Scurte pierderi de memorie

29-08-2012
reves_emanuela
Nu este medic/terapeut
reves_emanuela
Am observat in ceea ce o priveste pe mama mea, niste simptome ciudate;nu stiu daca au toate au legatura intre ele, dar am decis sa apelez la acest site in speranta ca voi avea macar un indiciu.Mama se plange foarte des de cefalee, ameteala, tensiune ridicata(uneori si fara motiv), oboseala si uneori uita detalii mici care au inceput sa ma sperie.De exemplu,.imi spune ceva, iar peste 2-3 ore, nu recunoaste, fiind foarte uimita de siguranta afirmatiilor, insa cel mai straniu moment a fost astazi.De aproape 20 de zile iau un tratament pentru stomac, mereu la ora 12.Fiind uituca, mama imi amintea de fiecare data sa iau medicamentele la timp.Astazi m-a intrebat acelasi lucru si in plus si ora.M-a privit o clipa, apoi a spus'Esti sigura, nu cred ca la ora asta trebuia sa iei pastilele.Oare la ce ora?'Acest fapt m-a socat, mai ales fiindca mama e o persoana cu o minte sclipitoare, de o inteligenta remarcabila, ancorata in realitate.O adevarata luptatoare.Va rog, daca se poate, ajutati-ma cu un sfat.Va multumesc aniticipat!
1 comentarii
0
29-08-2012, ora 22:01
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Are pierderi de memorie chiar daca ea nu-si da seama. Va va fi greu, pentru ca nu va dori sa accepte realitatea, dar trebuie sa o convingeti sa mearga cit mai repede la un medic. Va face teste de memorie si un tratament. Daca are cefalee si ameteli (date de tensiune), inseamna ca nu se iriga bine creierul. Virsta (probabil) isi spune cuvintul. Daca e tinara, e si mai grav. Este bine sa se trateze din timp sa nu se ajunga (Doamne fereste!) la Alzhaimer. Atunci va va fi greu tuturor: Si ei, dar mai ales celor din jurul ei. Vara mea degeaba a fost profesor universitar recunoscut si temuta pentru mintea sa ascutita. Alzhaimerul (pe care nici copiii sai nu l-au recunoscut - nu are simptome specifice) a doborit-o la batrinete si era mai rea decit un copil rasfatat. Daca va va fi greu sa o convingeti, in momentele cind stiti sigur ca este bine, puteti sa-i spuneti toate astea. Daca este asa cum ati caracterizat-o, ar trebui sa inteleaga si sa accepte de la inceput un control medical.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: