Scurgeri maronii

22-09-2011
oanamihaela41
Nu este medic/terapeut
oanamihaela41
Buna ziua.
De vreo 3 luni, inainte cu vreo 2 saptamani de a-mi veni menstruatia incep sa am niste scurgeri maronii, care sunt constante pana in momentul menstruatiei. As dori sa stiu daca exista vreun tratament sau ce pot face, sau daca trebuie neaparat sa merg la ginecolog.
Multumesc.
4 comentarii
0
22-09-2011, ora 16:58
Dr. Nicoleta Grigore
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Nicoleta Grigore
da, trebuie sa mergi de urgenta la ginecolog si sa faci si un test Babes Papanicolau.nu e normal sa ai sangerari intre menstre.
0
06-01-2015, ora 23:06
Dianaeu
Nu este medic/terapeut
Dianaeu
Buna seara! Am si eu o problema! Pe 24 decembrie am avut ciclul menstrual si pe 28 s-a incheiat! Ieri si azi am avut niste scurgeri maronii! E ceva normal? S-au am o infectie, ceva? Va multumesc!
0
10-01-2015, ora 02:18
Swansea
Nu este medic/terapeut
Swansea
Buna seara,
Aceeasi problema si la mine 😟
Ultima menstruatie a debutat pe 30 decembrie si s-a incheiat pe data de 2 ianuarie. Azi(9 ianuarie), la exact o saptamana de la ultima sangerare, a inceput sa imi curga un sange inchis la culoare, cu mici cheaguri, iar acum pe seara am si o senzatie de discomfort in zona pelviana, exact ca atunci cand mi se declanseaza menstruatia. Recunosc ca sunt extrem de ingrijorata, in conditiile in care ma aflu peste hotare si pana ajung la un ginecolog, o sa dureze cel putin cateva zile. Nu am luat niciodata anticonceptionale si nu am fost insarcinata vreodata. Am 30 de ani si de la ultima menstruatie nu am avut contact sexual(al meu barbat face garzi la un spital din alta localitate in perioada asta 😊).
Am citit o gramada de "prostii" legate de sangerarile astea care apar intre doua menstre si m-am ingrozit. Pana ajung la ginecolog, o sa fac stop cardio-respirator😄. Stiu ca fiecare sangerare, care se aseamana cu o alta, poate avea o cu totul alta cauza, dar m-as mai linisti daca as "auzi" si alte pareri. Daca imi poate raspunde un medic gineco, cu atat mai bine.
Extra-detalii despre "minunatul" meu corp: -in 2006 am mai avut niste sangerari neobisnuite, insa au aparut dupa careva zile de dureri cumplite, insuportabile, iar atunci am mers la doctor si mi-a descoperit un chist ovarian care ulterior s-a resorbit+unul din ovare dublat in marima fata de celalalt(la vremea aia nu imi cunosteam corpul inca, deci nu imi amintesc exact in ce zi dupa menstruatie eram)
-la urmatorul control anual, in 2007, eram "perfecta"...nicio problema
-in 2011 am facut o tumorectomie mamara cu rezultat Fibroadenom intra si peri-canicular;
-in 2012, dupa niste investigatii mai amanuntite, s-a constata ca am tesut fibrochistic bilateral, iar de atunci am sanii "plini" de noduli pe care incerc sa nu ii bag in seama, pentru ca am observat ca se maresc doar in perioadele in care le acord atentie;
-am un ciclu regulat, de 30 de zile;
-In afara de faptul ca am racit imediat dupa revelion, am o stare fizica destul de buna...nu iau antibiotice... sunt atenta la alimentatie/greutatea corporala...nu sunt stresata...nu pierd noptile/ma odihnesc suficient.

Am scris cam mult si cam haotic, insa am incercat sa dau cat mai multe detalii, in caz ca citeste vreun medic ginecolog.😄
O seara buna si multa sanatate!😙
0
09-02-2015, ora 14:05
Swansea
Nu este medic/terapeut
Swansea
Revin, tot eu 😄
Cum nimeni nu a avut vreo parere, voi scrie eu parerea medicului ginecolog, pentru ca la cateva zile de la episodul mai sus mentionat, am zburat spre Romania.
Se pare ca acea sangerare(care, apropo, a tinut 3 zile) a fost rezultatul unei dereglari hormonale:deficit de progesteron. Tratamentul prescris consta in Utrogestan capsule, administrat pe cale orala incepand cu a 16 zi a ciclului menstrual in cazul meu(ziua de start difera in functie de lungimea cm a fiecareia).
Sper sa foloseasca cuiva posturile mele😄
Multa sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: