Scurgeri post-nazale

22-01-2013
davidv
Nu este medic/terapeut
davidv
Buna ziua,

De 3-4 luni am o secretie intre nas si gat, vascoasa. Dimineata, mai ales in zilele in care dorm mai mult aceasta secretie are un aspect galbui, iar saliva este tot de culoare galena/aurie si are un miros ciudat + gust acrisor in gura.
Din aceasta cauza ma confrunt cu o respiratie neplacuta (nu numai cand vorbesc, ci si cand respir pur si simplu pe nas, cu gura inchisa)

Am fost la gastro, mi-a dat Lanzul o luna de zile pe motiv ca as avea o gastrita din ceea ce a reiesit din intrebarile pe care mi le-a pus medicul.

Am mers de curand si la ORL, mi-a dat sa-mi fac prepar o crema (hidrocortizon, vit A, menthol, camfor, eucaliptol, lanolina etc) cu care sa ma dau in nas. Secretiile s-au diminuat aproape de tot, dar respiratia a ramas. Mirosul este putred, asemanator celui de mancare statuta intre dinti. Probleme stomatologice nu am absolut deloc, dintii sunt drepti, impecabili, fara nicio carie.
Mi-a dat sa-mi fac si o radiografie SAF si un exudat nazal.
Exudatul a iesit bine, iar la radiografie s-ar vedea ceva in sinusurile maxilare. Mi-a dat de ales intre a merge sa fac punctii sau un CT cranian nativ inainte, pentru a fi siguri.

Pe rezultatele radiografiei SAF scrie asa: 'Voalarea ambelor sinusuri maxilare, in rest sinusuri craniene cu transarenta normala. Ingrosarea cornetelor nazale inferioare bilateral (stanga mai mare ca dreapta). Sept nazal nedeviat.' Cum interpretati?


Am revenit la ORL pentru un control si mi-a prescris Aerius, Sinupret, ACC+Dexamen pentru aerosoli si a ramas sa merg maine sa-mi fac CT-ul.

Daca dau cu limba pe suprafata pielii si las cateva secunde, mirosul este neplacut. Ce parere aveti? Sa fie mai mult o problema digestiva?

Multumesc
3 comentarii
0
22-01-2013, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da...gastrita poate da halena...
dar si sinuzita..purulenta..mai cu seama odontogena..
chear daca dantura arata bine...radacina unui dinte de sus..care a fost plombat.poate sa dea sinuzita
asa ca terminati investigatiile pentru sinus si radacinele dentare...
0
06-07-2016, ora 11:01
Claudia Ioana V
Nu este medic/terapeut
Claudia Ioana V
Buna ziua.am si eu o problema cu scurgeri postnazale...am aceste scurgeri de aprox 15 ani...nu reusesc nicicum sa le dau de cap...cu nici un tratament...am citit masajul dumneavoastra ca ati folosit un unguient facut din hidrocortizon, vit A, menthol, camfor, eucaliptol, lanolina...am mers aici in oras la un laborator sa imi prepare aceasta crema dar mi-au cerut in ce concentratii sa fie pus fiecare component...stiu ca mesajul dumneavoastra a fost publicat acum aprox 3 ani dar poate ma puteti ajuta..Va multumesc mult!
0
06-07-2016, ora 15:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu am reteta... daca se poate sa.mi trimiti acel mesaj vechi..sa.l recitesc
2 secretiile pot fi din nas..si ma intereseaza daca sau facut radiografii sau CT la sinusuri
3. daca sunt infectii dentare.. mai cu seama sus..sub sinus
4. daca sau facut investigatii la Gastrologie pentru probleme gastro-intestinale
fiindca produse alimentare ca.. lactatele, fainoasele, dulcele..s.a sunt Producatoare de MUCUS..si uneori un organism inotxicat NU le poate drena prin intestine..sile arunca prin mucoase.. in acets caz.. tratamentul local ORL..nu da rezultat
e cazul si de regim alimentar..si altele..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •