Scurgeri ale urechii abundente in fiecare dimineata

05-09-2015
ionicapardaian
Nu este medic/terapeut
ionicapardaian
Buna ziua. Va multumesc pentru raspuns anticipat! Mai jos gaisiti mini-istoricul meu medical.

Cand eram mica, din cauza unei otite(cel putin asa mi-au spus parintii), ambele timpane s-au perforat. Urechile mele nu au auzit niciodata la capacitate maxima. In anul 2013 m-am hotarat sa fac o operatie de timpanoplastie. Dupa operatie, medicul mi-a spus ca inelul care inconjoara timpanul si care la o operatie normala se scoate si se introduce inapoi dupa ce se pune graftul, era pietrificat, s-a sfaramat si nu a mai putut fi pus inapoi. Dupa o luna a inceput sa-mi supureze urechea. Am incercat cu tot felul de antibiotic, dar fara succes. Dupa un an de zile m-am dus la un alt medic, care m-a diagnosticat cu Miringita Granuloasa. Acum 2 luni a trebuit sa fac alta operatie. Dupa aceasta operatie am aceeasi problema: urechea imi curge dimineata, este constant umeda, tinnitus ridicat(inainte de prima operatie nici macar nu stiam ce este tinitusul), si bineinteles auz mult mai scazut cu urechea in cauza, aproape nul. Iau antibiotic oral, nazal + un pansament imbibat cu crema cu antibiotic pe care il tin de 2 saptamani in urechi(este schimbat de domnul doctor la fiecare 3-4 zile). Am tot citit pe internet in speranta ca o sa gasesc ceva. Am gasit informatii despre Colesteatom. Domnul Dr. mi-a spus ca nu a fost Cholesteatom ci o inflamatie. Am citit in ultimele zile despre o boala numita Miosferuloza, care apare dupa o operatie din cauza folosirii pansamentelor cu ulei(ceva de genu)si antibiotic folosite pentru prevenirea infectiei in osul mastoidian. Am citit si ca este o conditie destul de rara. Imi puteti spune mai multe referitor la aceasta boala, sau daca nu concluzii sau idei in ceea ce priveste conditia mea? Cu stima si respect, Ionica
3 comentarii
0
05-09-2015, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici pe forum.. la BOLI ORL...sau la simptome nas gat urechi
o sa gasesti multe sfaturi despre cum vad eu supuratiile din ureche
daca sa mergem pe firul logic
1 infectia pentru a persista are nevoie de anumite conditii
cald, umed si intuneric
2 o mesa pastrata mult in ureche intretine aceste conditii
3 cred ca aspiratiile zilnice a urechii cu aplicarea antibioticului in forma de pulbere
ca exemplu Rifapicina
spalaturile urechii cu solutii slabe de alcool
uscatul urechii cu servetele de hartie (ca si o sugativa)
uscatul urechii cu aer cald de la uscatorul de par
aplicarea la intrarea in ureche a unei bucati de vata imbibata in biter suedes
(spirtul prin evaporare are efect de escare a mucoasei dar si dezinfectant bun)
toate aceste manevre au avut mare succes in uscarea urechilor la pacientii urmariti de mine
0
05-09-2015, ora 22:33
ionicapardaian
Nu este medic/terapeut
ionicapardaian
Ok Asta a fost doar ce s a folosit acum dar inainte am procedat exact cum spuneti! Aspirari in fiecare zi + uscat cu foehnul de cateva ori pe zi, fara rezultat.
Stiti ceva despre boala numita Miosferuloza? Ati avut vreun pacient cu aceasta conditie? Multumesc!
0
06-09-2015, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU cred ca e cazul sa.ti cauti denumire la boala, asta NU te ajuta
a fost un proces osteitic vechi, neglijat din copilarie
..si posibl sa gresit cu dorinta de a face timpanoplastia din prima.
in asa cazuri se renunta la beneficii, la auz..si se face operatie radicala de otomastidectomie pentru a curata toate focarele de osteita si a pastra urechea uscata
Orice supuratie otica..duce la distrugerea osului si urmatoara complicatie este o posibila meningita
asa ca faci o internare in clinica ORL..sital universitar..si a colo o sa decida daca se poate trata sau trebuie reoperata urechea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul