentimetrica in hiper semnal T1, hiposemnal T1 si FLAIR cu aspect de leziune lacunara localizata pontin paramedian stanga.
Fara alte modificari de semna in etajul infra/supratentorial.
Ventriculi simetrici la linia mediana de talie normala.
Relief cortical de aspect IRM normal.
Ingrosare circumferentiala a mucoasei sinusurilor maxilare, a celulelor etmoidale anterioare si posterioare, a a sinusului sfenoidal si frontal.
CONCLUZIE
Leziune lacunara pontina paramediana stanga.
Modificari de pansinusita cronica.

As doridaca puteti sa-mi raspundeti la niste ntrebari :
- Cat e de grav este ?
- Rezultatul reprezinta un AVC ischhemic sau unul hemoragic ?..initial (asa cum v-am descris la inceputul topicului), la CT nu s-a vazut nici o leziune ceea ce denota un AVC ischemic, dar acum nu mai stiu cum sa interpretez rezultatul RMN-ului.
- In cazul in care acum vorbim despre un AVC hemoragic, mai ramane le fel de bun (eficace ) tratamentul pe care vi l-am desctic mai sus?

Va multumesc mult si va doresc toate cele bune.
0
20-06-2011, ora 22:16
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
AVC-ul este ischemic.Tratamentul efectuat e foarte bun, recuperarea dvs a fost foarte buna. Atat stiu eu sa va spun, mai departe e necesar sa va urmareasca neurologul, caci ar insemna sa imi depasesc limitele competentei mele.
0
20-06-2011, ora 22:49
akron61
Nu este medic/terapeut
akron61
Va multumesc foarte mult pt. raspunsuri.

Va doresc sanatate si toate cele bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: