Se enerveaza prea usor!

10-01-2016
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
Buna ziua! Iubitul meu(suntem impreuna de 2 ani jumatate) se enerveaza prea repede din orice si se inroseste la fata, incepe sa respire sacadat si zgomotos, se uita fix la mine sau in alta parte si pleaca fara sa se mai uite in spate. O data am auzit de la prietenii lui ca si-a spart telefonul numai pentru ca i-am spus ca sunt dezamagita ca nu s-a tinut de cuvant. Supararea ii trece repede devenind iar foarte iubitor si de multe ori isi cere scuze. Mereu imi spune ca ma iubeste si ca sunt motivul vointei si fericirii lui iar uneori este cam gelos. Oare este bipolar? Ce credeti ca are?Cand nu ii convine ceva la telefon imi inchide si nu imi mai raspunde. Nu ii convine sa vorbim despre certuri si este foarte greu ca comunic cu el. Pana la urma tot o sa faca la fel. Sunt confuza si nu stiu cum sa ma comport. Va multumesc. Eu am 18 ani si el 19.
6 comentarii
0
10-01-2016, ora 14:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e bipolar dar are ceva pe fond nervos. Bipolarii sunt caracterizati prin alte trasaturi.
Nu va recomand casatoria cu el decat daca vreti sa aveti grija de el toata viata si sa fiti martira.
Nu stiu daca vreodata va accepta sa mearga la psihiatru sa se trateze medicamentos. Astfel de stari de obicei se inrautatesc in timp. Se poate trai asa pina la adanci batranesti, fara nici un fel de tratament, dar cu tortura celor din jurul lui. Riscul este de a-i imbolnavi nervos pe cei din jur.
0
10-01-2016, ora 16:59
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
Deci e neaparata nevoie de tratament medicamentos ca sa se vindece?
0
10-01-2016, ora 17:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cred ca ar reactiona pozitiv dupa sedinte la psiholog pe care nu le-ar accepta oricum si e 100 lei sedinta.
Tratament pe termen lung la psihiatru ar accepta cu atat mai putin.
Puteti sa il intrebati daca vrea sa mearga la psiholog sau psihiatru ca sa incercati sa mai ameliorati relatia.
0
10-01-2016, ora 17:08
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Pare ca "iesirile" lui sunt in stransa legatura cu situatiile in care nu este cum vrea el, adica sta cam rau cu toleranta la frustrare. Iar in aceste momente reactia lui este agresiva sau de "fuga", probabil un comportament invatat. Ar fi recomandat sa mearga la un psihoterapeut care sa-l ajute sa inteleaga sursa reactiilor lui. Daca nu doreste iti recomand sa te gandesti bine la viitorul relatiei, caci comportamentele de tipul acesta se vor agrava in viitor, si este vorba doar de timp pana cand va ajunge si la violenta fizica.
Valentin Pescaru
Psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
10-01-2016, ora 20:43
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
O sa incerc sa il ajut si sper sa accepte doctorul. El mereu imi spune ca nu m-ar lovi niciodata. Mai degraba m-ar lasa decat sa ma loveasca
0
12-01-2016, ora 11:37
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Enervarea este un semn de rezistenta scazuta la frustrare ( nu suporta obstacolele). Nu este o boala, dar necesita sa-si schimbe modul de gandire ( sa nu mai evalueze exagerat situatiile negative) si sa invete autocontrolul cu ajutorul unui psihoterapeut.
Camelia Stavarache psiholog principal, psihoterapeut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul