Se enerveaza prea repede

08-02-2016
Iriii
Nu este medic/terapeut
Iriii
Buna. Locuiesc cu prietenul meu de 2 ani si suntem firi foarte diferite. Dar nu stiu ce sa fac.el se enerveaza foarte repede si de cele mai multe ori se descarca pe mine, si asa incepe cearta. Problema e ca se enerveaza din chestii foarte neimportante. Eu sunt mai calma eu fac mai mult haz din necaz dar el pune la suflet totul si chiar daca se enerveaza pe o alta persoana, la un moment dat tot pe mine se descarca si incepe sa urle la mine.
Oricat am incercat sa vorbesc cu el, degeaba. Tot la scandal se ajungea. Orice ii spun spre binele lui, el are impresia ca ii vreau raul. I-am spus de o gramada de ori ca nu are rost sa se enerveze din toate prostiile, ca multi oameni is rai si vor sa ii faca rau si sa nu ii bage in seama. Tot eu eram de vina. Tot eu nu il inteleg.
El e si mai tacut. De exemplu stam unul langa celalalt, ne uitam la TV si daca eu nu incep o discutie, linistea poate dura ore in sir, iar de multe ori cand incep o discutie, penala pot spune (vorbim despre ceva ce am vazut la tv) el ridica tonul si am impresia ca ma cearta.
Nu stiu ce sa ma mai fac. Incep sa ma inchid in mine, sa astept sa adoarma ca sa ma pot descarca, incep sa nu mai vorbesc cu el pentru a nu se enerva.
Il inteleg, il inteleg de fiecare data si el tot aia spune ca daca il iubesc trebuie sa il inteleg. Nu il instig, incerc sa il ajut, ii spun sa imi zica de ce e nervos, pentru a se descarca si el imi raspunde urland ca sa il las in pace ca e nervos sau imi zice motivul(ceea ce foarte rar se intampla) si daca mie mi se pare ca nu e un motiv sa se enerveze si ii zic parerea mea, tot eu sunt de vina si incepe sa urle la mine.
Va rog sa ma ajutati. Il iubesc foarte mult dar nu mai stiu ce sa ma fac.
10 comentarii
0
08-02-2016, ora 17:49
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Cred ca aveti raspunsul in prima propozitie: sunteti prea diferiti. Daca dupa doar doi ani relatia se desfasoara in felul acesta ceva nu este in regula. Pe de alta parte, daca ati acceptat comportamentul lui nu ati facut altceva decat sa-l alimentati, caci i-a dovedit ca functioneaza si il utilizeaza ori de cate ori doreste sa va reduca la tacere.
Acest tip de relatie poate duce la una de tip toxic: faptul ca ajungeti sa va inchideti, sa va ascundeti ca sa va "descarcati" nu este in regula. In momentul acesta prietenul va controleaza. Nu confundati iubirea cu chinul. Incercati sa stati de vorba serios cu prietenul despre ceea ce simtiti, despre felul in care se comporta. Va poate ajuta mult o terapie de cuplu. In orice caz, trebuie sa faceti ceva pana cand lucrurile nu se agraveaza
0
08-02-2016, ora 18:22
Iriii
Nu este medic/terapeut
Iriii
Eu am ales sa tac pentru a nu mai avea scandaluri. Cred ca am incercat in toate felurile sa fac sa ne intelegem. Aleg de multe ori sa plec din camera sau din casa cand vad ca e nervos. Incerc sa il las in pace. Cand ii zic de consiliere de cuplu tot spune "mergem mergem" si degeaba il tot bat la cap ca dupa aceea iarasi se enerveaza.
Si am uitat sa specific in primul post ca de la o vreme e si mai rece cu mine, iar cand ii spun zice " da...dar ce? nu iti dau atatea lucruri?" degeaba ii explic ca eu nu am nevoie de lucruri materiale, am nevoie de caldura sufleteasca, sa imi zica ca is frumoasa(chiar daca poate el nu ma vede frumoasa) sa imi faca complimente, sa ma tina in brate, sa mergem sa ne plimbam, sa facem ceva impreuna.
De multe ori imi vine sa imi iau lucrurile si sa plec, sa il fac putin sa sufere pentru a-si da seama ca pot trai si fara el dar nu ma tine inima.:(
0
08-02-2016, ora 18:23
Iriii
Nu este medic/terapeut
Iriii
De controlat nu ma poate controla, deoarece eu is foarte incapatanata si daca incearca sa ma controleze, fac exact inversul la ceea ce ar vrea el sa fac. deci sansa asta nu o are si de lovit, pana acum nu a dat niciodata in mine. In caz ca vrodata ma loveste am plecat.
0
08-02-2016, ora 20:38
AnonimaNd
Nu este medic/terapeut
AnonimaNd
Eu sunt casatorita cu un astfel de barbat nervos de 20 de ani.14 ani m-a terorizat, nu m-a lovit niciodata, dar de la nervi a trecut la injuraturi, apoi la amenintari si mi-a rupt sufletul cu vorbele lui urate..dupa 14 ani de casnicie am facut o depresie urata si cand mi-am mai revenit, i-am zis ca divortez si deatunci a inceput sa se schimbe in bine.dar m-a schimbat si pe mine dealungul anilor...eu nu pot spune ca il mai iubesc f mult.pur si simplu am devenit rece...nepasatoare si tot ceea ce fac ca sa mearga familia noastra bine, o fac de dragul copiilor mei, in ochii copiilor sunt mama perfecta si asa vreau sa raman, am sacrificat viata si fericirea pt copii. Sper sa inveti ceva din povestea mea...mult noroc
0
09-02-2016, ora 00:53
Iriii
Nu este medic/terapeut
Iriii
@AnonimaNd tu ai pt ce sa lupti. Pentru copilasii tai. Insa eu? Eu pt ce sa lupt? I-am zis de nenumarate ori ca plec si nu a fost nicio schimbare. El se enerveaza si daca ploua afara si el a avut planuri in ziua respectiva. Si ghici ce! Tot pe mine se descarca de parca eu sunt de vina pentru tot ce se intampla. Astazi mi-a spus ca atunci cand e nervos eu trebuie sa il inteleg, deci eu trebuie sa inteleg ca el cand e nervos se descarca pe mine. El cam asta vrea. I-am spus ca nu o sa inteleg asta nici pana fac 100 de ani. Pentru mine e imposibil sa inteleg cum poti sa distrugi un suflet care iti vrea binele si care nu iti greseste. Cum sa te descarci pe un om care nu ti-a gresit?!?
Cum sa vrei ca totul sa fie bine...cand cu altii glumesti si la cel care e non-stop langa tine ii distrugi sufletul? Te descarci pe persoana care iti vrea binele si le apropii pe cele care nu ar da nici 2 bani pe tine. De multe ori cred ca o palma nu doare asa de tare precum doare sa se descarce cineva pe tine, tu care nu i-ai gresit cu nimica.
El asa face...si de multe ori am impresia ca il satisface sa ma vada suferind
0
09-02-2016, ora 01:45
AnonimaNd
Nu este medic/terapeut
AnonimaNd
Draga mea, te inteleg perfect...de aceea ti-am spus o particica din povestea mea ca tu sa intelegi singura.am trait aceleasi experiente...daca ploua afara ma injura pe mine.dace isi dadea cu ciocanul peste deget ma injura de toti sfintii ca nu am cumparat cuie bune..daca il enerva cineva la lucru cand venea acasa isi varsa toti nervii pe mine...
Plangeam si ma uitam in ochii lui si il intrebam :- de ce imi vorbesti asa, de ce ma tratezi asa?? :(( intorcea spatele si iesea afara din casa.ma iubea si ma iubeste enorm...acum s-a schimbat mult in ultimii ani, dar toate ranile..lacrimile si suferinta nu se mai poate sterge.daca la mine nu veneau copii imediat, sigur nu as fi stat cu el mai mult de 2 ani.nimeni nu iti poate spune ce sa faci...tu singura trebuie sa cantaresti sa vezi merita...
0
09-02-2016, ora 10:09
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ceea ce descrieti nu este iubire, este o relatie toxica, una de control. Dumneavoastra considerati ca este iubire, dar va uitati doar la o parte a relatiei si nu vreti sa o vedeti pe cealalta, care este chin si suferinta. Aceasta este definitia unei relatii de dependenta, in care centrul relatiei este barbatul si femeia trebuie sa graviteze in jurul lui. Atentie insa, timpul trece intr-o singura directie...
0
10-02-2016, ora 19:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Domnisoara Iriii,

Aveti nevoie pe termen lung de un sot pe care sa va puteti bizui si de un tata pentru copiii dv. Nu de tipete in casa.
Reorientati-va. Nu s-a sfarsit lumea la el. Puteti face o depresie urata.
0
25-02-2016, ora 20:28
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Irii, spui ca alegi sa taci "pentru a nu mai avea scandaluri" sau sa pleci din camera. Mai spui ca il "bati la cap" sa mergeti la o terapie de cuplu si in acelasi timp ca "˜nu poate sa te controleze"™ si ca esti si tu "˜foarte incapatanata"™.

Principala calitate a unui cuplu ce reuseste sa reziste de-a lungul timpului, e cea de a gasi o cale de comunicare prin care sa aplaneze diferentele de opinie si sa ajunga la o varianta de compromis, suficient de buna pentru amandoi. Din pacate retragerile din discutie si pozitiile foarte ferme nu prea ajuta la a gasi acest compromis.

Poate ca singura pozitie ferma ce "˜lucreaza"™ in favoarea schimbarii in bine in cuplu, e cea prin care unul dintre parteneri spune ca "asa nu se mai poate" si ca e necesar ca cineva sa "˜medieze"™ in mod neutru discutiile. Nu e nevoie sa astepti 14 ani sau o depresie (la fel precum Anonima) pentru a "˜pune in piciorul in prag in directia schimbarii"™. Spune-i acum, ca in cazul in care doreste ca relatia dintre voi sa continue, e nevoie sa investiti timp si energie in sesiunile de psihoterapie de cuplu

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata de cuplu si familie
0
05-03-2016, ora 09:28
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
In cazul in care refuza terapia de cuplu, urmati dv.cateva sedinte de psihoterapie pentru a iesi din situatia de disconfort.

„Din dragoste de oameni, pentru oameni”
Psiholog-psihoterapeut-prof. psihopedagog Nedelcu Marilena Tatiana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul